Naukowcy planują „odzwyczaić” komary od picia ludzkiej krwi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosyjscy i amerykańscy naukowcy zebrali genom komarów, aby „odzwyczaić” je od picia ludzkiej krwi a tym samym przenoszenia pasożytów wywołujących malarię. Gdyby się to powiodło najniebezpieczniejsze zwierzę tropików - jakim jest komar - nie mogłoby się pochwalić taką ilością ofiar wśród ludzi.

Genom komara zebrany przez naukowców z Rosji i Stanów Zjednoczonych może ułatwić walkę z malarią. Nowe dane pomogą znaleźć regiony genów odpowiedzialnych za przenoszenie choroby. W badaniu, które rozpoczęło się w 2018 roku, wzięli udział eksperci z Virginia Polytechnic Institute, George Washington University i ITMO University. Praca naukowców została opublikowana w czasopiśmie GigaScience.

 

Zdaniem uniwersytetu zdobyta wiedza może pomóc wpłynąć na określone gatunki, tak aby komary wywołujące malarię przestały żerować na ludzkiej krwi lub nie przenosiły pasożytów. Wcześniej naukowcy dysponowali referencyjnym genomem tylko jednego gatunku, Anopheles gambiae, ale teraz mają do dyspozycji jeszcze dwa gatunki afrykańskich komarów malarii: Anopheles coluzzii i Anopheles arabiensis.

 

Złożoność genomu komara jest zadaniem na średnim poziomie. Z jednej strony ma dość duży materiał genetyczny: około 300 milionów znaków, a to tylko dziesięć razy mniej niż człowiek. Z drugiej strony komary mają tylko trzy pary chromosomów, a nie 23, ponieważ z jednego komara pozyskuje się mało materiału genetycznego, użyto materiału z całej kolonii, czyli składa się z DNA wielu osobników.

 

Genom wyizolowano na Virginia Polytechnic University, gdzie do eksperymentów przetrzymywane są całe kolonie owadów. Następnie przystąpili do jego montażu specjaliści z Rosji. Naukowcy planują nowe projekty związane z montażem genomów referencyjnych innych rodzajów komarów wywołujących malarię.

 

W sumie 400 jako komary malarii klasyfikowanych jest kilkadziesiąt gatunków owadów , ale 30 z nich uważa się za główne wektory zakażeń. Malarię wywołuje pasożyt Plasmodium, który po ukąszeniu jest przenoszony na ludzi przez komary. Aby zwalczyć tę chorobę, ważne jest, aby zrozumieć, jak powstają różnice na poziomie genetycznym w zachowaniach żywieniowych nosicieli komarów i ich bezpieczniejszych „krewnych”.

 

W przeszłości stosowano już inżynierię gentyczną w celu eliminacji populacji komarów, które mogły przenosić niebezpieczne patogeny wywołujące chorobę Denga lub rozprzestrzeniające wirus Zika. W kilku miejscach na świecie wypuszczano zmodyfikowane genetycznie komary, które miały wywołać bezpłodność w następnych pokoleniach, co miało zapewnić kontrolę ich populacji. Eksperci przestrzegają, że tego typu zabawy mogą się nam odbić czkawką jeśli naruszymy delikatną równowagę w przyrodzie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika demodemo

Komar rozmiawia z komarzycą -

Komar rozmiawia z komarzycą - dzisiaj na działkach spotkałem grupę ludzi i wiesz co , niektórzy są niejadalni. Jak chciałem się podelektować trunkiem z "żyłki" to jeden był smaczny a drugi walił chemią tak , że ssawka się zwijała. Ty się ciesz , że Ci się ssawka zwinęła , mówi komarzyca - czytałam na forum wampirów , że jak tak dalej pójdzie to wampiry wyginą jak dinozaury. No co Ty gadasz rzecze  komar , dlaczego ? Bo kły im sie rozpuszczają po kontakcie z krwią wyszczepionego na covida.

Portret użytkownika DupaBlada

Może to tak jest:

Może to tak jest:

"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niżli bogaty wstąpi do królestwa Bożego"

Pośród księży też są dobrzy ludzie choć cały ich zakon popełnił wiele błędów od dawna aż do dziś.

Portret użytkownika Gacopierz

No nie znasz się, ale

No nie znasz się, ale doceniam pamięć Smile

"Wielbład" to świecki zakonnik (nie z rodu kapłańskiego);

"ucho igielne" to wejście do świątyni przeznaczone wyłacznie dla kapłanów;

"bogaty" to osoba zbierająca podatki (król)

"królestwo niebieskie" to dach światyni przeznaczony wyłacznie dla arcykapłana (utożsamianego z 'bogiem').

Podany cytat czytamy: prędziej osoba świecka zostanie wyświęcona na kapłana; niż ktos z rodu Dawida (konkretnie Jezus) zostanie powołany na Arcykapłana.

Cytat dotyczy sporu doktrynalnego pomiędzy osobą, która wyznaje tradycję kapłańską, a uzurpowaniem sobie prawa do bycia Arcykaplanem przez Jezusa.

Portret użytkownika BG

LUBIE TAKIE NARUSZANIE

LUBIE TAKIE NARUSZANIE EKOSYSYTEMÓW PRZEZ NAUKOFCÓW. A KOMARAMI ŻYWIĄ SIE JASKÓŁKI I NIETOPERZE. JAK ONE ZACZNĄ  GINĄĆ Z GŁODU, TO NAUKOFCY, ZROBIĄ SMUTNE MINKI, A BILL GATES POWIE ŻE TO WINA CZŁOWIEKA. 

Skomentuj