Naukowcy ostrzegają, że fala upałów może znowu uderzyć w Antarktydę niszcząc pokrywę lodową

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W marcu 2022 roku, kontynent zwykle kojarzony z ekstremalnym chłodem i bezkresnymi polami lodowymi, Antarktyda, znalazł się w szponach niespotykanej fali upałów. Eksperci twierdzą, że termometry wykazywały wartości o 39 stopni Celsjusza wyższe od standardowych dla tego okresu, co zaniepokoiło społeczność naukową, z uwagi na możliwe konsekwencje dla pokryw lodowych tego niezwykłego kontynentu. Analiza tego zjawiska, jego przyczyn i potencjalnych skutków, uwydatnia znaczenie zrozumienia dynamiki klimatycznej Antarktydy oraz oddziaływania globalnych zmian klimatycznych na najbardziej niegościnne rejony naszej planety.

 

Niespodziewany wzrost temperatur w okresie, kiedy na Antarktydzie panują zazwyczaj warunki subzero, zaskoczył badaczy. W regionie, gdzie termometry zazwyczaj wskazują minus 54 stopnie Celsjusza, naukowcy musieli zrzucić zimowy ekwipunek, aby poradzić sobie z nagłym ociepleniem. Edward Blanchard-Wrigglesworth, autor badania, określił zjawisko jako „największą anomalię temperaturową, jaką kiedykolwiek zmierzono na świecie”.

 

Śledztwo w kierunku zidentyfikowania przyczyn tej bezprecedensowej fali upałów prowadziło naukowców do analizy zachowań wiatrów. Zazwyczaj, wiatry przemieszczające się z zachodu na wschód skutecznie izolują Antarktydę od cieplejszych regionów na północy. Tym razem jednak, anomalie w kierunkach wiatrów przyczyniły się do przemieszczenia ciepłego powietrza z południowej Australii na Antarktydę Wschodnią w ciągu zaledwie czterech dni. Napływ wilgoci z wiatrów północnych doprowadził do opadów śniegu, deszczu i topnienia pokrywy lodowej na wschodnim wybrzeżu.

 

Podczas analizowania dynamiki temperatur na dużych szerokościach geograficznych, naukowcy zauważyli, że najbardziej znaczące fluktuacje temperatur występują właśnie w tych rejonach. Blanchard-Wrigglesworth zaznaczył, że ruch zimnego powietrza w pobliżu gruntu w tych regionach prowadzi do cieplejszej pogody, zwłaszcza zimą, co może tłumaczyć ekstremalne anomalie zaobserwowane na Antarktydzie.

 

Choć nie ustalono jeszcze bezpośredniego związku tej fali upałów ze zmianami klimatycznymi, wstępne wyniki sugerują, że zmiany klimatyczne mogły wpłynąć na to zjawisko o około 2 stopnie Celsjusza. Jonathan Wille, meteorolog, zwraca uwagę, że duża zmienność temperatur na Płaskowyżu Antarktycznym czyni go podatnym na takie anomalie. Co więcej, odkrycie to jest zgodne z rekordowym charakterem obserwowanej fali upałów.

Konsekwencje tych fal upałów są niepokojące. Jeśli w ocieplającym się klimacie takie zdarzenia staną się częstsze, pokrywy lodowe Antarktydy mogą stanąć przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Aby zbadania potencjalne scenariusze, naukowcy wykorzystali modele komputerowe, porównując rosnącą emisję gazów cieplarnianych ze światem bez takich emisji. Odkrycia te podkreślają pilną potrzebę działań klimatycznych w celu złagodzenia potencjalnego wpływu na Antarktydę oraz jej kluczowej roli w globalnym wzroście poziomu morza.

 

Eksperci podkreślają, że fala upałów na Antarktydzie stanowi istotny sygnał ostrzegawczy o wrażliwości pokryw lodowych kontynentu na ekstremalne zjawiska pogodowe. Było całkiem oczywiste, że było to niezwykłe wydarzenie. W świetle tych odkryć, społeczność naukowa musi kontynuować badania nad związkiem między zmianą klimatu a ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, aby lepiej zrozumieć wyzwania wynikające z szybko ocieplającego się klimatu.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Fakty

Izajasza 57:20  „Lecz

Izajasza 57:20  „Lecz niegodziwi są jak wzburzone morze, które nie może się uspokoić i którego wody wciąż wyrzucają wodorosty i błoto.

Burzą się jak rozszalałe morze i zamiast „owocu warg” stale przynoszą „wodorosty i błoto”, czyli wszystko, co nieczyste.

I TAK  TEGO NIE ROZUMIECIE CO NAPISAŁEM

Portret użytkownika ARTUR

Jakoś nie mogę uwierzyć że

Jakoś nie mogę uwierzyć że Mosad nic nie wiedział o przygotowaniach do uderzenia , przecież wyprodukowanie 5 000 rakiet wymaga energii którą dostarcza Izrael , to samo z motolotniami Smile które mogą zostać użyte w każdym celu a na dodatek to nie pudełko które się schowa pod łóżko Smile . To wygląda na prowokację w celu zniszczenia Gazy i przejęcia meczetu AL Aksa , jak to sobie ubzdurali w tych małych móżdżkach że doprowadzą do przyjścia Mesjasza / Antychrysta i będą rządzić całym światem . Jako goj / zwierzę / nie kiwnę nawet palcem na klawiaturze aby bronić czy współczuć Izraelitom bo zwierzę może sobie jedynie popatrzeć a jeszcze wczoraj zapewne prześladowali chrześcijan opluwając ich i rzucając w nich kamieniami , prześladowali Beduinów , Koptów i każdego kto nie był nazistowskim Żydem ale starał się być człowiekiem czytając Torę https://www.fronda.pl/a/SZOKUJACE-NAGRANIE-Nienawisc-Zydow-do-chrzescijan-wylewa-sie-na-ulice-Izraela,220382.html

Portret użytkownika axell69

Jesteś  blisko prawdy ,

Jesteś  blisko prawdy , jednak przeceniasz mosad , nie są tacy   dokładni  ,,,,, jadą   na kanwie  aol    oraz własnym kłamstwie .  To co teraz dzieje się w Palestynie   odzwierciedla   wiele ,   można by powiedzieć  że do puki  świat nie zaakceptuje  faktu   że to Israel  jest   agresorem wobec Palestyny   , czyli  odrzuci kłamstwo ten świat szydowski , to jedno  a   każdy   kto nie rozumie   tematu  jest   w płapce  , doputy  będzie tak jak było   ale to już historia  , dzisiaj jest wszystko zmienne  - jak  ta wojna wyzwoleńcza  Palestyńczyków  do której podłączają  się inne kraje z  regionu , wasale     stanów zjebanej ameryki   pieją że  to zamach na demokrację  a ci którym israel z egiptu wlazł    głęboko pod  skórę  twierdzą że oczyszczają  teren z pasożydów  ....   żyjemy w bardzo niestabilnych czasach  

Wojna  trzecia światowa    jest w toku  - to zła informacja ale   jest  i dobra  lichwa nie chce odejść   szydostwo nie chce dać się oderwać od koryta   więc nalezy  zniszczyć koryto  co właśnie dzieje  się 

Czy  my Polacy     zdołamy   podpatrzeć    i wyciągnąć  właściwe  wnioski ?? - nie wiem , wiem  że to co tu  na ZnZ widzę   w  komentach  , jest  jednym wielkim  gównem   , wiem ze katolicki paszkwil nadal miesza  i nigdy  nie przestanie mieszać  i to jest zguba tego kraju  między Odrą a Bugiem 

Uratować nas  mógł by    w 100 % Polski rząd   , suwerenny i  nieuwikłany w żadne skandale  i daleki od  wspierania finasowo politycznego   prałatów  szydów  jehowych  i popów . Naród  to naród  wiara  nie jest narodem  , wiara czyni podobno cuda   ale  nie  naprawia  finansów obywatela , wiara w tej formie  jaką  widzimy  jest    tym samym co czynią  agresorzy   lichwą  - dawać  bez końca    a końca  nie widać   bo gdy nawet owsiak zdechnie   to po nim przyjdzie  kolejny   zbafca     chorych   , a chorych  przybywa  bardziej  niż   zdrowi rodzą się .

Utrzymujemy    z naszych składek hordy nierobów   złodziei    bublarzy  kaznodziejów złotoustnych   kapłanów   szydów     bandytów i zbrodniarzy      - masa krytyczna  już jest  ale brakuje  , mówiąc kolokwialnie , ciężaru gatunkowego  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika syriues

Dałbym Ci plusa,ale za

Dałbym Ci plusa,ale za obrażanie uczuć religijnych nawet minusa nie dostaniesz.

Sednem sprawy jednak jest właśnie Iran. Polskę moze napasc ukraina jak zawróci w stronę Rosji. A my im daliśmy nasze czołgi, noz ładny prezent dla wroga,nawet  nie jest sojusznikiem, bo Polska ma o co innego walczyć. Wykorzystali nas,jak zawsze.Czemu sie dziwić skoro w rządzie albo pejsaci albo polpolacy.sami nawet nie wiemy kim do konca jesteśmy .to się zmieni.potrzebna jest jedynie siła, ktora jak wiara budzi się ze snu.

Portret użytkownika axell69

i ch***j mnie obchodzi twój

i ch***j mnie obchodzi twój plus czy mnius , byłeś jesteś  i będziesz pachołkiem   szydowskim , Wiara to nie ksiądz zakłamany i przygruby , wiarę ma się w  sercu  -     spadaj do   ziemi   Egipskiej , nam Polakom  tacy jak ty  są  zbędni ......

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika syriues

Nawet nie wiesz o czym mówisz

Nawet nie wiesz o czym mówisz. Tutaj nie chodzi o kościoły czy instytucje.zachowujesz się jakbys podniecal się tym co tworzy ten świat, a naprawdę nie ma czym.Jest to nic w porównaniu z tym co przyjdzie.dlatego nie masz wiary,bo twoja polega na jedynie tej chwili,ktora istnieje teraz.a wieczność to coś bardziej interesującego.wiekszosc ludzi nie dostrzega tego ,ze jego astralnosc to coś ponad tym mięsem biorobota.

