Naukowcy poinformowali, że wzrasta prawdopodobieństwo istnienia Bozonu Higgsa

Kategorie: 

today.slac.stanford.edu

Ostatnio naukowcy pracujący w ramach Instytutu CERN poinformowali, że potwierdzono laboratoryjnie istnienie wysokoenergetycznych cząstek elementarnych odpowiadających za istnienie tak podstawowego fenomenu, jakim jest masa. News poszedł w świat i wszyscy dziennikarze odmieniali Higgsa przez wszystkie przypadki. Teraz badacze pracujący w ramach eksperymentu ATLAS przeprowadzili kolejne analizy, co zwiększyło statystyczne prawdopodobieństwo istnienia tych cząstek.

 

Potwierdzenie teorii zakładającej działanie bozonu Higgsa opierało się na skomplikowanej matematyce, której głównym celem jest obliczenie prawdopodobieństwa istnienia tej cząstki. Wszelkie eksperymenty są potem analizowane w celu odsiania tego, co naukowcy nazywają tłem. Celem samym w sobie jest osiągnięcie poziomu dokładności zwanego 5 sigma. To tak zwane odchylenie standardowe znane ze statystyki.

 

Do tej pory w ramach LHC działały dwa detektory, których celem było wyłapywanie skutków zderzeń, CMS oraz ATLAS. Już 4 lipca poinformowano, że oba urządzenia zarejestrowały praktycznie to samo, czyli cząstkę o energii 125-126 GeV. Poziom prawdopodobieństwa osiągnięty przez naukowców z CMS to 4,9 sigma a to osiągnięte i opublikowane przez zespół ATLAS to właśnie upragnione 5 sigma.

 

Czy to oznacza, że LHC można już wyłączyć? Raczej nie, bo konieczne są jeszcze pogłębienie naszej wiedzy na temat tego jak powstaje masa. Niektórzy wskazując na wyniki pracy z CERN twierdzą, że potwierdzenie istnienia skalarnego pola bezmasowego, na którym dochodzi do wszystkiego, co jest wokół nas to istocie matematyczne potwierdzenie tego, co wiedzą już od dawna religie dalekiego wschodu. Zresztą również chrześcijaństwo zawiera nauki wskazujące na to, że Bóg jest wszędzie, teraz za grube miliardy euro potwierdzili to fizycy.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika cierń

Pod tym artykułem wywiązała

Pod tym artykułem wywiązała się długa dyskusja o kłamstwach naukowców i ich rzetelności. Kłamcami są ludzie a naukowcy do takich należą więc też zapewne nie rzadko kłamią. Jedank nie jest to obce i ich krytykom. Niejaki Angelus Maximus Rex tweirdzi jakoby Einstein ubrał w "oczywiste ubranko" pomysły Nikola Tesli i tak powstała Szczególna Teoria Względności. Angelus idzie w zaparte, że Tesla znał wcześniej STW niż Einstein i w swych pracach używał (stosował) min. zależność E=mc^2.  Angelus dokonuje wielu innych przekłamań i oszczerstw. Poprosiłem go o dowody i oświadczyłem, że przeproszę go i uznam jego słowa jak mi je pokaże, dałem mu tydzień. Napisał mi że nie da się udowodnić tego co mówi dalej brnąc w swoje kłamstwa. Chciałem zatem przestrzec innych czytelników przed kłamcą Angelusem który po porstu lubi pisać głupoty. Internet wytrzyma wszsytko więc niektórzy jak Angelus głupcy mogą dawać sobie upust. I w sumie to jest ok. Ale żeby inni ludzie nie siedzący w temacie nie brali słów takich typków na poważnie.

Portret użytkownika cierń

dokładnie. Może być tak, że

dokładnie. Może być tak, że nie ma wspólnego rdzenia a Świat to wypadkowa różnych jakości.Ciekawe jest to, że R. Penrose na podstawie badań tła dovhodzi do wniosku, że wcale nie musi być tak, że Wielki Wybuch dał początek naszemu Wszechświatowi. Jak najbardziej Wielki Wybuch miał miejsce ale nastąpił już w istniejącym Kosmosie który jak mówi Penrose jest wieczny i zmienia się cyklicznie.żeby nie było. Penrose to nei jakiś cienias :http://pl.wikipedia.org/wiki/Roger_Penrose

