Naukowcy pracują nad procesorem, który zwiększy wydajność komputerów tysiąckrotnie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Rosnąca potrzeba zwiększonej siły obliczeniowej zmusza producentów do opracowywania nowych rozwiązań. Rozwój technologii jednak nie zawsze idzie w parze z rozwojem sprzętu komputerowego. Aby naprawić ten stan rzeczy, naukowcy z DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) podjęła się projektu „Managing Perspective Research Programs”.

 

 

Projekt, któremu przyznano 80 milionów dolarów dotacji, został przewidziany na 4 lata i dotyczy firm takich jak Intel, Qualcomm i Northrop Grumman. Produkt nazywa się HIVE i ma na celu zwiększenie wydajności systemów obliczeniowych o 1000 razy dzięki stworzeniu zupełnie nowego typu architektury dla procesorów.

 

HIVE (Hierarchical Identify Verify Exploit) powinno stać się pierwszym na świecie wyspecjalizowanym procesorem analitycznym (GAP). Tego typu procesory powinny znacznie różnić się od „tradycyjnych” urządzeń komputerowych. Ich architektura jest zoptymalizowana do wydajnego przetwarzania informacji dostarczonych jako wykresy, co wymaga nowej architektury pamięci, która może zapewnić dostęp do dowolnych adresów z szybkością kilku terabajtów na sekundę.

W przeciwieństwie do bieżących elementów pamięci przechowywanych w tablicach kolejnych komórek, pamięć o architekturze HIVE będzie musiała zapewnić dostęp do ośmiobitowych wartości zapisanych w dowolnych komórkach.  Jeden z liderów programu HIVE powiedział:

„Ze względu na specyfikę nowej architektury, procesor oparty na HIVE będzie mógł równocześnie wykonywać dowolne zadania, które wykorzystują dane przechowywane w różnych obszarach tej samej tablicy pamięci. Ponadto kilka procesorów będzie mogło uzyskać dostęp do pojedynczej tablicy pamięci, z których każda będzie miała własną lokalną super szybką pamięć, przeznaczoną do przechowywania zmiennych i danych pośrednich. To znacznie zwiększy szybkość przetwarzania danych.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika antar

<p>Drogie mądrale, bez

Drogie mądrale, bez postępu i nowych technologi radia nadal byłyby lampowe. Tyle tylko, że te lampy byłyby  naftowe.

Tyle żartem a na poważnie to wiadomo przecież, że wiele współczesnych urządzeń typu komputer lub chocby tylko specjalne smary odporne na ciężkie warunki klimatyczne lub eksploatacyjne mają swoje rodowody w technologiach oraz inżynierii "kosmicznej" powstalej na potrzeby agencji kosmicznych. To im zawdzięczamy to, że nasze współczesne komputery mają wielokrotnie większą moc obliczeniową niż te, które odpowiadaly za bezpieczenstwo lotów i ludzi na pokładach Sojuza, Apollo czy Columbii.

Tak więc wybrzydzanie na te czy inne postępy w technice są przejawem pospolitej ignorancji i braku wyobraźni.

Portret użytkownika dexter

Dalej mają klapki na oczach i

Dalej mają klapki na oczach i chociaż codziennie patrzą na wnętrze komputeria i znają go lepiej jak siebie to nie dostrzegają rozwiązania wpiętego w szynę. Skończyła się już era ludzi światłych. Istnieje bowiem rozwiązanie znacznie lepsze od proponowanego w artykule, ale ameryka pokazała jak traktuje ludzi ze zmysłem. np. Tesla

Portret użytkownika Dragon_Reborn

I na h...j to komu? Nowym

I na h...j to komu? Nowym władcom Europy do odtwarzania filmów z kozami i fimików propagandowych oraz grania w gry, które nie wymagają zbytniego myślenia ani inteligencji, aż nadto wystarczy obecny sprzęt. A pozostali, którzy mogliby skorzystać, to w chwili, gdy sprzęt pojawi się na rynku będą bardziej zajęci pilnowaniem dobytku oraz życia swojego i bliskich, więc też nie skorzystają. Co najwyżej wnuki sorosa i im podobni się pobawią.

Portret użytkownika Medium

Zmieniłam niedawno komputer

Zmieniłam niedawno komputer na dwa razy szybszy, ale z nowszym systemem. I wiecie co, nie czuję żadnej poprawy, wręcz przeciwnie.

Te szybkie procesory służą tylko obsłudze w przesyłaniu nam całkiem niepotrzebnych informacji dla NSA itp. agencji.
 

Portret użytkownika DotNet

Wiem że dość późno odpisuje

Wiem że dość późno odpisuje ale..co tam;) Moze sie przyda. Zamiast ładowac kase w nowego procka to polecam zainwestowac w szybszy dysk najlepiej ssd. Sa drozsze ale warto. A procek to od biedy i3 wystarczy do potrzeb domowych, jak ktos ma troche wiecej kasy to i5 (warto jednak zwrocic uwage na literke po 'i5' - jesli jest to 'u' to procek bedzie slabszy bo oszczedny w sensie poboru prądu). 

Portret użytkownika Dragon_Reborn

Zakładam, że nie pisałaś o

Zakładam, że nie pisałaś o wymianie starego komputera z procesorem Core2Duo na niewiele nowszy i niewiele szybszy Dual Core, przy pozostawieniu dławiącej ilości RAM-u (poniżej 4 GB). W takim razie, kupiłaś pewnie laptopa z preinstalowanym systemem operacyjnym. Sformatuj partycję systemową i zainstaluj "zwykły", czysty system - nieważne, win 7, czy win 10. System z normalnej płyty, a nie z kopii od producenta z innej partycji. Albo walcz w inny sposób z masą zainstalowanego śmiecia, bo to właśnie przez niepotrzebne śmieci (zbędne darmowe programy), działające w tle komp działa ociężale. Albo przynajmniej uruchom start / uruchom: msconfig i odznacz niepotrzebne bzdety z autouruchamiania.

Strony

Skomentuj