Naukowcy potwierdzili, że jądro Słońca obraca się 4 razy szybciej od jego powierzchni

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowy zespół astronomów przedstawił wyniki swoich badań, z których wynika, że jądro najbliższej nam gwiazdy obraca się niemal 4 razy szybciej niż jej powierzchnia. Naukowcy są zaskoczeni, choć spekulowano nad tym już od ponad 20 lat. Niestety dotychczas nie udało się zmierzyć prędkości obrotowej jądra słonecznego.

 

Dzięki przeprowadzonym badaniom, które zostały opublikowane na łamach czasopisma Astronomy and Astrophysics, będziemy mogli lepiej poznać historię naszej gwiazdy oraz w jaki sposób się uformowała. Prędkość obrotowa może mieć wpływ na plamy słoneczne, które potrafią przyjmować rozmiary porównywalne do Ziemi, a nawet większe.

 

Astronomowie zajmowali się badaniem powierzchniowych fal akustycznych w atmosferze słonecznej. Część z nich przedostaje się do jądra gwiazdy, gdzie następnie oddziałują z falami grawitacyjnymi. Dzięki przeprowadzonym analizom udało się wykryć ruchy jądra słonecznego. Po dokładnym przestiudowaniu fal grawitacyjnych badacze precyzyjnie ustalili ile czasu potrzebuje fala akustyczna, aby przedostać się z powierzchni Słońca do wnętrza i z powrotem. "Podróż" ta zajmuje 4 godziny i 7 minut. Obliczono, że jądro słoneczne wykonuje jeden pełny obrót w ciągu 7 dni, natomiast powierzchnia gwiazdy potrzebuje 25 dni na równiku i 35 dni na biegunach.

Źródło: ESA

Odkrycia dokonano dzięki danym, które uzyskano na przestrzeni ponad 16 lat z pomocą instrumentu GOLF, który znajduje się na pokładzie sondy SOHO. Naukowcy będą mogli teraz prowadzić kolejne badania, aby dowiedzieć się w jaki sposób szybko obracające się jądro Słońca wpływa na jego powierzchnię oraz formowanie się plam słonecznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

Promień Słońca to 695700km. W

Promień Słońca to 695700km. W czasie 4h 7min fala akustyczna przedostała się "z powierzchni Słońca do wnętrza i z powrotem". Czyli 695700km przebyła w czasie 2,055h.

Wychodzi, że prędkość dźwięku wynosiła 338540km/h. O tak szybkim dźwięku to nikt nie słyszał.

Strasznie naciągane te badania, fale dźwiękowe wymieszane z grawitacyjnymi. Takie fiku-miku, coś trza opublikować i lecieć po nowe granty.

Portret użytkownika Jrgrzb

Hahaha! Obawiam się ze skoro

Hahaha! Obawiam się ze skoro przy wspolczesnej technice pomiarowo optycznej niewspolmiernie rozwinietej od czasow lunareagle11 nie oglądamy jak ksiezycowe mrówki kopuluja na co dzien mimo niedalekiego dystansu satelity i podstepu nauki fantazjowanie  o jądrze 3slonca6 badaczy naukowcow jest tak ciekawe bełkot  znajomych po 4 butlach wlasnej roboty bimbru.

Portret użytkownika Janka

A ja stwierdzam, że biegam

A ja stwierdzam, że biegam 159 ts, razy szybciej od zółwia i  500 tys razy szybciej id slimaka.A czytając takie fantazje krece się jakby mnie w siedzenie gryzło 1999 robaków. Odkryłam te dane siedząc w piżamie z GOLFEM.

Skomentuj