Naukowcy ostrzegają, że wulkany w zachodniej Victorii i Australii Południowej są w przededniu erupcji.

Kategorie: 

Epicentrum drugiego wstrząsu

Prognoza ostrzegajaca przed możliwą erupcją wulkaniczną w południowej Australii przychodzi zaledwie kilka godzin po dwóch trzęsieniach ziemi, do których doszło tam wczoraj rano. Były to wstrząsy o magnitudzie około 4,6 w skali Richtera.

 

Korzystając z nowych technik datowania, naukowcy Uniwersytetu Melbourne odkryli, że wulkany wybuchają tam zwykle, co 2000 lat, ostatnia erupcja w Mt Gambier, w Australii Południowej miała miejsce 5000 lat temu. Prof. Bernie Joyce, specjalista Nauki o Ziemi twierdzi, że Australia potrzebuje planu w przypadku erupcji.

 

To twierdzenie przychodzi po tym gdy mieszkańcy stanu Victoria zostali ostrzeżeni, aby przygotować się na więcej wstrząsów wtórnych po płytkim trzęsieniu z wczoraj z 11:32, które wysyłało fale uderzeniową przez miasta i przedmieścia na ponad 100 kilometrów.

 

Seria wstrząsów trwających do 15 sekund była odczuwalna w samym Melbourne i jego południowo-wschodnich przedmieściach.

 

Drugi, mniejszy wstrząs miał miejsce w okolicy Korumburra, i z raportów wynika, że dał się odczuć w Melbourne, o 12:37 .Eksperci twierdzą, że trzęsienia ziemi uderzyło 8 km pod ziemią, i dodali, że epicentrum było około 7 km na zachód od Korumburra.

 

Starszy sejsmolog Clive Collins powiedział, że ludzie powinni przygotować się do wstrząsów wtórnych w najbliższych godzinach.

"Będą wstrząsy wtórne, uznajmy to za pewność", napisał Herald Sun. "Nadal spodziewamy się dużo mniejszych wstrząsów. Po ostatnim trzęsieniu w stanie Victoria było ponad 200 wstrząsów wtórnych"

Wstrząsy kołysały w Melbourne budynkami biurowymi i wieloma domami w całym stanie, w tym Warragul, Ferntree Gully, Sunbury i tak daleko na północ jak Melbourne Airport.

 

Jak dotąd nie ma doniesień o żadnych poważnych szkodach, z wyjątkiem pęknięć w domach niektórych osób.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ILLUMIGEN

Nie tylko lato będzie

Nie tylko lato będzie kiepskie, ale i jesień i zima i kolejno wiosna i tak dalej przez conajmniej 2-3 lata, o ile Elenin nie narobi spustoszenia.
Jesli są wstrząsy, to z pewnoącią będzie erupcja, której należy spodziewać się w przeciągu 2-3miesięcy, może nawet wcześniej.

Liczy sie to w co wierzysz, lecz wiara ma jedynie tylko wtedy sens, gdy mozesz jej wartość uzasadnić

Skomentuj