Naukowcy proponują leczenie alkoholizmu za pomocą stymulacji laserowej mózgu

Kategorie: 

Źródło: tg

Każdy, kto przynajmniej raz nadużywał alkoholu lub papierosów, wie, że czasami trudno jest pozbyć się tego rodzaju uzależnienia. Niestety, pragnienie szkodliwych substancji jest silne, podczas gdy nie można po prostu tak sobie „wyłączyć przycisku”. Naukowcy z centrum medycznego Scripps Research są nieco bliżej stworzenia takiego urządzenia.

 

Badacze odkryli, że działając laserem na pewną część mózgu, można oswoić pragnienie picia alkoholu, a nawet wyeliminować dreszcze. Technologia naprawdę działa, co udowodniono w eksperymencie ze szczurami uzależnionymi od alkoholu.

 

Według profesora Oliviera George'a, znaleziono pewną populację neuronów w mózgu myszy, które są aktywowane podczas zaprzestania spożywania alkoholu. Witryna znajduje się dość głęboko, więc aby się do niej dostać, naukowcy musieli wprowadzić światłowód do głowy szczura. Włączając laser, udało im się znacznie zmniejszyć pragnienie alkoholu.

 

Warto zauważyć, że oddziaływanie nie tylko doprowadziło do osłabienia zależności, ale także zmniejszyło drżenie, które występuje, gdy alkohol jest odrzucany. Niestety, kiedy laser został wyłączony, pragnienie picia znów wróciło u szczurów.

 

Uważa się, że nowe odkrycie stworzy nowe leki na alkoholizm, a nawet metodę leczenia na poziomie genu. Ponadto w przyszłości naukowcy mogą stworzyć implant mózgowy, aby kontrolować uzależnienie. Niestety, jego stworzenie wymaga technologii, które nie są jeszcze dopuszczone do użytku u ludzi, tak że wydajność takich urządzeń będzie musiała czekać co najmniej od 15 do 30 lat. Naukowcy mogą jednak opracować leki, które wpływają na pewną grupę neuronów, a jeśli będą dostępne fundusze, można je wprowadzić na rynek w ciągu 10 – 15 lat.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Mój program to likwidacja

Mój program to likwidacja napojów bezalkoholowych, które są zupełnie zbędne i niepotrzebnie nadwyrężają budżet państwa. Jak ktoś będzie czuł pragnienie, to innowacyjny program 0,5+ zapewni niezbędne wsparcie potrzebującym. Wodę mineralną będzie można kupować wyłącznie na receptę w aptekach. Nie będzie się nadawała do spożycia specjalna, zanieczyszczona, zabarwiona na fioletowo woda do żelazek. Większość bezalkoholowych urządzeń trzeba będzie wymienić na nowe, alkoholowe. Państwo będzie dofinansowywało wymianę, a wydatki pokryje z uszczelnienia systemu pobierania akcyzy. Lepienie bałwanów i roztapianie śniegu będzie surowo zabronione, pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat 3 albo grzywny i konieczności zamieszczenia oficjalnych przeprosin na łamach wysokonakładowej gazety.

Skomentuj