Naukowcy proponują ratowanie mieszkańców Afryki, uniemożliwiając im spalanie drewna opałowego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zmniejszenie liczby pieców opalanych drewnem może rzekomo uratować życie około pół miliona Afrykanów rocznie. Poinformowało o tym biuro prasowe szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologicznego.

 

 

Tradycyjne piece opalane drewnem i węglem drzewnym są centralnym elementem milionów domów w Afryce, a także w innych rozwijających się regionach świata. Jednak bilans korzyści i kosztów tej metody ogrzewania różni się w zależności od lokalizacji. W szczególności palenie drewnem przyczynia się do chorób układu oddechowego, ponieważ piece są nagrzewane na czarno, a zbieranie opału wymaga czasu.

 

Naukowcy przeprowadzili symulacje za pomocą oprogramowania OnStove i odkryli, że zastąpienie tradycyjnych pieców na drewno i węgiel w Afryce Subsaharyjskiej może zapobiec nawet 463 000 zgonów rocznie. Jednocześnie oszczędności w kosztach opieki zdrowotnej wyniosą 66 miliardów dolarów.

 

Osiągnięcie tego celu wymagałoby inwestycji kapitałowych netto w wysokości 7,5 miliarda dolarów, aby zapewnić alternatywy, takie jak kuchenki gazowe i elektryczne oraz ulepszone piece opalane drewnem, które bezpiecznie przekierowują emisje.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prorocznia

już widzę te kuchenki gazowe

już widzę te kuchenki gazowe pod baobabami...

przepraszam uprzejmie ale czy butla gazowa nagrzana do 100 stopni (metal+słońce) nie wybucha?

Zaraz, a skąd gaz? przecież mamy kryzys gazowy?

To już chyba lepiej niech oni "jadą na czarno" - może żeby się nie dusili wystarczy otworzyć okienko?

Portret użytkownika Nomen - Omen

"Bezlitosny eurokołchoz. Chcą

"Bezlitosny eurokołchoz. Chcą nas ograbić z lasów" - (Artykuł z dnia 25-01-2023)

Bruksela chce pozbawić państwa członkowskie prawa do decydowania o funkcjonowaniu lasów. Planowana jest zmiana traktatów, które przeniosą leśnictwo z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

https://nczas.com/2023/01/25/bezlitosny-eurokolchoz-chca-nas-ograbic-z-lasow/

===

Jak "globalna elita" zamierza się chronić przed masowymi pożarami, wzniecanymi w ramach buntu przez zniewalanych ludzi? Przed pożarami o takich rozmiarach jak na przykład pożar lasu Grunwald w 2022 roku?

"Pożar lasu na zachodzie Berlina. Ogień poza kontrolą" - (Artykuł z dnia 04-08-2022)

Płonie 1,5 ha lasu (15 000 m kw), a ogień nadal jest poza kontrolą. Sytuacja jest niejasna. To nas niepokoi – powiedział cytowany przez berlińską stację RBB rzecznik policji. Na pomoc berlińskim strażakom na razie nie przybędzie wezwany śmigłowiec gaśniczy Bundeswehry, bo wykorzystywany jest w akcji gaszenia pożaru lasów w Saksonii. Z powodu pożaru wstrzymano ruch pociągów podmiejskich i regionalnych na odcinku trasy między Berlinem a Poczdamem.

https://www.google.de/amp/s/amp.dw.com/pl/po%25C5%25BCar-lasu-na-zachodzie-berlina-ogie%25C5%2584-poza-kontrol%25C4%2585/a-62709079?espv=1

===

Portret użytkownika Feliks

No No. Przecież to jakieś

No No. Przecież to jakieś grupy kontrolne muszą być.Badania muszą trwać wiele lat-aż do zgonu. Sekcje zwłok zrobić. I wtedy ewentualnie stwierdzić: o! ten to zmarł od palenia drewnem. A oni tak! - 400 tyś. zmarło od palenia drewnem. Ja myślę że oni zupełnie dowolna liczbę rzucają .A by była na tyle duża żeby robiła wrażenie. Juz nie wspominająć o tym że w Afryce różne rzeczy się jara. Więc nie wiadomo czy to od palenia drewnem czy od palenia papierosów ktos umiera. Aczkolwiek zadymione pomieszczenie to nic fajnego- więc pisałem jak temu zaradzić. Rury- po prostu rury do piecyków które u nas można kupić ( jeszcze ) za parę groszy.