Portret użytkownika syriues

Zanim naprawde odkryjemy co i

Zanim naprawde odkryjemy co i jak to wlasciwie zdamy sobie sprawe,ze nic nie odkrylismy,a jedynie potwierdzilismy to ,ze wszechswiat no niestety musi ze soba wspolpracowac nawet w najmniejszych czasteczkach po to tylko zeby sie trzymal kupy i zeby sie nie rozpadl.Takze ja tu nic nie widze.Moim zdaniem z takich nauk moze wyniknac jedynie kolejne zlo,kolejna bomba.moze czarna dziura wysysajaca energie.Bycmoze skonstruuja takie cos i przetestuja na jakims kraju.Po co im ta nauka?Dlaczego nie zajma sie prawdziwymi problemami,a szukaja je w swiecie fantazji.Przeciez to wszystko jest i tak zludzeniem.Ten caly kosmos,my i to co robimy.Jestesmy tacy mali ,a w nas sa tak wielkie aspiracje.Czyzbysmy chcieli byc bogami ?Czyzbysmy chcieli stworzyc nowa galaktyke?O co tu chodzi,bo na pewno nie o szy=ukanie bozonu,o ktorym wszyscy wiedza ze jest niewazne jak sie nazywa.Przeciez gdyby kosmos byl prosty to by sie rozlecial.Zanim poznamy wszystko to zapewne ta wiedza bedzie juz nam zbedna bo sobie uswiadomimy ze zycie nam ucieka,Ciagle zabijamy sie dla czyichs idei,a naukowcy sa narzedziem zla.Od kiedy zaczela sie ciekawosc poznawania tajemnic,od tego momentu jest zycie niczym zlodzieja.Zycie inaczej wyglada,jest inne.I nasza cywilizacja rowniez sie z tym spotka i wroci do szalasow pewnego dnia.I po co nam beda te wszystkie glupie nauki,ktorymi nawet wykarmic sie nikogo nie da,a jedynie zapelnic czarna dziure ciekawosci,ktora i tak wiecznie bedzie glodna 

Portret użytkownika cierń

coraz bardziej bawią mnie

coraz bardziej bawią mnie zazdrośni cynicy tutaj. Mam pytanko, czy ci co są niemal religijnie pewni "zagrożeń" Cernem lub są pewni o nieprawdziwości nauki rozwiązali w życiu chociaż jedno równianie różniczkowe? :DZachodzi to znany mechanizm:<i> nie mam pojęcia o nauce i o tym całym skomplikowanym Świecie dokoła ale nie mogę być gorszy od innych tak więc -> naukowcy którzy się swobodnie poruszają po tej naukowe menażerii też nie mogą znać prawdy. Sa tak samo głupi jak ja i dzięki temu już nie jestem gorszy<i> :D Jak pisałem, że ludzkość doszła do granic poznania to miałem na myśli że badamy obiekty najmniejsze z mikro świata i największe ze świata makro. Reszta jak teorie M nie mają zahaczenia w eksperymencie. Jednak cynicy tego nie przyjmą bo oni nie znają nawet ułamka % tej wiedzy i nie pogodzą się że to co nauka już zna to serio BARDZO DUŻO. I na koniec, jak ktos tak się obawia takich ujrządzeńjak Cern. Spokojnie. Kiedyś obawiano się prądu elektrycznego i z oporem wchodził pod strzechy. Ludzie prości zawsze stawiają opór nowemu aby po chwili docenić wynalazki. I na konie koniec. Ktoś tu mądze napisał że nauka zwalnia a technika przyspiesza. Tak jest. Pozdrawiam domorosłych filozofów nauki czerpiących wiedzę nie z książek naukowych (bo tam piszą nieprawdę) a z mądrego jutuba gdzie podobni im ujawniają odkryte w swych snach sekrety Świata :D ps. swoje żale lepiej skupić na tych co na prawdę nas mają w dupie i wysysają z nas energie czyli wszelkiej maści politikierom i bankowcom. Czysta nauka po porstu bada przyrodę i weryfikuje swoje teorie eksperymentami. A nasi przywódcy wybrani przez nas nie są weryfikowani przez nikogo a i tak ochoczo na nich głosujemy. Jak ktoś chce walczyć z systemem to niech walczy z tym syfem a nie z nauką bo ta do systemu nie należy. (no chyba że ktoś za naukowców ma przygłupów z green peace czy z korporacji medycznych, to jego problem)

