Naukowcy proponują, aby zwierzęta domowe karmić owadami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Produkcja karmy dla kotów i psów oparta na mięsie okazała się równie szkodliwa dla atmosfery, jak roczna emisja z 13,6 miliona samochodów. W celu ratowania planety przed globalnym ociepleniem, eksperci, z którymi rozmawiał The Guardian, sugerują zmianę diety dla zwierząt domowych. Chcą je karmić owadami.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles szacują, że karma dla zwierząt domowych odpowiada za około 25% śladu węglowego przemysłu mięsnego, tj. 64 miliony ton emisji CO2 rocznie. Znaczna część emisji związana jest z hodowlą i utrzymaniem zwierząt gospodarskich.

 

Eksperci radzą, aby wołowinę, drób czy wieprzowinę zastąpić owadami. Wstępne badania wykazały, że hodowla tych gatunków na farmie w mniejszym stopniu szkodzi planecie, a pasza na ich bazie jest bogata w białko, zdrowe tłuszcze, oleje, witaminy i minerały.

 

Holenderska firma Rabobank przewiduje, że rynek karmy dla kotów i psów na bazie owadów wzrośnie pięćdziesięciokrotnie do 2030 r., ponieważ coraz więcej właścicieli zwierząt domowych zacznie zmieniać swój styl życia w trosce o środowisko.

 

Andrew Knight, profesor medycyny weterynaryjnej na Uniwersytecie w Winchester, uważa jednak, że tradycyjna niechęć konsumentów do żywności pochodzącej od owadów może stanowić przeszkodę w rozprzestrzenianiu się mniej niebezpiecznej żywności dla zwierząt. Ponadto pasze te są zwykle droższe.

 

Ankieta przeprowadzona przez producenta Lovebug, nowej linii karm dla kotów, wykazała, że 47 procent respondentów jest skłonnych rozważyć użycie karmy z owadów dla swoich zwierząt. Około 87 procent ankietowanych zauważyło, że przy wyborze karmy dla zwierząt zwraca uwagę na przyjazność dla środowiska.

 

Lovebug zapewnia, że koty nie wahają się jeść owadów, bo to dla nich normalne pożywienie. Eksperci doradzali jednak właścicielom płynne przenoszenie zwierząt na nowy rodzaj karmy. Początkowo dieta powinna stanowić 75% zwykłej żywności i 25% owadów. Następnie należy stopniowo zwiększać proporcje żywności ekologicznej, ale lepiej najpierw skonsultować się z weterynarzem.

 

Wcześniej przedstawiciele przemysłu spożywczego przewidywali popularność potraw z owadów w diecie człowieka. Eksperci przewidzieli największy wzrost popytu na kurczaki i konserwy z tuńczyka, tworzone z larw i koników polnych.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Ruchomy Cel

Oto moja propozycja :-) 

Oto moja propozycja :-) 

"Hodowla Ostryg" - (wikipredia.net - Wiele linków źródłowych - ENG-POL - Oyster Farming)

https://wikipredia.net/pl/Oyster_farming

"Kategoria: Ostrygi" 

https://wikipredia.net/pl/Category:Oysters

Hodowla Ostryg Na Lądzie – Skromne Wyposażenie – Proste do wykonania – Także w domowych warunkach.

"Oyster Aquaculture Equipment: Land Based Upweller" - (Video) 

https://www.youtube.com/watch?v=vz5nTeYYfgg

Przyszłość akwakultury ostryg może obejmować maszyny zasilane panelami słonecznymi, które automatyzują wiele funkcji, takich jak obracanie i czyszczenie klatek. Film z firmą, która próbuje hodować więcej ostryg na znacznie mniejszych obszarach, używając klatek pionowych. 

Firma Baltimore automatyzuje świat akwakultury ostryg.

WIDEO:

"Baltimore Company is Automating the World of Oyster Aquaculture"

https://www.youtube.com/watch?v=AWOHSWFKtgU

Średnia roczna cena za kilogram świeżych ostryg we Francji wahała się w latach 2009-2020 od 5,6 euro do 7 euro. 

Cena Ostryg Za Kg

Google - OYSTER PRICE PER KG

https://www.google.com/search?client=ms-opera-mini-android&sxsrf=AOaemvLxhxpk4WLNNfVcGMM3X_kV6yI1uA%3A1640943943883&oq=Oyster+pric&aqs=mobile-gws-lite...

HODOWLA OSTRYG i PEREŁ

(To Interesujące) 

Jak sprowokować hodowane ostrygi aby wytwarzały perły?

Ostrygi można hodować także w  domowych warunkach (nawet w mieszkaniu). Pomimo, że tylko jedna na dziesięć tysięcy ostryg wytwarza perłę po kilku latach, to  
może być zyskowne poza  hodowaniem ostryg jedynie w celach spożywczych. 

O tym od 3:42 minuty tego wideo:

„Najbardziej Niesamowite Farmy Świata” – (Wideo 01-05-2021)

https://www.youtube.com/watch?v=TDI0TLeoDKw

"Ostrygi – Właściwości, Wartości Odżywcze i Wykorzystanie Ostryg" - (ekologia.pl)

Konsumpcja ostryg dostarcza organizmowi przede wszystkim niezwykle wysokich dawek kluczowej dla zdrowia witaminy B12, która jest najczęściej deficytową wśród całej grupy B. Ponadto ostrygi są bardzo bogatym źródłem cynku, miedzi i żelaza, a więc pierwiastków warunkujących szereg kluczowych procesów życiowych. Obecność cynku właśnie wiąże się z legendarną renomą ostryg jako afrodyzjaku. 

https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/ostrygi-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-wykorzystanie-ostryg,26998.html

"Ostrygi" - (banker.pl)

Tym smakowitym symbolem seksu zajadano się od niepamiętnych czasów. Rzymski cesarz Witeliusz wysyłał tysiące niewolników po zbiór brytyjskich ostryg, a Casanova, w wiadomym celu, pochłaniał pięć tuzinów ostryg dziennie. Popyt na te mięczaki szybko stał się tak duży, że były hodowane w celach spożywczych już w średniowieczu. Od dawna również odławiane są dla swych cennych produktów, jakimi są perły.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ostrygi-1665597.html

"Ostrygi w Akwarium" - (aqua-reef.pl) 

https://aqua-reef.pl/topic/14995-ostrygi-w-akwarium/

"MAŁŻE W AKWARIUM" - (akwarystykatradycyjna.wordpress.com)

Pomimo ,że to dość odporne stworzenia woda powinna być dobrze natleniona.

Temperatura ,dla większości egzotycznych gatunków 15-30,ale słyszałem jakoby przejściowo znosiły wychłodzenie poniżej 10. Dla gatunków krajowych zakres jeszcze większy.

MAŁŻE DOSKONALE FILTRUJĄ WODĘ z drobin,W TEN SPOSÓB ŻERUJĄ. DLATEGO PAMIĘTAJ, ŻE PRZY ZASTOSOWANIU FILTRACJI MOGĄ GŁODOWAĆ.

Dokarmiać można pokarmem pyłowym dla młodych krewetek,pokarmami mikro,zmielonymi na pył płatkami. Wszystko to robimy w pobliżu ich muszli tak by miały od razu dostęp. Mimo ”prostej” budowy jakoś tam wyczuwają pokarm i otwierają się wtedy. Kupując w sklepie zwracajcie uwagę,jeśli małż jest otwarty i się nie zamyka znaczy ,że jest martwy. Zawsze wybieraj te o zaciśniętej muszli.

https://akwarystykatradycyjna.wordpress.com/2015/08/16/malze-w-akwarium/

"Hodowla Pereł" - (gemlord.pl tekst+wideo)

Proces stymulacji mięczaka perłorodnego do produkcji perły polega na wywołaniu w jego ciele stanu powodującego odruch obronny (produkcję masy perłowej). W przypadku pereł słodkowodnych (bezjądrowych) będzie to niewielkie nacięcie tkanki płaszczowej. 
W łono małż słonowodnych wszczepia się natomiast sztuczne jądro, które odegra rolę irytanta i będzie stanowiło wzorzec kształtu dla rodzącej się perły. 

