Naukowcy ostrzegają że geoinżynieria Billa Gatesa dotycząca zaćmień Słońca będzie miała nieprzewidywalne konsekwencje dla życia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Miliarder Bill Gates postanowił sfinansować projekt zaćmienia słońca, aby pomóc w walce o ocalenie Ziemi. Technologia będzie dążyć do odbijania większej ilości światła słonecznego, powodując globalny efekt chłodzenia.

 

Eksperyment kontrolowanych zakłóceń stratosferycznych (SCoPEx), opracowany przez naukowców z Harvardu, polega na rozpraszaniu nietoksycznego pyłu węglanu wapnia (CaCO3), czyli odbijający słońce aerozol, który może zrównoważyć skutki globalnego ocieplenia. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Forbes.

 

Specjalny balon będzie przenosił cząsteczki CaCO3 na wysokości od 11 do 50 km. Na szczęście takie postępy utknęły w martwym punkcie od lat, ponieważ nie wszyscy naukowcy są przekonani o skuteczności geoinżynierii słonecznej. Krytycy twierdzą, że takie technologie stwarzają nieprzewidywalne ryzyko, w tym ekstremalne zmiany warunków pogodowych, które nie różnią się od trendów ocieplenia, które już obserwujemy.

 

Ekolodzy obawiają się również, że ten sposób ratowania życia na Ziemi będzie postrzegany jako zielone światło dla ciągłych dużych emisji gazów cieplarnianych przy niewielkich lub żadnych zmianach w obecnych wzorcach konsumpcji i produkcji.

 

Pierwszy krok w kierunku SCoPEx zostanie zrobiony w czerwcu w Kirunie w Szwecji, gdzie Szwedzka Korporacja Kosmiczna zgodziła się pomóc w wystrzeleniu balonu z wyposażeniem naukowym na wysokość 20 km. Wystrzelenie nie spowoduje uwolnienia aerozoli stratosferycznych. Będzie raczej służyć jako test manewrowania balonem oraz badaniu systemów komunikacyjnych i operacyjnych.

 

Jeśli ten test zakończy się powodzeniem, następnym krokiem jest uwolnienie niewielkiej ilości CaCO3 do atmosfery. David Keith, profesor fizyki stosowanej i porządku publicznego na Uniwersytecie Harvarda, przyznaje, że geoinżynieria powoduje „wiele realnych problemów”.

 

W tej chwili nikt nie wie, co się stanie, dopóki CaCO3 nie zostanie uwolniony do atmosfery w celu późniejszego zbadania. Keith i jego koledzy z SCoPEx opublikowali raport w 2017 r., że pył może w rzeczywistości przywrócić warstwę ozonową poprzez reakcję z cząsteczkami zubożającymi warstwę ozonową”.

 

Dalsze badania tej i podobnych metod mogą zmniejszyć ryzyko i zwiększyć efektywność metod geoinżynierii słonecznej. Dokładna ilość CaCO3 wymagana do ochłodzenia planety jest nieznana, a naukowcy SCoPEx nie mogą również potwierdzić, czy jest to najlepszy aerozol w stratosferze do tego celu. Wczesne badania wykazały, że substancja ma „prawie idealne właściwości optyczne”, które pozwalają jej absorbować znacznie mniej promieniowania niż aerozole siarczanowe, powodując znacznie mniej ciepła w stratosferze.

 

Taki jest cel eksperymentu. Oznacza to, że gdy tylko zostanie uwolniona bezpieczna eksperymentalna ilość CaCO3, przeleci przez nią balon, mierząc reakcje atmosferyczne i rejestrując wynikającą z nich dynamikę.

 

Frank Keitch, główny badacz projektu, nie wie, dokąd zaprowadzą takie działania. Idealny aerozol nie powinien natychmiast zakłócać chemii stratosfery.

 

„Jedyne, co zrobi, to rozproszy jak najwięcej światła słonecznego i ochłodzi w ten sposób planetę”.

 

Zwolennicy geoinżynierii wykorzystują jako przykład globalne efekty chłodzące erupcji wulkanów, które są wynikiem przedostawania się popiołu siarki do atmosfery. Erupcja góry Tambor w Indonezji w 1815 r. spowodowała „rok bez lata”, podczas gdy erupcja góry Pinatubo na Filipinach w 1991 r. obniżyła średnią globalną temperaturę o 0,5 ° C.

 

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu mówi, że procedura SCoPEx może obniżyć globalne temperatury o pełne 1,5 ° C , co będzie kosztować nie więcej niż 1 - 10 miliardów dolarów rocznie. Działanie wymaga uruchomienia również bogatych sponsorów, w tym Billa Gatesa. Jednak te wahania temperatury również stanowią poważne zagrożenie. Niskie temperatury 1815 roku doprowadziły do nieurodzaju i głodu w wielu krajach. Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali aerozole w stratosferze z erupcji wulkanów na Alasce i Meksyku jako potencjalną przyczynę suszy w regionie Sahelu w Afryce.

