Naukowcy po raz pierwszy wydrukowali organ na stacji ISS

Kategorie: 

Źródło: NASA

Firma 3D Bioprinting Solutions dostarczyła niedawno swoją biodrukarkę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest to specjalna drukarka 3D, którą dostosowano do pracy w warunkach mikrograwitacji. Podczas najnowszych eksperymentów, urządzenie z powodzeniem wydrukowało pierwszy w historii organ w kosmosie.

 

Rosyjscy naukowcy zamierzali przeprowadzić swoje badania znacznie wcześniej. Drukarka Organ.Aut miała zostać wysłana na stację ISS już w październiku – urządzenie znajdowało się na pokładzie statku kosmicznego Sojusz MS-10, który jednak uległ awarii tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

 

Oczywiście naukowcy nie zamierzali się poddawać. 3 grudnia podjęli się drugiej próby. Biodrukarka 3D Organ.Aut została umieszczona na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-11, który tym razem z powodzeniem dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródło: 3D Bioprinting Solutions

Gdy biodrukarka 3D trafiła na stację ISS, niemal natychmiast przystąpiono do eksperymentu, który przyniósł przełom. Naukowcy z 3D Bioprinting Solutions powiadomili, że udało się wydrukować mysią tarczycę. Jest to pierwszy organ, który wytworzono w kosmosie.

 

Mysia tarczyca zostanie dokładnie przebadana w przyszłym miesiącu, gdy stacja ISS odeśle ją na naszą planetę. Naukowcy twierdzą, że warunki mikrograwitacji pozwalają drukować narządy i tkanki, które będą dojrzewać szybciej, niż na Ziemi. Dlatego uważa się, że pierwsza fabryka, zajmująca się masową produkcją narządów ludzkich, przeznaczonych do przeszczepu, może powstać nie na Ziemi, lecz na orbicie.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

Sęk Exarta chyba się do mnie

Sęk Exarta chyba się do mnie przymierza ROFL

Co on sobie ubzdurał, że uważam, iż Ziemia jest plaska. Nie żyjemy na zewnątrz latającej kulki o promieniu ok. 6371km (od 6357km do 6378km) i to każdy sam może udowodnić na postawie obrazów dalekich, które widzimy, choć z pomiarów wynika, że jest to niemożliwe ze względu na krzywiznę Ziemi.

Strony

Skomentuj