Naukowcy ostrzegają. Zmiany klimatu zniszczą światowe uprawy kawy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Świat może stracić połowę najlepszych terenów pod uprawę kawy. Zgodnie z wynikami nowego badania Brazylia która jest największym producentem kawy na świecie, straci aż 79 procent terenu pod uprawę tej rośliny. W najlepszym razie, już za kilkadziesiąt lat, kawa może stać się towarem luksusowym.

 

Nowe badanie przeprowadzone przez szwajcarskich naukowców, oceniało potencjalny wpływ zmian klimatycznych na kawę, orzechy nerkowca i awokado. Wszystkie trzy gatunki są ważnymi uprawami w handlu na całym świecie. Kawa jest zdecydowanie najważniejszą z tych upraw z oczekiwanymi przychodami w wysokości 460 mld dolarów w 2022 roku. Główny wniosek z nowego badania jest prosty do zrozumienia. Przewidywane zmiany klimatu doprowadzą do znacznego zmniejszenia powierzchni gruntów nadających się do uprawy tych roślin w niektórych regionach, w których są one obecnie uprawiane.

Spadek podaży, będzie mieć wpływ zarówno na producentów, jak i konsumentów na całym świecie. Tropiki to ogromne rezerwuary bioróżnorodności, a także tereny pod uprawę wielu ważnych roślin, które zapewniają dochód i żywność dla ogromnej populacji. Nowe badanie potwierdza i znacznie poszerza wyniki stosunkowo niewielkiej liczby badań dotyczących upraw kawy, nerkowca i awokado.

Naukowcy odkryli na przykład, że niektóre części Chin, Argentyny i Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie staną się bardziej odpowiednie do uprawy kawy, niż dzisiejsi liderzy na tym polu, a więc Brazylia i Kolumbia. Wiele z tych zmian zajdzie już do końca tego stulecia, niezależnie od reakcji światowych liderów w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Bez względu na podjęte środki łagodzące zmiany klimatu, wiele upraw tropikalnych stanie się w przyszłości rzadsze, a przez to droższe. Tym samym kawa z taniego napoju przemieni się w cenny przysmak do spróbowania przy specjalnych okazjach.


 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Misterny plan

Uprawy kawy nie będą

Uprawy kawy nie będą zagrożone tak długo jak istnieć będzie z nich dobry przychód. Po prostu plantacje przeniosą do zamkniętych nowoczesnych pomieszczeń specyficznie pod te uprawy.

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Eee, mam nadzieję, ze nie

Eee, mam nadzieję, ze nie dożyję czasu kiedy nie będzie kawy ziarnistej w sklepach w przystępnej cenie. Wink
Ale może rozkminione zostanie albo dopuszczone już wynalezione patenty na tanie odsalanie wody z oceanów, których olbrzymie ilości byłyby dostepne dla najgorętszych i najsuchszych regionów świata co uczyniłoby je bardzo urodzajnymi.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika Lommo

Nie piję kawy więc brak kawy

Nie piję kawy więc brak kawy to dla mnie nie problem. Niemniej zmiany klimatyczne spowodują że dotychczasowe ciepłe szerokości geograficzne staną się piekłem , już dziś od kilku ludzie w lato siedzą tam przy wentylatorach i nie wychodzą na zewnątrz przynajmniej w dzień. No nic miłego, po prostu katastrofa. Ale ocieplenie przesuwa na wyższe szerokości uprawy wcześniej niedostępne. Przykładowo premier Japonii stwierdził że dzięki ociepleniu ryż z Hokkaido nadaje się już do jedzenia. Na Syberii ludzie uprawiają sobie najprzedniejsze gatunki tytoniu. Trzeba pamiętać że na wysokich szerokościach geograficznych jest w lato non stop dzień co już bez ocieplenia umożliwiało uprawy roślin. Co prawda kawa tam nie przejdzie. Ale wg no. przepowiedni o. Klimuszki w krajach typu Polska będzie się uprawiać pomarańcze. Od pomarańczy do kawy to już niedaleko.

Portret użytkownika ziggy

Niesamowite głupoty piszecie,

Niesamowite głupoty piszecie, a właściwie powtarzacie te głupoty za innymi takimi samymi głupcami jak wy sami. Dla przykładu Australia znana z tego że jest najbardziej gorącym kontynentem gdzie
3/4 to pustynia kiedyś produkowała tylko barany na dużą skalę a dziś produkuje kawę, oliwki, wanilię i ogromnej ilości wina które do produkcji wymaga ogromnej ilości wody. Uprawiane są tutaj takie uprawy jak trzcina cukrowa, bawełna i ryż. Więc pilnujcie się w te puste łby może wtedy zaznacie trochę ochłodzenia.

Portret użytkownika syriues

No to czas z niej zrezygnować

No to czas z niej zrezygnować. Kto jest przytwierdzony duchem do tego swiata i za cud uważa kawe do picia,to nie bedzie mógł zyc w drugim zyciu,gdyz jego duch malo wycwiczony niczym gabka pochlania zlo tego swiata.

Kawa moim zdaniem powinna byc serwowana lub moze i byc to woda w jednym dniu miesiąca, a najlepiej w urodziny. 

Naprawmy ten swiat właśnie w ten sposób. Od siebie. 

Portret użytkownika S

" już za kilkadziesiąt lat,

" już za kilkadziesiąt lat, kawa może stać się towarem luksusowym. " -  jeżeli spełni się czarna teoria wojny światowej, wywołanej przez NWO by zdobyć władze absolutną (a cholera dużo na to wskazuje), to już w tym lub kolejnym roku nie tylko kawa będzie "towarem luksusowym" Sad

Bezsilne ujadanie "pożytecznych idiotów" z Ministerstwa Prawdy zawsze upewnia mnie, że mam rację. Podziękujcie za to ode mnie drogie "płatne szczekaczki", swoim oficerom prowadzącym i politrukom Biggrin

Skomentuj