Naukowcy planują wyselekcjonować DNA każdego żywego organizmu na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców planuje wyselekcjonować kod genetyczny każdego żywego organizmu na Ziemi. Inicjatywa, którą nosi nazwę Earth BioGenome Project, polega na badaniu i katalogowaniu DNA każdego udokumentowanego gatunku zwierząt, roślin, grzybów a także innych organizmów.

Celem projektu jest ratowanie zagrożonych gatunków na całym świecie. Globalne konsorcjum naukowców planuje wyselekcjonowanie genomu około 1,5 miliona organizmów. Przedsięwzięcie jest planowane na kolejne 10 lat i będzie kosztować 4,7 miliarda dolarów.

Projekt ma na celu ponowne zdefiniowanie naszej wiedzy na temat życia na Ziemi. Może to również doprowadzić do odkrycia nawet 10–15 milionów nowych gatunków. Naukowcy stojący za projektem dążą do zjednoczenia badaczy z całego świata. Przedsięwzięcie ma zgromadzić naukowców i studentów, zajmujących się biologią. Wszelkie zebrane przez nich dane będą dostępne bezpłatnie dla innych zastosowań naukowych.

Jak donosi oficjalna strona internetowa projektu Earth BioGenome, stworzy on nowe podstawy dla biologii, badając przy okazji wpływ zmian klimatu na różnorodność biologiczną.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj