Naukowcy potwierdzają, że umysł człowieka może żyć wiecznie w komputerze

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o uzyskaniu nieśmiertelności w dość nietypowy sposób - zamiast opracować jakiś eliksir wiecznej młodości czy coś w tym stylu, uczeni kierują swoją uwagę na komputery. Ludzki mózg wielokrotnie był porównywany do twardego dysku czy skomplikowanego obwodu drukowanego.

 

Wiele osób wątpi w to, żeby ludzki umysł można było umieścić w komputerze. Jednak naukowcy, w tym światowej sławy fizyk-teoretyk Stephen Hawking uważają, że jest to możliwe - potrzeba jedynie dalszych badań nad ludzkim mózgiem aby go poznać najlepiej jak to możliwe. Konieczny jest również dalszy rozwój odpowiednich technologii.

 

Takiego samego zdania co Stephen Hawking jest dr Hannah Critchlow, neuronaukowiec z Uniwersytetu Cambridge. Jej zdaniem potrzebny będzie superkomputer, który odtworzy wszystkie połączenia w ludzkim mózgu (100 bilionów połączeń). Wtedy dopiero będzie możliwe aby umysł człowieka żył w maszynie.

 

Oczywiście tylko czas może potwierdzić słowa dr Critchlow, Stephena Hawkinga i wielu innych naukowców. Dopiero gdy zrozumiemy jak dokładnie działa mózg człowieka i gdy uda się stworzyć wystarczająco potężny superkomputer, specjaliści będą mogli próbować przenieść ludzki umysł do maszyny, co raczej nie nastąpi w najbliższych latach.

 

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/culture/hay-festival/11627328/Humans-could-download-brains-on-to-a-computer-and-live-forever.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Andree

Naukowcy nie są w stanie

Naukowcy nie są w stanie nawet stworzyć odpowiednika mózgu pszczoły zdolnego sterować robotem latającym zapylającym kwiaty, znajdującego się wewnątrz tego robota. 
Po prostu przy współczesnej technologii ten mózg byłby PC-tem wyposażonym w karty akceleratorów obliczeń i zużywałby pół kilowata energii elektrycznej.
(Z samym robotem zapylającym kwiatki też są duże problemy, ale bardziej widzę w tej roli mikro-helikopter niż ornitopter)
Zatem sztuczny ludzki mózg musiałby mieć wielkość wieżowca wypełnionego elektroniką, która już się nie rozwija tak szybko jak jeszcze dekadę temu. Sterowałby on robotem typu Asimo, którego baterie wyczerpują się po pół godzinie aktywności fizycznej.
Wysiłki naukowców można porównać do próby odtworzenia współczesnego PC-ta przy pomocy techniki lampowej, taki jest rozziew między możliwościami współczesnych układów scalonych i biologicznych neuronów.

Portret użytkownika wyzdro

Winę za to ponosi edukacja ,

Winę za to ponosi edukacja , dzisiejsi naukowcy nie potrafią stworzyść systemu od początku ,efektywnego ,pracującego szybko i oszczędnie ,napisanego w kodzie mszynowym .Zamiast tego opieraja się na językach programowania wysokiego poziomu - czyli idą na łatwiznę.Skutkiem jest to , że symulacja jednej komórki nerwowej która zamiast zajmować kilka bajtów pamięci ,zajmuje ich setki tysięcy a dostep do niej jest blokowany przez skomplikowany system plików,bibliotek i innych śmieci.

Portret użytkownika 85r

To tylko pokazuje jak nauka

To tylko pokazuje jak nauka nisko upadła by zadowolić swych oligarchów w darzeniu do nieśmiertelności.
Do komputera można jedynie skopiować nie przenieść. Więc artykuł już jest z tego powodu śmieszny bo właśnie sugeruje przeniesienie.
Kopia umysłu ludzkiego była by programem ustępującym pod wieloma względami prawdziwemu umysłowi. Taki program to tylko ciekawostka w dodatku ze skłonnościami psychicznymi. Bo ludzka psychika nie odnalazła by się w systemie zero i jedynek bez bodźców, po prostu taki program by się staczał moralnie.
Program nauczysz aportować ale nie czuć.

Portret użytkownika tenod

To jest mniej skomplikowane

To jest mniej skomplikowane naukowcy to zrobili tylko wystarczy zmienić otoczenie i nie trzeba dużo kombinować  .
Wiec ja chce naukowe doświadczenie zrobić w innym otoczeniu  .
Po co myślę więzienie  .

Tez coś w stylu  odosobnienie ZEN.

I lepszy motyw  dla rozrywki bezpiecznej (laski i imprezy ) .   

A tu mam pytanie czym różni się Atom od Pikselu ?

Portret użytkownika strażnik teksasu

W przypadku jednej pacjentki

W przypadku jednej pacjentki elektroencefalograf rejestrował linię prostą, czyli mózg w ogóle nie pracował, a świadomość jej pozostawała nadal i podróżowała poza ciałem.mowa o smierci klinicznej.Elektroencefalograf jest odpowiedzialny za działanie pracy mózgu.Niektóre z wizji powstawały przy całkowitym ustaniu pracy mózgu, czyli nie były wywołane przez mózg.Jak to z wytłumaczyć w oparciu o naukę?

Portret użytkownika Pulsar

@strażnik

@strażnik teksasu

Quote:
Elektroencefalograf jest odpowiedzialny za działanie pracy mózgu.

Co to za bzdury?!
Elektroencefalograf (EEG) rejestruje pracę mózgu, a ją podtrzymuje!
Quote:
W przypadku jednej pacjentki elektroencefalograf rejestrował linię prostą, czyli mózg w ogóle nie pracował, a świadomość jej pozostawała nadal i podróżowała poza ciałem.mowa o śmierci klinicznej.(...) Niektóre z wizji powstawały przy całkowitym ustaniu pracy mózgu, czyli nie były wywołane przez mózg.Jak to z wytłumaczyć w oparciu o naukę?

Logika... jak coś jest wyłączone i nie ma zasilania, to żadna czynność nie może powstać. Tak samo jest z mózgiem. Zatem to nie są jej wspomnienia,...
Są istoty na ziemi udające dusze zmarłych, lub powodujące, że człowiek ma wzje podrózy po za ciałem (OOBE) - tj. wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego.
Istoty te z racji swej niematerialności, mogą wchodzić do mózgu i "instalować" w nim jakieś wizje i wspomnienia. A że odbiorcą tych wizji jest posiadacz mózgu, to jemu się wydaje że to on doświadczył tego zdarzenia, bo wydają mu się one realne. Ot, taki Matrix w realu.

Strony

Skomentuj