Naukowcy proponują dodać nową, szóstą kategorię do skali Saffira-Simpsona dla określania superhuraganów

Kategorie: 

Źródło: GOES

Niedawno rozpoczął się nowy sezon huraganowy. Naukowcy zwracają uwagę, że z roku na rok, huragany stają się coraz potężniejsze i należałoby wprowadzić zmiany w skali Saffira-Simpsona, która w obecnej postaci jest po prostu nieaktualna. Eksperci proponują, aby dodać do niej nową, szóstą kategorię, która będzie precyzyjnie opisywać niszczycielskie superhuragany.

 

Jak wynika z najnowszego przeglądu danych, od 1980 roku, liczba huraganów o prędkości wiatru powyżej 200 km/h podwoiła się, zaś liczba zjawisk generujących wiatry o prędkości ponad 250 km/h wzrosła aż trzykrotnie. Analiza wykazała również, że huragany rosną w siłę znacznie szybciej, niż kiedyś. Autorzy badań, Stefan Rahmstorf, Kerry Emanuel, Jim Kossin i Michael Mann wskazują, że prognozy wskazujące na coraz bardziej intensywne huragany potwierdziły się i nie można tego bagatelizować.

Naukowcy wychodzą z propozycją powiększenia skali Saffira-Simpsona poprzez dodanie do niej nowej, szóstej kategorii. Argumentują to tym, że obecna skala nie bierze pod uwagę, że zwiększenie siły wiatru o dodatkowe 15 km/h przyczyni się do jeszcze większych zniszczeń. Badacze biorąc pod uwagę kategorie 1-5 wskazują, że kategoria 6 powinna uwzględniać huragany o sile wiatru do 305 km/h.

 

Agencja NOAA przewiduje, że w 2018 roku może wystąpić od pięciu do dziewięciu huraganów, z czego cztery z nich mogą być potencjalnie niszczycielskie. Oczywiście nie da się przewidzieć, czy któryś z nich zostanie zakwalifikowany do piątej kategorii.

Huragan Patricia - źródło: NASA

Jeśli skala Saffira-Simpsona zostanie poszerzona, do nowej, szóstej kategorii będzie można zaliczyć huragan Wilma z 2005 roku, którego prędkość wiatru sięgała nawet 295 km/h. Kolejnym kandydatem jest huragan Patricia z 2015 roku o maksymalnej sile wiatru 345 km/h. Do szóstej kategorii można byłoby zakwalifikować największy i najpotężniejszy tajfun Tip, który utworzył się na zachodnim Pacyfiku w 1979 roku. Ten posiadał średnicę aż 2200 km, zaś maksymalna prędkość wiatru wyniosła około 306 km/h.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj