Naukowcy planują stworzyć sztuczne jaja nosorożca z komórek macierzystych, aby uratować gatunek przed wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznych jaj z komórek macierzystych, aby ocalić zagrożonego wyginięciem nosorożca północnego białego. Na świecie pozostały tylko dwa nosorożce białe i oba to samice.

Obecna sytuacja z nosorożcem północnym jest godna ubolewania. Zostały tylko dwie samice Fatu i Najin. W związku z tym nosorożec północny jest bliski wyginięcia i nie ma już możliwości naturalnego rozmnażania.

 

Na szczęście naukowcy zamrozili plemniki ostatniego samca i są teraz w stanie ożywić gatunek. Ale do tego potrzebujesz jajeczek. 

 

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports naukowcy z konsorcjum BioRescue byli w stanie przeprogramować komórki skóry nosorożca na komórki macierzyste. Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste są w stanie przekształcić się w inne komórki w ciele, takie jak komórki jajowe lub plemniki.

 

Naukowcy byli w stanie upewnić się, że komórki macierzyste nie umrą podczas transformacji, co było obiecującym punktem wyjścia do tworzenia komórek linii zarodkowej. Ale to dopiero początek. Aby rozpocząć wzrost i rozwój, naukowcy muszą nie tylko stworzyć pierwotne komórki rozrodcze z komórek macierzystych, ale także stworzyć tkankę otaczającą komórki rozrodcze.

 

Na szczęście ​​nie jest to jedyny sposób na uratowanie zagrożonego wyginięciem gatunku nosorożca. Naukowcy zajmują się nie tylko tworzeniem jajka. Udało im się już rozmnożyć 14 embrionów nosorożca z jaj Fatou i nasienia zmarłego samca.

 

Jeśli te strategie zadziałają, naukowcy mogliby uratować i przywrócić populację nosorożca białego północnego.

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Moja Chciwość

"Jak zwykle nauka i chęć

"Jak zwykle nauka i chęć ratowania życia" jasne a te 30 tysięcy bombek spuszczonych na bliski wschód to chyba też było dla ratowania rzycia Smile

Dajcie nam więcej takich tępych troli Smile będzie weselej Smile

Skomentuj