Naukowcy planują przedostać się przez lód w celu zbadania antarktycznych jezior

Kategorie: 

Jezioro Ellsworth - źródło: British Antarctic Survey

Zespół czterech brytyjskich inżynierów powrócił ostatnio z dziesięciodniowej podróży na Antarktydę. Ich celem było przygotowanie podwalin pod projekt, którego celem ma być przewiercenie się przez pokrywę lodową znajdującą się nad subglacjalnym jeziorze Ellsworth. Trzy kilometry pod lodem znajduje się 150 metrów wody w stanie ciekłym.

 

Misja jest wyjątkowa pod każdym względem. Badacze spodziewają się, że pod lodem mogą się znajdować formy życia, które ewoluowały w odosobnieniu przez ostatnie milenia.

 

Naukowcy z British Antarctic Survey planują przewiercenie lodu w najcieńszym jego miejscu. Spodziewają się tam odkryć potomków form życia, które zostały tam uwięzione pod lodem w czasach gdy dominacja homo sapiens dopiero się zaczynała.

 

Odkryte tam organizmy mogą być kompletnie niepodobne do czegokolwiek znanemu nam z poznanej części naszej planety.

 

Uczestnicy projektu o potencjalnych odkryciach wypowiadają się ostrożnie ale zauważają, że skoro wiemy, iż jest tam woda to wiemy też, że wszędzie gdzie jest woda jest życie. Spodziewane jest odkrycie przynajmniej mikroorganizmów.

 

Początek wierceń spodziewany jest w listopadzie 2012. Aktualnie rozmontowano część sprzętu ale raczej przygotowuje się go do przetrwania zimy a nie do pracy. 

 

Znacznie bardziej zaawansowani są Rosjanie, którzy już w zeszłym roku na Jeziorze Wostok zdołali przedostać się pod lód na głębokość  3720 metrów i do wody brakowało 29 metrów. Teraz nadal trwa penetracja lodu i w tej chwili brakuje podobno tylko 15 metrów. Oznacza to, że pierwsze otwarcie jeziora subglacjalnego może mieć miejsce na Jeziorze Wostok i to już w nadchodzących dniach.

 

Wszystkie te eksperymenty z uwagą obserwują agencje kosmiczne. Wielu ze specjalistów snuje plany podobnego odwiertu w powierzchni lodu na Europie. Technologie opracowane na Antarktydzie posłużą zapewne za inspirację dla urządzeń jakie być może już niedługo wyślemy w kierunku egzo-księżyca Jowisza.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj