Naukowcy ponownie odkryli zaginionego od stu lat dziwnego nietoperza wielkouchyego

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Po ponad stu latach nieuwagi ze strony nauki, nietoperz znany jako Histiotus alienus, został ponownie odkryty przez zespół zaangażowanych badaczy. Pierwszy raz ten gatunek został opisany w 1916 roku przez brytyjskiego zoologa Oldfielda Thomasa, bazując na jednym okazie znalezionym w Joinville, w stanie Paraná w Brazylii. Od tamtej pory brak było jakichkolwiek obserwacji tego gatunku, co skutkowało ograniczoną wiedzą o tym intrygującym stworzeniu.

W 2018 roku, podczas ekspedycji w ramach projektu badawczego Promasto, grupa naukowców pod kierownictwem dr Viniciusa C. Claudio, dr Ricardo Moratelli z Fundação Oswaldo Cruz i dr Liliani M. Tiepolo z Federalnego Uniwersytetu w Paraná dokonała niezwykłego odkrycia w rezerwacie Palmas Grassland. Używając specjalistycznych narzędzi do łapania nietoperzy, badaczom udało się złapać nietoperza, który był niepodobny do żadnego innego gatunku z tego regionu. Po dokładnej analizie stwierdzili, że jest to właśnie wspomniany dziwny nietoperz grubouchy.

 

Dziwny nietoperz grubouchy wyróżnia się swoimi charakterystycznymi, powiększonymi uszami i ciemnobrązowym ubarwieniem. Jego morfologia jest podobna do innych gatunków nietoperzy, zwłaszcza pod względem braku błon łączących uszy. Co więcej, wcześniejsze doniesienia o tym gatunku pochodziły z miejsca oddalonego o około 280 km od miejsca, gdzie został znaleziony w 2018 roku. To sugeruje, że jego zasięg występowania jest znacznie szerszy, niż pierwotnie sądzono.

 

Jednak pomimo tego odkrycia, status ochrony tego nietoperza jest nadal nieznany, ze względu na potencjalne zagrożenia dla jego siedliska. Jest niezbędne dalsze badania i działania ochronne, aby lepiej zrozumieć i chronić ten rzadki gatunek. Dr Vinicius C. Claudio podkreślił, że odkrycie tego nietoperza podkreśla potrzebę kontynuowania badań nad różnorodnością biologiczną naszej planety.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika halny

W artykule jest wiele błędów

W artykule jest wiele błędów oraz dezinformacji.

1. Histiotus alienus O. Thomas, 1916 – żaglouch wielkoskrzydły a nie nietoperz wielkouchy i tak z błędem wklejona na chama napisane przez Y a w treści zmieniona nazwa na nietoperz grubouchy 

2. cytat z artykułu z błędem stylistycznym - Jest niezbędne dalsze badania i działania ochronne, aby lepiej zrozumieć i chronić ten rzadki gatunek.

3. to podsumowanie - nie można odkryć czegoś co było kiedyś odkryte - można jesynie ponownie odnaleźć.

Poziom artykułu jest już chyba dalego poza skalą mierności . 

Skomentuj