Portret użytkownika Feliks

Jedną z większych

Jedną z większych niedorzeczności jest stwierdzenie że "od palenia drewnem ludzie chorują na choroby układu oddechowego i umierają". ( Na naszym gruncie występuje to w wersji że "ludzie chorują od smogu"...i umierają ). Zadaje pytanie: Jak oni to liczą że akurat od palenia drewnem ktoś umarł ? Moim zdaniem jest to: niepoliczalne albo bardzo trudno policzalne. Na filmach podróżnicznych widać jak oni tam palą. Robią jakieś piecyki z felg samochodowych. No to mówię: by przeszli na westfalki  (lub coś podobnego) do czego można doczepić rure dymową i już dymu w chacie murzyńskiej nie ma. Można by zrobić jakąś akcje w stylu :westfalki dla Afryki" ale jak mówił subiekt Rzecki "pomażeć tylko o tym".

Portret użytkownika Kwazar

A, to ci dopiero ratowanie ??

A, to ci dopiero ratowanie ?????  "uniemożliwiając im spalanie drewna opałowego" Wymyśliłem coś jeszcze skuteczniejszego ! ....uniemożliwiając im dostęp do żywności i wody !  Bardzo szybko, tym przecudownie pomysłowym sposobem moim, da się rozwiązać KAŻDY problem afrykańczyków ! Sztuczna inteligencja rządzi i to nałukowo,mamy w końcu XXI wiek 

Portret użytkownika axell69

Bogaci  zawsze dbali o 

Bogaci  zawsze dbali o   biednych , to fakt  stwierdzony naukowo ,  i  im bogacz mniej natrudził się  nad zdobyciem bogactwa  tym bardziej jest  rozrzutny  i  chętnie pomaga nawet  dzieciakom w Afryce , o to przykład  miłosierdzia pańskiego  

Bo fakt  jest taki że ci przedstawiciele handlowi   zawsze mieli ch**wą prowizję   i ledwie  wiąrzą koniec z końcem , no ale  dzielą  się dzielnie  , najczęściej dobrą  nowiną  mówiąc  szczerze  "bóg zapłać"

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika euklide⁣s

Nie jestem fanem państwa

Nie jestem fanem państwa Watykan, ale mem dla prymitywów  Od rozdawania złota nie przybędzie żywności. Myślałem, że ludzie to zrozumieją po wywołanym przez pis kryzysie węglowym, a jednak ciągle tępota bierze górę.

Portret użytkownika Ernestt

Co ty piszesz.

Co ty piszesz.

Zapłacisz, to ktoś uprawi rolę i posadzi ziemniaki, w konsekwencji jedzenie powstanie, bo nikt za darmo dla innych nie uprawia ziemi i się nią nie zajmuje. Takie są czasy, tak sobie ludzie urządzili. Wybrano umownie obiekt trudny w nabyciu, wartość oparto na jakichś parametrach i powstał szybki środek wymiany dóbr i usług.

W istocie, gdyby każdy bogacz wszystko rozdał, zepsułby rynek i diabelska ekonomia by się rozpadła.

Dalej, system ten wyewoluował w pieniądz, bo to lepiej sprzyja krętactwom i mała grupa spryciarzy może pasożytować dzięki wadom pieniądza i kontroli jego wartości.

Jesteś niestety nierozumny i najgorsze, że się jeszcze argumentujesz, ale to jest jeden z objawów twojej głupoty. Nic dziwnego, w końcu jesteś tylko Polakiem.

Strony

Skomentuj