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

...i mało kto tutaj neguje

...i mało kto tutaj neguje naukę...i popiera bankierów głosując np na PO... Tu należysz do jednej rodziny, ale musisz się zdecydować...Po której stronie jesteś... Popierając naukotykierstwo ewolucyjne brniesz w ślepy zaułek..."bozon Higsa"... kupa śmiechu... dotarli do sedna które nie ma dna...Czyli są w punkcie wyjścia... jeśli rozumiesz co mam na myśli...Inaczej ujmując ci naukowcy to jak małpy z brzytwą... albo ciekawski, który otworzył pudełko... Pandory... To skońćzeni idioci, jak ci co wymyślili "ochłądzanie" planety sferyczną otoką chemitralową... a może twierdzisz, że to smugi kondensacyjne...?Sądzisz, że ich odkrycie polepszy życie człowieka...?

Portret użytkownika cierń

możesz pluć na naukowców, ale

możesz pluć na naukowców, ale to oni badają przyrodę i dzięki takim jak oni mamy pojęcie o prawach jakimi się rządzi Kosmors a dzięki takim ignorantom i cynikom jak ty twkilinysmy wciąz w niewiedzy. Paplesz o dipolach , materii , antymaterii. Bierzez wybiorczo część pojęść naukowych , ubierasz to w swoj bełkot i taki produkt wystawiasz do netu. Nie masz ŻADNYCH dowodów na swoje bełkotliwe teorie. Oskarżasz innych o sianie kłasmtw nie popierając niczym swoich oskarżeń. Zadaj sobie pytanie: "a może się mylę?"tu masz dobry portal z naukowymi nowinkami: http://www.deltami.edu.pl/ale co tam ,lepiej powiedzieć że ci kolesie (i im podobni) co tworzą ten portal to spiskowcy i kłamcy w zmowie z rządem (zapewne usa) , oczywiście powiesz tak bez JAKICHKOLWIEK dowodów swych insynuacji. gratulacje wyboru drogi zycia. na szczescie tacy jak ty zostają na zawsze zamknięci w swoich twierdzach "filozofii nauki" za murami swojego komputerka. i tak niech zostanie.

Portret użytkownika Voymir

Myślę, że mówiąc "zazdrośni

Myślę, że mówiąc "zazdrośni cynicy" miałeś na myśli mnie i mnie podobnych... Jeśli o mnie idzie to myślę nie mam żadnych kompleksów na punkcie naukowców, którzy robią te swoje rachunki różniczkowe, całkowe i inne jakiekolwiek i dowolne. Nie jestem dobry z matematyki, nie każdy musi, powiem więcej - nie interesują mnie zagadnienia matematyczne, innymi słowy - nie lubię matematyki - nie każdy musi. Po prostu uważam, że niektóre rzeczy powinny pozostać tajemnicą. Aby zatrzymać w końcu tę stale zwiększaną technologię i zająć się właśnie bieżącymi tematami dotyczącymi ludności świata. Jak na przykład rozstrzygnięcie czy zbyt wielki przyrost demograficzny jest mitem czy nie mitem. Ile wody pitnej będzie po roku 2012 zwłaszcza w Afryce. Czy pomoże im w tym jakiś bozon Higgsa czy nie Higgsa? Raczej nie. Zależy im wyłącznie na tytułach i honorach oraz... honorariach. A te rozdają m.in. politykierzy o których mowa. Smutna nagusieńska prawda. A wiesz co bawi mnie? Zjadliwi jak trucizna CYNICZNI scjentyści, którzy pozjadali wszelkie rozumy i wiedzą lepiej niż szara tłuszcza, i do tego grona zaliczam Ciebie zarozumialcu... Ty mnie, ja Tobie, ot co... A tak poza tym, jeśli sądzisz, że nauka jest wyjęta poza nawias systemu to... no gratuluję poglądów i życzę powodzenia w rozwiązywaniu swoich różniczek ;8-] "Czysta nauka po porstu bada przyrodę i weryfikuje swoje teorie eksperymentami." HehE, dobre, a powiedz mi kto finansuje przeważnie tę "czystą naukę"... co? Bo chyba nie biedacy, odpowiedz sobie sam, chyba, że uważasz, że naukowcy są święci i nie potrzebują kasy. Odpowiedź brzmi: "Czysta nauka" może sobie pozwolić na wiele, przekłamań i przekrętów, toż to oni idą ręka w rękę, w dodatku z kościołem, swoimi niegdysiejszymi wrogami. I z politykierami oraz bankierami w jednym szeregu, w jednej zwartej formacji.

Strony

Skomentuj