Dodatkowo w obu przypadkach do podrażnionego miejsca dostarcza się fragment tkanki nabłonkowej płaszcza (tzw. epitel) pobrany od innego osobnika, gdyż wewnętrzne organy mięczaka nie mają zdolności do produkcji masy perłowej. 
Dzielące się komórki epitela utworzą tzw. woreczek perłowy wokół ranki lub jądra, a następnie zaczną wytwarzać masę perłową w celu izolacji niepożądanego stanu wewnątrz organizmu.

Hodowla pereł prowadzona jest na farmach perłowych. Przedsiębiorcy prowadzący taką działalność przeprowadzają intensywne badania nad doskonaleniem technik i najczęściej utrzymują je w tajemnicy. Przy organizowanych czasem wizytach turystycznych na takich farmach, odwiedzającym pokazuje się wyłącznie techniki ogólnie znane.

Turystyczną atrakcją jest również oferowanie samodzielnego poławianie małż, uprzednio zaszczepionych, stwarzając u turystów wrażenie „niezwykłego” znaleziska w postaci małża, który urodził perłę.

https://gemlord.pl/hodowla-perel

"Oto w Jak Wielkim Stopniu Ostrygi Wpływają Na Przejrzystość Wód, w Których Żyją" - (dziwowisko.pl)

Ostrygi mogą przefiltrować od 75 do 200 litrów wody dziennie.

Na zdjęciu widać dwa akwaria, w których znajduje się woda zaczerpnięta w tym samym czasie z tej samej rzeki. Jedyna różnica polega na tym, że w prawym akwarium są ostrygi.
Zobacz, co wydarzyło się w ciągu półtorej godziny. 

http://dziwowisko.pl/filtrowanie-wody-ostrygi/

"Ostryga jadalna" - (medianauka.pl) 

Ostryga jadalna (Ostrea edulis) to gatunek mięczaka z rzędu nierównomięśniowych (Anisomyaria), z gromady małży. Gatunek ten charakteryzuje się dużą zmiennością, tworzy wiele podgatunków.

Tryb życia i zachowanie:

Jest wrażliwa na brak tlenu.
Prowadzi osiadły tryb życia. Przyrasta lewą częścią muszli do podłoża. Skorupa muszli ma okrągły kształt. Tworzy duże kolonie z zagęszczeniem 20-50 osobników na metr kwadratowy. Dożywa wieku 30 lat.

Pożywienie:

Odżywia się planktonem odfiltrowywanym z wody, a także martwą materią organiczną, zawieszoną w toni wodnej.

Rozmnażanie:

Do rozrodu potrzebuje temperatury wody 18-20 °C. To obojnak. Czasem jednak zmienia płeć. Jedna ostryga może złożyć nawet 3 miliony jaj. Larwa szybko osiada na dnie i za pomocą bisiora przytwierdza się do podłoża. Od tego czasu już nie zmienia miejsca pobytu. Podstawą przeżycia jest znalezienie stabilnego i twardego podłoża.

https://www.medianauka.pl/ostryga-jadalna

"Ostrygi Jadalne - Cena, Jak Kupować i Przechowywać Ostrygi?" - (beszamel.se.pl)

TYLKO świeże, czyli ŻYWE OSTRYGI zachowują swoje właściwości smakowe i wartości odżywcze.

Przy zakupie zawsze zwracajmy uwagę na to, czy ostryga jest zamknięta. ŻYWA, ZDROWA OSTRYGA, ZAWSZE MA ZAMKNIĘTĄ MUSZLĘ, ponieważ zatrzymuje w środku wodę, która utrzymuje ostrygę przy życiu. OTWARTA OSTRYGA TO MARTWY MIĘCZAK i nie nadaje się do jedzenia.

