Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali supermasywną czarną dziurę rozrywającą gwiazdę

Kategorie: 

Źródło: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Około 150 milionów lat świetlnych od Ziemi miało miejsce spektakularne zdarzenie. Astronomowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć, jak odległa supermasywna czarna dziura pożera i rozrywa gwiazdę, która następnie wyrzuciła potężny strumień materii.

 

Z pomocą wielu teleskopów i radioteleskopów, naukowcy przyglądali się, jak czarna dziura o masie 20 milionów mas Słońca przyciągała do siebie gwiazdę dwukrotnie większą od Słońca. Zjawisko to miało miejsce w centrum jednej z dwóch zderzających się ze sobą galaktyk, które otrzymały nazwę Arp 299.

 

Gwiazda została przyciągnięta i rozerwana pod wpływem potężnej grawitacji, po czym w spektakularny sposób wyrzuciła strumień materii. Astronomowie po raz pierwszy w historii mieli okazję zobaczyć powstanie i ewolucję takiego strumienia.

Źródło: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Żeby było ciekawiej, badacze zarejestrowali pierwszy rozbłysk już na początku 2005 roku i prowadzili ciągłe obserwacje. Odkrycia dokonano przypadkiem w ramach projektu poszukiwania supernowych w zderzających się ze sobą galaktykach. Naukowcy od początku myśleli, że badane przez nich zjawisko było supernową i dopiero po wielu latach ustalili, że był to jednak dżet materii.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

Hehehe, "naukowcy przyglądali

Hehehe, "naukowcy przyglądali się, jak czarna dziura o masie 20 milionów mas Słońca przyciągała do siebie gwiazdę dwukrotnie większą od Słońca."

Był na znz art, że jakiś wielki obiekt kosmiczny był rzekomo przyciągany przez czarną dziurę, poruszał się coraz szybciej, co stwierdziły nałukofce, więc oznaczało to, że czarna dziura go wciąga. Tymczasem obiekt przelecial sobie obok czarnej dziury i poleciał dalej.

Wniosek: czarna dziura była nażarta. A dziura w tym arcie była drapieżna więc na pewno mięsożerna Lol

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Niech lepiej naukofcy

Niech lepiej naukofcy zaobserwują jakie cuda się odwalaja w naszej atmosferze. A propo mieszkam w okolicach trójmiasta. Dwie noce temu słyszłem te słynne dziwne dźwięki, o 2 w nocy. Wszystkie psy w tym mój również zaczęły piszczeć. To naprawdę brzmiało niepokojąco trwało przez 10 minut. Przed tym zdażneiem obserwowałem dziwne niebieskie błyski na nocnym niebie, a burzy nie było. Czy ktoś też to słyszał? Sam nie moge w to uwiezryc pierwszy raz w życiu coś takiego przeżyłem.

Skomentuj