Ps piszesz o kimś kogo nie znam

Portret użytkownika axell69

Tak  naprawdę  to

Tak  naprawdę  to pierdzielisz  takie    mało ważne głupoty któte nie mieszą się w  żadnym  skupieniu  ,  mamy świat   skazany na  kompletny  wyzysk  ,  ten świat nie oiferuje niczego dobrego  a jedynie   zycie  w klatce 15 na  15  minut , rżna   nas  z  każdej strony  pseudopodataki    i pseudo  wiarą    -  więc czego spodziewasz się  po głosie ludu  którym ja  jestem , Wszystko  co dzisiejszy świat   szydowski  oferuje nam  okazało sie kłamstwem  , wielkim obżydliwym  kłamstwem , kościół oszukał was  ,   banki   jebią was w dupę   , policja   stoi po stronie lichwy a  polski nierzdą nie jest polski , czego oczekujesz więc dla swoich dzieci   jakiego świata    im życzysz ??      ty nie atakuj mnie tylko skup się  choć przez sekundę   nad tym co stanie się  gdy nie zaczniemy o swoje walczyć  -  dlaczego upomoinasz się   o wiarę która jest  parchata   i dlaczego  zamulasz   świat   który chce się wyzwolić od  błędów  które   już  znamy !!   wytłumacz    to , ale nie mi , wytłumacz to sobie      i   na dobranoc   idź      odemnie  jak najdalej ,   bo ja nie mam nic    więcej   dla takich jak ty  do opowiedzenia    idź swoją  drogą    wiary    ale mnie nie obrzucaj  błotem    szydowskim , zejdź  mi z drogi    - tak wygląda prawdziwe zycie 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika syriues

Ja to wszystko już dawno temu

Ja to wszystko już dawno temu wiedziałem  ale to i tak nic nie zmieni.Poki my dajemy dupy,poty nas rżną. Sens w tym,ze to my sprawiamy ze sa silni.nikt inny.my dajemy im władzę. Co do spraw religinych.hmm bez spraw nieba nie byloby religii.a zatem jest wiara od zawsze w niebo jako wyznaczające znaki i przepowiednie Stworca nie boj się,ale jest inaczej by nas tu nie było. Zachowujesz się jakbys ignorował to ,ze to zycie ma jakiś cel i nie my ten cel stworzyliśmy. 

Portret użytkownika syriues

Z chęcią bym sie z tobą

Z chęcią bym sie z tobą zgodził o to przetrwanie,ale nic z tym nie robimy, Juz bysmy kopali w jaskini  dziury tak na wszelki wypadek i nie tylko dla nas.Na chwile obecna miliarderzy chca przetrwać, ten kataklizm co nadejdzie. Później po nim rzady czegos czego ludzkie nie widziało i brak pokoju.moze i nawet zrobia z nas tylko niewolników. Takze trudno powiedzieć co jest gorsze.z tym przetrwaniem.hmmm.hmmm .hm

Portret użytkownika axell69

Rozumiem , byliście  w

Rozumiem , byliście  w kopalni ale pomysłów zabrakło , byliście w ziemi Egipskiej , wyjebali  was   , ale spaliliście bibioteki Aleksandryjskie  ,   dziesięć  wieków później  wywalili was  z całej Europy , dotarliuści  dzięki temu do Polin , teraz polin   okradliście .... jaki jest następny cel  , przecież już nie ma   kraju który mozna okraść  , ukrainy  nie będzie  israela już praktycznie nie ma ,    materiał na baterie do aut kończy się , czym możecie nas    nadal szntażować ??     odpowiem za ciebie  Icku  - NICZYM  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika chazarska logika

co ci zrobil JEZUS chazarku z

co ci zrobil JEZUS chazarku z hiszpanii , mozesz odpowiedziec ? Zyles z Nim znales Go ? ze tak sie o Nim wyrazasz?

nie wiem czy wiesz lewaku ze w hiszpanni w 1936 roku mordowano ksiezy wlasnie posadzajac o to ze Jezus sprzedawal alkohol i stad to przemienienie wody w wino. Jestes w dobrym miejscu do dzisiaj demony Goi opetaly taka mende jak ty .

Portret użytkownika axell69

tam zaczyna  sie wojna

tam zaczyna  sie wojna pełnoskalowa , świat  zmieni się - to jest to o  czym    zawsze piszę  - nie ma miejsca na tym świecie na taki model w jakim żyjemy , lichwa odsetki  , kredyty  , fałszywe jedzenie     a w nim trutka na szczury ,  fałszywe religie    i przedstawiciele  chandlowi w sutannach    spęczniałych od nadmiaru  niegodziwości   pedałów  przebranych za kobiety  i kobiet udających facetów -  teraz  następuje   reset  

Od was zalezeć będzie co z tym  "dobrodziejstwem " zrobicie -    pierwszy do banicji  Inschtalator  tak ta zakłamana szuja   szydowska udająca katola  ..... cdn  

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Strony

Skomentuj