 

Poważne zakłócenia globalnego klimatu mogą doprowadzić do niezamierzonych konsekwencji, które miałyby negatywny wpływ na gęsto zaludnione regiony i wywołałyby kryzys uchodźczy. David Keith proponuje utworzenie „puli ryzyka” w celu zrekompensowania mniejszym krajom dodatkowych szkód spowodowanych takimi próbami, ale odszkodowanie może nie być wystarczająco przydatne dla tych, którym ziemia staje się niezdatna do zamieszkania.

 

Stany Zjednoczone, Brazylia i Arabia Saudyjska zablokowały ocenę ONZ globalnych planów geoinżynieryjnych na 2019 r. Konieczne będzie zwołanie nowej rady międzynarodowej w celu oceny ryzyka, zwycięzców i przegranych każdego takiego eksperymentu oraz najlepszego sposobu postępowania, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Chyba Ci binokle w masce

Chyba Ci binokle w masce zaparowały z wysiłku .. albo filtr się zapchał .. równie dobrze mógłbyś oskarżyć właścicieli fordów czy VWagenów o wspieranie nazistów .. czasem jak coś palniesz to jak łysy grzywką o parapet .

Portret użytkownika Ted

Takie działania są już

Takie działania są już prowadzone od wielu lat. Co prawda na mniejszej wysokości - rozpylanie z samolotów. Wiele osób na pewno zauważyło, że po wzmożonym rozpylaniu, szczególnie w zeszłym roku, robiło się gorąco. Niebo robiło się mleczno-białe a następnego dnia był upał. Co oczywiście to było reklamowe jako globalne ocieplenie. Do kuriozalnej sytuacji doszło w obszarze północnej, centralnej Syberii, gdzie temperatura przekroczyła +30 stopni Celsjusza. Na stronach pogodowych można było zobaczyć, że powodem takich upałów stała się koncentracja aerozoli przemieszczonych znad Europy.

Portret użytkownika Wiertara

Oni chcieliby ale sa za

Oni chcieliby ale sa za ciency by odpalic asteroide na reset o czym sie juz przekonalismy w zeszlym roku ,ze nic sie nie wydarzylo 21 grudnia do 31 grudnia. Pewnie beda probowac dalej i w inny sposob.

Portret użytkownika euklides

Bill Gates postanowił

Bill Gates postanowił sfinansować projekt zaćmienia słońca,

Gadzich szaleńców trzeba pozamykać zanim będzie za późno i doprowadzą do katastrofy. Gates, paranaukowcy, politycy, ich sponsorzy w normalnym świecie zosali by już dawno unieszkodliwieni. Ten świat jest jednak chory, dlatego patologia kwitnie. Jak pleśń, która pożera resztki gijącego życia.

Portret użytkownika Quark

Rzecz w tym , że "świat" jest

Rzecz w tym , że "świat" jest jedynie na tyle chory na ile chorzy są ludzie , którzy go tworzą .. bo każdy człowiek tworzy swój własny "świat" - nie fizyczną materię lecz relacje , oddziaływania , zależności , postrzeganie a korelacje wszystkich ludzkich światów tworzą wypadkową w której musimy żyć - czyli SYSTEM. Dlatego nie da się z zewnątrz zmienić tego co tworzone jest WEWNĄTRZ umysłów ludzkich . Można zmieniać rządy , partie u steru , robić rewolucje a i tak na końcu wyjdzie GUANO tyle , że nieco inne od poprzedniego. Jedyne co można zrobić to zadbać o właściwy ROZWÓJ swój i swoich dzieci tak by nie ulegały wpływom wypaczonych "światów" niedorozwinietych jednostek (!) mając nadzieję , że pewnego dnia wszyscy członkowie społeczeństwa będą kreować jedynie porządany obraz świata i możliwe jest to do osiagnięcia w czasie życia jednego pokolenia !

Portret użytkownika S

Węglan wapnia ma być użyty do

Węglan wapnia ma być użyty do blokowania ciepła? Ciekawe, bo węglan wapnia pod wpływem ciepła rozkłada się na m.in. dwutlenek węgla. Czy dwutlenek węgla nie przyspiesza przypadkiem efektu cieplarnianego? Ale ja się w sumie nie znam, skoro szczepionki leczą, to może i CO2 ochłodzi atmosferę Unknw

Dyskusja to wymiana argumentów i własnych poglądów. Możesz się z nimi zgadzać lub nie. Ale jeżeli potrafisz tylko bluzgać, wyzywać i siać zamęt, rozważ karierę w Antifie. Bo tu jej nie zrobisz Wink

Strony

Skomentuj