Naukowcy pomylili się. Złoto we Wszechświecie nie powstało w wyniku zderzeń gwiazd neutronowych

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W 2017 roku, astronomowie wykryli kolizję dwóch gwiazd neutronowych i potwierdzili, że podczas tych zderzeń powstają pierwiastki cięższe od żelaza. Założono, że to właśnie te kosmiczne zjawiska są głównym źródłem niektórych pierwiastków ciężkich, takich jak złoto. Jednak najnowsze badania wskazują, że gwiazdy neutronowe odpowiadają za istnienie jedynie niewielkiej ilości złota w kosmosie, a zatem zagadka wciąż nie została rozwiązana.

 

Uważa się, że podczas Wielkiego Wybuchu powstał cały wodór, hel i lit. Pozostałe naturalnie występujące pierwiastki są efektem różnych procesów jądrowych, zachodzących w gwiazdach. Powstałe elementy uwalniane są podczas eksplozji supernowych lub wraz z wiatrem słonecznym.

 

Dotychczas zakładano, że połowa wszystkich pierwiastków cięższych od żelaza, takich jak tor i uran, powstały na drodze kolizji gwiazd neutronowych. Przypuszczenia te wydawały się być zgodne z obserwacją takiego zjawiska w 2017 roku. Jednak najnowsze analizy, przeprowadzone przez astronom Amandę Karakas i jej zespół z projektu ARC Centre of Excellence for All Sky Astrophysics in 3 Dimensions (ASTRO 3D) wykazują, że rola gwiazd neutronowych została najwyraźniej mocno przeszacowana, a za powstanie większości ciężkich pierwiastków odpowiadają supernowe, które podczas zapadania się wirują i generują potężne pola magnetyczne.

Kolizja gwiazd neutronowych – źródło: NASA

Przygotowany przez naukowców nowy model znacząco zmienia obecnie przyjęty model Wszechświata. Wyjaśniono w nim obecność srebra, ale nie złota. Zdaniem badaczy, konieczne może się okazać odkrycie nowego typu gwiezdnej eksplozji lub reakcji jądrowej, która odpowiada za obecną ilość złota we Wszechświecie.

 

Z wyjątkiem wodoru, nie ma takiego pierwiastka, który mógłby powstać tylko z jednego typu gwiazdy. Część węgla w kosmosie pochodzi od umierających gwiazd o niskiej masie, a druga część z supernowych. Natomiast część żelaza pochodzi od „zwykłych” supernowych masywnych gwiazd, a pozostała część to wytwór supernowych typu Ia. Pary masywnych gwiazd, związanych grawitacją, mogą przekształcić się w gwiazdy neutronowe. W momencie kolizji powstają jedne z najcięższych pierwiastków, występujących w naturze.

 

Kwestia pochodzenia złota wciąż pozostaje niewyjaśniona. Jednak przyszłe eksperymenty w laboratoriach pozwolą wyjaśnić, czy ten cenny dla ludzkości pierwiastek powstaje w wyniku nieznanych nam procesów, czy też faktycznie jest dziełem kolizji gwiazd neutronowych, które mogą występować znacznie częściej niż przypuszczano.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

John, nie wysilaj się bo

John, nie wysilaj się bo pomylili się również co do wielkiego wybuchu. Najwięksi ślepcy jak nałókofcy mają  to czego szukają tuż przed oczami. Słońce wyprodukowało całe złoto które jest na Ziemi i produkuje nadal. Nie ma złota na innych planetach . Ziemia była pierwszą planetą . W Pasie Planetoid jest reszta tego złota gdyż Ziemia straciła wraz z jego powstaniem, połowę swej masy z powodu zderzenia - przyczyny Potopu. Oto cała tajemnica wiary ale do sprawdzenia - https://zrzutka.pl/sjatmd

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Tak jak piszesz, tylko że

Tak jak piszesz, tylko że potrzebne jest "to coś" czyli Boska siła twórcza by cokolwiek powstało "samo" ale bluźnierczy nieukowcy przez swoją arogancję nie są w stanie jej dostrzec i jedyne co rzeczywiście potrafią, to niszczyć, tak jak w przypadku modyfikacji genetycznych, potrafią wyciąć sekwencje których sensu istnienia nie rozumieją.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika drako_tr

że coooo ??? ...  nałkoffce

że coooo ??? ...  nałkoffce pomylili się ???? a tylu tumanów już im kapliczki zbudowało i modły odprawia w intencji ich nałkoffych dyplomów ... a tu wyszło, że nałkoffce to też człowieki Biggrin

Ale uczą się, uczą...nawet niedawno odkryli, że miód jest zdrowy... Biggrin

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Kwazar

Jak sobie pomyślę jak często,

Jak sobie pomyślę jak często, jak sie potem okazuje,mylą sie naukowcy, to aż się za głowę chwytam.Wczoraj oglądałem film popularnonaukowy w telewizji TRWAM  ....no dobra,tylko nie po buzi,nie po buzi ! No i oglądałem film na temat ewolucji i kreacjonizmu. Wiecie co ? Doznałem ponownego, aczkolwiek dobrze mi już znanego odczucia, odczucia że wiem, że nic nie wiem i niczego nie jestem pewien.Jestem jednak pewien, że częściej też nie wiedza naukowcy niż wiedzą, a tylko udawaja że wiedzą...no i tak dalej. Tym niemniej bardzo polecam w/w film do obejrzenia. 

Skomentuj