Naukowcy po raz pierwszy zmodyfikowali DNA w kosmosie z pomocą techniki CRISPR

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rewolucyjne narzędzie do modyfikowania DNA zostało po raz pierwszy wykorzystane w kosmosie. Z pomocą techniki CRISPR, astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzili eksperyment, podczas którego zmienili DNA drożdży.

 

Jak wiadomo, promieniowanie kosmiczne uszkadza DNA. Naukowcy próbują dowiedzieć się, w jaki sposób komórki naprawiają DNA i jakie niesie to za sobą konsekwencje dla organizmu. Dlatego na potrzeby eksperymentu wykorzystano drożdże i zmodyfikowano DNA w przestrzeni kosmicznej.

 

Badanie zostało zaprojektowane przez grupę studentów, którzy wygrali konkurs w programie Genes in Space 2018. Projekt został zrealizowany dzięki współpracy między naukowcami i inżynierami z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona agencji NASA, Instytutu Badań Biomedycznych Whitehead'a w Cambridge, firmy miniPCR Bio oraz koncernu lotniczego Boeing. Mikrobiolożki z NASA, Sarah Wallace i Sarah Stahl, pomogły rozwinąć projekt i przygotować go do lotu w kosmos, natomiast astronauci Christina Koch i Nick Hague przeprowadzili eksperyment na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: NASA

Z pomocą narzędzia CRISPR celowo uszkodzono DNA drożdży, aby następnie przyglądać się, jak komórki radzą sobie z naprawianiem uszkodzeń w przestrzeni kosmicznej. Eksperyment symulował uszkodzenia, spowodowane ekspozycją na promieniowanie kosmiczne.

 

Badanie miało istotne znaczenie dla zrozumienia mechanizmów naprawy DNA i pomoże w opracowaniu lepszych środków ochronnych dla astronautów. Skorzystają na tym również przyszli kolonizatorzy Księżyca i Marsa, którzy do pewnego stopnia będą mogli chronić się przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kapitan ameryka

widze nikt sie niechce podjąc

widze nikt sie niechce podjąc dyskusji na ten temat albo z niewiedzy albo boja sie wyrazic własne zdanie by nie narazic sie na smiech.Pomijam ten cyrk ze stacja kosmiczną i tym co niby tam robią.Chinczycy tworzą genetycznie zmodyfikowane dzieci,tam wyszło wszystko za wczasu eksperymenty przniesiono do podziemia,tak jak w usa,ten kraj przoduje w manipulacji genami tylko idiota nie uwiezy ze eksperymenty mengele wykorzystywane były puzniej tak samo na ludziach ,tak jest i dzisiaj.Amerykanie przeprowadzaja doświadczenia na ludziach dzieciach zwierzetach mieszaja geny chca stworzyc super organizm.Pomyslec tylko gdy by połaczyć geny wszystkich istot i do jednego organizmu przniesc geny odpowiedzialne za niesmiertelnosc jak meduza echolokacje,widzenie w podczerwieni i wieele innych nadludzikich zdolnosci co mjaja zwierzeta wtedy mozna mówic chyba nawet o bogu.Albo filmowym kapitanie ameryka.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Skomentuj