Naukowcy potwierdzili prawidłowe działanie stellaratora Wendelstein 7-X

Kategorie: 

Źródło: Max-Planck-Institut für Plasmaphysik

W zeszłym roku, w Instytucie Fizyki Plazmowej Maxa Plancka w niemieckim Greifswald, stellarator Wendelstein 7-X (W7-X) po raz pierwszy wytworzył plazmę helową. Pojawiło się jednak pytanie, czy urządzenie faktycznie będzie pracować zgodnie z przewidywaniami. Na szczęście, najnowsze testy rozwiały wszelkie wątpliwości.

 

Zespół badawczy z Niemiec i USA potwierdził, że największy na świecie stellarator W7-X potrafi wytworzyć supersilne, trójwymiarowe pola magnetyczne, które spełniają oczekiwania naukowców, zaangażowanych w projekt. Testy miały ogromne znaczenie, ponieważ pola magnetyczne pozwolą zawiesić plazmę tak aby nie dotykała ścian komory reaktora.

 

Badania polegały na wysyłaniu wiązki elektronów wzdłuż linii pola magnetycznego. Następnie przecinano je z pomocą pręta fluorescencyjnego, co spowodowało, że światło zaczęło przyjmować kształt odpowiadający polu magnetycznemu, tak jak przedstawiono na poniższym zdjęciu.

Źródło: Nature Communications

Stellarator to urządzenie, które służy do wytwarzania plazmy i przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Dzięki niemu, możemy uzyskać nieograniczone źródło energii. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż wewnątrz reaktora muszą powstać warunki takie, jakie panują we wnętrzu gwiazd. Plazma musi uzyskać temperaturę 100 milionów stopni Celsjusza, aby zaszły w niej wspomniane reakcje termojądrowe.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Energia słoneczna jest

Energia słoneczna jest skończona, tak samo energia takiego reaktora termojądrowego. Słońce zgaśnie kiedyś, bo skończy się mu paliwo (co prawda nastąpi to za niewyobrażalną dla człowieka ilość czasu - dlatego o energii pochodzącej ze Słońca mówimy, że jest odnawialna). Energia z takiego reaktora też będzie odnawialna, ale nie będzie nieskończona. Nie wprowadzajmy ludzi w błąd.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Maryjan_66

Paradoksem jest, że badania

Paradoksem jest, że badania nad takimi zabawkami ‘nieograniczonej’ energii sponsorują .. firmy obracające surowcami energetycznymi. Bez sensu? Nie,  włodarze tychże korporacji rzeczywiście dążą do uzyskania dostępu do ‘nieograniczonej’ energii, która by była jednocześnie nieszkodliwa dla środowiska w jej pozyskiwaniu/wytwarzaniu.  Stawiają naukowcom jedynie jeden niepisany warunek: badania i samo urządzenie musi być na tyle kosztowne, aby żadnej konurencji nie było na to stać. Naukowcy są wniewbowzięci, bo im więcej kasy dostają tym bardziej czują się potrzebni i docenieni. Potem się to opatentuje i powie, że za energię nie trzeba już płacić tylko za.. prawo do używania patentu. To nawet sponsorom na ręke, bo nie bedą musieli szukać nowych złóż, wiercić w nieprzyjaznym środowisku, obalać rządów a jednoczęśnie wyjdą na tych dbających o środowisko i ludzkość.  Wszelaką konkurencję się wykończy odpowiednimi ustawami ‘eokologicznymi’ . Obywatele od teraz jedynie będą płacili za używanie patentu, tyle samo albo więcej niż obecnie za ropę/gaz. Obieg pieniądza się nie zmieni. No chyba że technologia okaże się na tyle prostacka, że każdy w domu mniej więcej rozgarnięty i posiadający śrubokręt, młotek i kilka desek będzie w stanie sobie wybudować na własne potrzeby piecyk wytwarzający plazmę w 100 mln st. Ale w tym przypadku, prędzej zostanie to odkrycie zniszczone i dokumentacja zakopana w bunkrach niź udostępnione osobom postronnym. Czyż nie mamy już przykładów z historii?

Nieźle kombinują, no nie? Biggrin

Skomentuj