Za małe ostrygi zapłacimy w Polsce ok. 3 zł za sztukę, a za bardzo duże nawet dziesięciokrotnie więcej. Małe ostrygi mają zazwyczaj kilka lat, te bardzo duże ok. 20 lat.

https://beszamel.se.pl/porady/jak-zrobic/ostrygi-jak-je-kupowac-i-wybierac-aa-ibFN-KYJ5-WHui.html

Hodowla Ostryg - (ang. Oyster Farming)

Google Wideo - OYSTER FARMING

https://www.google.com/search?q=oyster+farming&client=ms-opera-mini-android&sxsrf=AOaemvKDJhbiPJVb0Jy1pZkVhWFgVnjSjw:1641291586787&source=lnms&tbm=vid...

"Back to Baysics: Oyster Sanctuaries" - (Video 21-03-2017) 

https://www.youtube.com/watch?v=omR4GizmT1o

Jak Zbierać i Gotować Ostrygi 

(ang. How to Harvest and Cook Oysters) 

Google Wideo - HOW TO HARVEST AND COOK OYSTERS

https://www.google.com/search?client=ms-opera-mini-android&tbm=vid&sxsrf=AOaemvKGgbEJe1-PstKboO5nOOwoK0QeYA%3A1641293887250&q=How+to+Harvest+and+Cook+.....

Dzikie Ostrygi — Łap i Gotuj — Jak Zbierać i Gotować Ostrygi

Google Wideo - WILD OYSTER CATCH AND COOK - HOW TO HARVEST AND COOK OYSTERS

https://www.google.com/search?client=ms-opera-mini-android&tbm=vid&sxsrf=AOaemvKevB1VGcPa2x2xQWkbfkQwSleHNQ%3A1641294611727&q=Wild+Oyster+Catch+and+Co.....

Portret użytkownika Ruchomy Cel

Lotta Klemming zarabia na

Lotta Klemming zarabia na życie 
przez cały rok, ręcznie łowiąc w lodowatych szwedzkich wodach dzikie ostrygi. 

"Diving For Wild Oysters In Sweden (Intermediate English lesson B1)" - (Video) 

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=bQICfbrorv8

"Zachodnie Wybrzeże Szwecji Ma Najlepsze Ostrygi Na Świecie" - (Wideo)

Per Karlsson, miejscowy rybak ostryg z Everts Sjöbod, zaprosił nas do swojej przystani na popołudnie poświęcone kulturze, smaku i rzemiośle ostryg w naturalnym środowisku Grebbestad. 

Aby uzyskać więcej informacji Odwiedź:

https://www.vastsverige.com/en/tanum/produkter/everts-sjobod 

Rezerwat przyrody poza szwedzkim zachodnim wybrzeżem zamieszkuje ponad 6000 gatunków zwierząt podwodnych. Oznacza to, że w tych słonych wodach żyje dwa razy więcej gatunków niż w całym Morzu Czerwonym.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=4GnnAPViH8k

===

Google Videos:

HARVESTING OYSTERS IN SWEDEN

https://www.google.com/search?client=ms-opera-mini-android&tbm=vid&sxsrf=AOaemvLpZxMLTpYrRcgM-S4HO8GOFcJE6g%3A1641298775183&q=Harvesting+Oysters+in+sw.....

