Naukowcy potwierdzają, że ludzkie geny pozostają aktywne nawet po śmierci

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wyniki najnowszych badań udowadniają, że nasze postrzeganie śmierci jest błędne. Umieranie to dosyć powolny proces, który zdaniem niektórych naukowców można zatrzymać. Geny człowieka uznanego za zmarłego wciąż pozostają aktywne przez kolejne godziny i prawdopodobnie próbują przywrócić organizm do życia.

 

Wyznaczenie dokładnej granicy między życiem a śmiercią jest bardzo trudne. Badania opublikowane w 2017 roku ujawniły nadaktywność genów w organizmach martwych zwierząt i ludzi. W przypadku myszy i rybek zebrafish (tzw. danio pręgowane) odkryto setki genów, które pozostają hiperaktywne odpowiednio przez 24 godziny i 4 dni po śmierci. Z kolei w przypadku ludzi zaobserwowano nadaktywność genów przez co najmniej 12 godzin od zgonu.

Jeśli chodzi jednak o ludzkie zwłoki to sprawa jest dość interesująca - naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli bowiem hiperaktywność genów odpowiedzialnych za system odpornościowy i zwalczanie stresu oraz tych, które są aktywne tylko w stadium rozwoju zarodka, po czym przechodzą w stan uśpienia i w obliczu śmierci próbują przywrócić ciało do życia.

 

Najnowsze badania stanowią kontynuację powyższych. Międzynarodowy zespół naukowców zajmował się badaniem zmian zachodzących w RNA. Cząsteczki te postrzegane są jako słabe i niestabilne. Testy wykazały jednak, że RNA potrafi być wyjątkowo trwałe. Po śmierci wciąż dochodzi do transkrypcji niektórych genów z DNA na RNA. Procesy molekularne mogą trwać tak długo aż wyczerpią się niezbędne dla nich enzymy i związki chemiczne.

Naukowcy badali aktywność oraz degradację genów w 36 różnych rodzajach tkanek ludzkich, między innymi w tkankach mózgowych, skórnych i płucnych. Materiał pobrano od ponad 500 dawców, którzy byli martwi najdłużej do 29 godzin. Okazało się, że pośmiertna aktywność genów była różna w zależności od tkanki.

 

Badacze ustalili wzory tej aktywności i na tej podstawie stworzyli program komputerowy, który w przyszłości może posłużyć lekarzom sądowym w celu precyzyjnego ustalenia czasu zgonu. Eksperymenty zespołu z Uniwersytetu Tennessee w Knoxville skupiały się zatem na wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce. Nowa metoda nie jest jeszcze na tyle skuteczna - na aktywność genów po śmierci może wpłynąć wszystko, począwszy od temperatury, w której znaleziono ciało po wiek zmarłego. Potrzebne są dalsze eksperymenty, aby oprogramowanie uwzględniało wszystkie czynniki.

 

Wspomniane badania nad martwymi organizmami pozwoliły nam odkryć, że ponowna aktywacja uśpionych genów ma związek z formowaniem się komórek nowotworowych. To z kolei wyjaśnia dlaczego biorcy narządów od zmarłych dawców mają większą zachorowalność na raka. Ponadto, nadaktywność genów w organizmie ludzkim, która przypomina walkę ze śmiercią i próbę przywrócenia go do życia może wyjaśniać tajemnicze przypadki, w których zmarli niespodziewanie budzą się w kostnicy czy w trumnie i pokonują śmierć.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Lesq

skoro tak to choroby

skoro tak to choroby psychiczne ludzi również nie istnieją.. są defekty mózgu.. do których ludzie sami doprowadzają.. niszcząc organizm lub przez chorą ekonomię tego świata.

 

tak więc dlaczego w Europie nie są usówane placówki dla obląkanych ?:D

Portret użytkownika Lesq

a jak inaczej doprowadzić do

a jak inaczej doprowadzić do depopulacji nie przekonując ludzi by uśmiechali się umierając... z rąk słabych ludzi.

słabych którzy nie wygrali z własnymi słabościami a co dopiero chcą decydować o ludzie.. który boryka się z większymi problemami niż przywódcy UNII ponieważ jestem przeciwnikiem rozwiązań.. mam gdzieś poglądy.. ale rozwiązania w tematach globalnych to jest dno... wypić i zakąsić za ciężką pracę ludzi.. Smile

Portret użytkownika stasiu kolasa

-NIE WIEM CZY WIECIE ALE

-NIE WIEM CZY WIECIE ALE DUSZA PO SMIERCI źle się czuje z ciałem leżącym w grobie, tzw. wysypisko dusz, okropnie się czuje tym bardziej że ciało leży gdzieś pomiędzy obcymi zamiast gdzieś przy domu w którym żyło,ale najlepszą opcją jest kremacja, mówi o tym Jackowski i Aron i Wedrussa,pewnie wielu innych jeszcze.

Portret użytkownika pacynka

Elity finansują badania,

Elity finansują badania, których wyniki pozwolą im żyć wiecznie. My z tego jak zwykle nic nie będziemy mieć. Przy okazji udowodnią że zmartwychwastanie Chrystusa nie było niczym szczególnym. Jak zwykle kilka pieczeni przy jednym ogniu...

Portret użytkownika Nicco

po tym co naukowcy piszą o

po tym co naukowcy piszą o wielkim wybuchu,bo nadal się tego trzymają

Wielki Wybuch to teoria naukowa, która oczekuje na potwierdzenie, lub obalenie. Jak ci się nie podoba, to masz jeszcze teorię Białych Dziur i pewnie jeszcze jakieś, o których (przez małą popularność) sam nie słyszałem. Teoria ta też nie powstała na poczekaniu, tylko ktoś zaprezentował przekonującą symulację, szczątkowe dowody, połączył to wszystko w spójną całość i mamy Teorię.

Portret użytkownika zibi

Dobrze że to tylko teoria

Dobrze że to tylko teoria,widać że naciągana,może tylko dadzą wiarę betonowe głowy,jeszcze innych wprowadzają w błąd,a wiesz co za tym idzie to pan o którym mówi kościół i płaska ziemia, do tego oszukanie niewiernych i ich dusze 

Strony

Skomentuj