"Welcome To West Sweden" - (Video) 

https://www.youtube.com/watch?v=WhSzEDlYaRc

"Z Oslo Do Göteborga — Wycieczka Samodzielna"

6 dni - Jazda przybrzeżna wzdłuż zachodniego wybrzeża Szwecji

Interaktywna Mapa Wycieczki

Trasa przybrzeżna między Oslo a Göteborgiem to gratka dla miłośników przyrody i smakoszy. 
Odwiedź piękne wioski położone wzdłuż wybrzeża, podążaj za skalistymi liniami brzegowymi, spaceruj po głębokich lasach i pływaj kajakiem po spokojnych jeziorach. OWOCE MORZA W TYM REGIONIE CZĘSTO BYŁY UZNAWANE ZA NAJLEPSZE NA ŚWIECIE I MOŻNA ICH DO ŚWIADCZYĆ PODCZAS SAFARI NA OSTRYGACH, ZBIORU OMUŁKÓW I ŁOWIENIA RYB, a wieczorem można zjeść kolację z owoców morza na brzegu. Odwiedź historyczne miejsca światowego dziedzictwa, takie jak rzeźby naskalne z epoki brązu Tanum i muzeum Vitlycke, stare miasto Fredrikstad, Gamlebyen, muzeum Volvo i historyczne muzeum Åsle Tå. Ukończ w Göteborgu, żadne inne szwedzkie miasto nie daje tak łatwego dostępu do natury. Tuż za progiem są otwarte przestrzenie i magiczne wyspy. Z Göteborga podróż do Kopenhagi nieco dalej jest łatwa lub możesz dołączyć do rejsu kanałem Gota do Sztokholmu.

"Oslo To Gothenburg - Self Drive Tour" 

6 days - Coastal driving along Sweden's west coast

Interactive Tour Map

https://www.fiftydegreesnorth.com/eu/tour/oslo-to-gothenburg-self-drive-coastal-route

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"JAK PERŁY SŁODKOWODNE

"JAK PERŁY SŁODKOWODNE PODBIŁY RYNEK BIŻUTERII" 

Zacznijmy od tego, że perły słodkowodne oraz słonowodne są praktycznie nie do odróżnienia. Wyglądają niemal identycznie nawet dla ekspertów najwyższej klasy, którzy nie mają możliwości skatalogowania ich bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Różni je praktycznie tylko cena - perły słodkowodne są kilkukrotnie tańsze od słonowodnych, dzięki czemu przebojem podbiły rynek biżuterii.

Obecnie 97% produkcji pereł pochodzi z Chin. Mieszkańcy Państwa Środka do perfekcji opanowali bowiem tajniki hodowli perłopławów i wszczepiają cząstki nabłonka małżom słodkowodnym (Hyriopsis schlegeli). Doszli już nawet do takiej wprawy, że z jednego małża potrafią pozyskać nawet 20 pereł.

Proces ich hodowli jest jednak bardzo czasochłonny. Sześciomilimetrowa perła rośnie ok. 2 lat i bardzo rzadko jest okrągła. Nieregularne perły są jednak tańsze i mniej popularne od kulistych, więc nie wszystkie znajdują zbyt. Co robią z nimi Chińczycy? Owijają nabłonkiem i umieszczają w małżu po raz kolejny! Dzięki temu kształt perły się poprawia i może ona osiągnąć wielkość nawet 12 mm. Zdarzają się oczywiście także większe perły słodkowodne, ale jest to już niezwykła rzadkość, nawet mimo tego, że małż żyje do 13 lat. Tylko przez trzy pierwsze lata po wszczepieniu produkuje macicę perłową, ale dzięki temu produkcję można powtarzać w jednym osobniku nawet trzy razy. Po pozyskaniu perły i wszczepieniu kolejnego nabłonka, małże wracają do klatek umieszczonych na głębokości 1-2 metrów, a słodka woda zapewnia znacznie większe szanse na udaną hodowlę. Perły rozwijają się w niej nawet 2 razy częściej niż w wodzie słonej.

https://www.swiat-perel.pl/pl/n/7

"Perły Słodkowodne" 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Per%C5%82y_s%C5%82odkowodne

"Perłoródka Rzeczna" 

Perłoródka rzeczna, Skójka Perłorodna (Margaritifera Margaritifera) – holarktyczny gatunek słodkowodnego małża z rodziny perłoródkowatych (Margaritiferidae). Gatunek wrażliwy na zanieczyszczenie i przekształcanie siedlisk, zanika na wielu stanowiskach i jego liczebność maleje. Uznany za gatunek zagrożony w Europie, objęty ochroną na podstawie europejskich regulacji prawnych. W Polsce uznany za wymarły, podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Per%C5%82or%C3%B3dka_rzeczna

"Perłoródka Rzeczna – Cykl życia" - (Tekst+Wideo polarpedia.eu) 

Perłoródka rzeczna, inaczej skójka perłorodna (łac. Margaritifera margaritifera – "NOSZĄCA W SOBIE PERŁĘ”) to jeden z najbardziej długowiecznych organizmów północnych rzek. Może żyć przez 200 lat lub nawet dłużej. Cykl życiowy perłoródki zależy od dwóch gatunków ryb: łososia i pstrąga.

https://polarpedia.eu/pl/perlorodka-rzeczna-cykl-zycia/

W północnych regionach Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji w rzekach można spotkać perłopławy. Naukowiec Paul Eric Aspholm z Bioforsk opowiada o tym więcej w tym filmie. Aspholm pracuje nad projektem finansowanym przez Centrum Fram.

Tajemnice Perłoródki Słodkowodnej

"The Mysteries Of The Freshwater Pearl Mussel" - (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=L581eATs1tE

Dzień Encystacji Małży Słodkowodnych

"Freshwater Pearl Mussel Encystment Day" - (Video) 

W sierpniu pracownicy Agencji Ochrony Środowiska umieszczają młodą rybę w pojemnikach z płodnymi samicami małży, aby zachęcić do otorbiania.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=uvgZQ2SwtVs

Tajemnice Perłoródki Słodkowodnej

Google Wideo:

THE MYSTERIES OF THE FRESHWATER PEARL MUSSEL

https://www.google.com/search?q=The+Mysteries+Of+The+Freshwater+Pearl+Mussel&client=ms-opera-mini-android&sxsrf=AOaemvJSNRdJdTAcdSm6BRABesBuCXOXPA:164...

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Marcin Rybarczyk

A ja proponuję zrobić paszę z

A ja proponuję zrobić paszę z tych wszystkich profesorków politycznej poprawności, eko- terrorystów, specjalistów covido-pandemicznych oraz polityków.. i podawać na urzędowych stołówkach z dopiskiem - "Zanim wpadniecie na kolejny fajny pomysł....skosztujcie swoich poprzedników "

Portret użytkownika demodemo

Dlaczego nie ma danych na

Dlaczego nie ma danych na temat emisji CO2 przez statki , okręty i samoloty !?

Przeciętny Kowalski mieszkający na całym świecie nie posiada takich zarobkowych środków transportu.

 A co do paszy na owadach - jaki jest podstawowy pokarm dzikich kotów i wilków ( protoplasta psa ) ?

Dlaczego kot czy wilk poluje na zwierzęta ? Bo to jest jego naturalna dieta - owady i rośliny są uzupełnieniem diety w składniki , które nie występują w żywności pochodzenia zwierzęcego i jest to maksymalnie 2% diety.

Ze zwierząt hodowlanych tylko trzoda chlewna ( protoplasta dzik ) jest wszystkożerna przy czym również potrzebuje uzupełnień diety z innych źródeł.

Niech sami sobie żrą paszę z owadów bo żywnością ani karmą dla zwierząt tego nazwać nie można

Zastanowiło mnie teraz czym karmią swoje zwierzęta domowe ( koty , psy , fretki ,  itd.. ) wegetarianie, weganie , fruktianie itd... Oni są tacy prozdrowotni niby dla siebie bo to dieta niby dla człowieka wskazana to czy skrzywiają zwierzątka dietetycznie? Czy może znają ich naturalny tryb odżywiania się i zwierzątko swoje karmią dietą przystosowaną do jego układu pokarmowego.

Strony

Skomentuj