Naukowcy ostrzegają, że duża erupcja wulkaniczna może wkrótce zagrozić naszej cywilizacji

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Coraz więcej specjalistów zaczyna mówić głośno o ryzyku jakie stoi przed Ziemią w związku z możliwym wystąpieniem katastrofalnej erupcji wulkanicznej. Prawdopodobieństwo takiej katastrofy do końca XXI wieku, według europejskich naukowców, jest obecnie szacowane na około 5-10%.

 

Gdyby doszło do potężnego wybuchu wulkanu na poziomie skali eksplozywności VEI 7 lub 8. Autorzy przedstawionego niedawno raportu są przekonani, że bez skutecznego systemu globalnego monitorowania aktywności wulkanicznej, podobnego do sieci, które monitorują trzęsienia ziemi.

 

Ostatnia duża erupcja wulkanu na ziemi to wybuch wulkanu Tambora w 1815 roku. Jak przypominają autorzy raportu, w przeszłości potężne erupcje wulkanów często prowadziły do ​​masowego wymierania zwierząt, w tym dużych ssaków i roślin. Jako przykład, naukowcy podają tak zwane wielkie wymieranie permskie, kiedy masowe erupcje syberyjskich wulkanów doprowadziły do zniszczenia 96% gatunków zwierząt morskich i około 70% z tych, które żyły na lądzie.

 

Wspomniany wybuch wulkanu Tambora sprzed 200 lat w skali eksplozywności VEI osiąga poziom 7. Eksplozja spowodowała śmierć 71 tysięcy osób, a także wulkaniczną zimę. Rok 1815 był zapamiętany jako rok bez lata. W wielu krajach na całym świecie zapanował nieurodzaj i towarzyszący mu głód.

Skala VEI

W raporcie zwraca się uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch stuleci, populacja Ziemi wzrosła siedmiokrotnie i według raportu podobna katastrofa naturalna w naszych czasach, będzie oznaczała utratę życia znacznie większej liczby osób. Bezpośrednie straty na skutek takiej potencjalnej katastrofy oszacować kilka miliardów dolarów rocznie, a szkody spowodowane przez globalny system gospodarczy, a także przemysłu będzie wiele razy więcej.

 

Wezwano władze wszystkich krajów, aby skupić się na stworzeniu globalnego systemu, który pozwoli naukowcom monitorować stan potencjalnie niebezpiecznych wulkanów. Taki system, według raportu, będzie pozwalał szybko reagować na potencjalnie katastrofalne zdarzenia naturalne i powinien znacznie zmniejszyć liczbę ofiar, a także pozwolić uniknąć ogromnych strat gospodarczych. Według wstępnych szacunków koszt budowy takiego globalnego systemu nie przekroczy 400 milionów dolarów, co zdaniem naukowców, w porównaniu do wielu miliardów potencjalnych szkód, jest to kwota niewielka.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mroczny

Tak szukaja kolejnego sposobu

Tak szukaja kolejnego sposobu zeby wydoic nas z kaski.pseudo naukowe bzdury.Przynaprawde duzej erupcji nic sie nie da zrobic , nie ma sensu nawet ostrzezenia wysylac bo bedzie jescze wiekszy chaos.Porownanie do piuropusza permskiego albo trap syberyjskich jak kto woli jest bez sensu bo takiego kataklizu nie ma opcji przezyc.Przypominam ze to trwało ponad 1milion lat .skoro nic nie da sie zrobic to po co siac panike -proste dla pieniedzy

Portret użytkownika Kazek12

Naukowcy  od  naukowości, a

Naukowcy  od  naukowości, a  nie od  nauki,  strasza  nas  bez  przerwy, a  przeciez  oni pierwsi  powinni sie bać  i  ostrzegać  swoich  sponsorów, bo im równiez  grozi  zagłada.  Oj panowioe od  naukowości  nie  błaźnijcie  się.

Portret użytkownika Novy

Wszystkie komety,które

Wszystkie komety,które przychodzą po upływie różnych okresów czasu przynoszą krwawe wydarzenia w świecie dla państw i narodów oraz wiele znaczących zmian.
W 1910 r. widoczna kometa wielka Daylight Comet, Halleya i Daniela a wcześniej Morenhause'a z 1907 r przyniosły wojny bałkańskie z r. 1913-1914,zamordowanie arcyksięcia Józefa w Sarajewie oraz tragedie wielkich statków morskich-transatlantyków :Titanica w 1912 r.- 1500 ofiar śmiertelnych ,(Brytanika) i Luzytanii 1198 ofiar)w 1915 r - ponad 2700 ofiar łącznie.Sama I w.św. przyniosła aż 10 milionów ofiar śmiertelnych.

W 1815 r. kometa Olbers przyniosła wojny Napoleona z Rosją i Waterloo,pola usłane poległymi żołnierzami po bitwie i upadek wielkiego Napoleona. wybuchł wredy grożny wulkan Tambora w Cieśninie Sundajskiej.

W 1942 r przyszła Wielka Kometa Zaćmieniowa a w 2 lata potem pod koniec Ii w.św. zatopiony został niemiecki gigant-okręt pasażerski,który miał na pokładzie 10 tysięcy ludzi.Zginęło od 6600 do ponad 9 tysięcy ludzi,Niemców uciekających z Polski ze swymi rodzicami.Sama II w.św. przyniosły aż 50 milionów ofiar zabitych.
W Europie i na Kamczatce wybuchały wulkany.

Kometa Olbers przyjdzie niedługo 2024-2026 r,30 czerwca przejdzie przez peryhelium.Gdzie wybuchną wojny w tym czasie? To już za 9 lat.

Opracowanie własne:Danuta Ignatiuk

Portret użytkownika ja 1111

tubylec zgadzam się z Tobą i

tubylec zgadzam się z Tobą i popieram w 110 % oraz przesyłam szczere pozdrowienia
 
gościu - też podpiszę się z chęcią pod tym co napisałeś i również śle ciepłe pozdro
 
aron jasnowidz- chętnie popisał bym z Tobą ...zastanawiam się co masz namyśli w swojej wypowiedzi pisząc "narazie" bo ja myślę i czuję że to mogą być miesiące góra lata a Ty?
 
Ps. Pozdro dla Admina
 
i cholerne nie pozdro dla tych którzy czytają twoje wpisy dla wyłapywania błędów ortograficznych bądż stylistycznych....oby na przyszłej ziemi już ich nie było

Portret użytkownika gościu

Jeśli ludzie będą postępować

Jeśli ludzie będą postępować w stosunku do siebie i innych tak jak obecnie to prawdopodobieństwo wybuchu jakegoś dużego wulkanu uważam na 75-90%. Już przecież w Bibli, w księdze o Apokalipsie jest to opisane o tym, jak wybucha potężny wulkan i następuje na Ziemi wielki głód. To będzie pokuta  dla nas za obecny konsumpcjonizm i brak szacuku dla życia we wszyskich formach na planecie. Bóg-Stwórca przekazał tą wizję nie po to by nas straszyć, lecz uświadomić nas ludzi co nas czeka jeżeli nie zmienimy obecnego nastawienia. Patrząc na to wszystko teraz co się dzieje na Ziemi uważam, że jeśli jako ludzie pożądnego "lania po dupie" nie dostaną to się nie nauczą.Można gadać, pisać ale jak dopiero ktoś poczuje, to wtedy może coś zrozumie.
Dodatkowo sądzę, że gdy ostatecznie nastapi konflikt USA-Rosja, to ryzyko wystąpienia rozbłysków ze Słońca (degradujących nasz poziom cywilizacji) za 99%. Piszę to dnia 20 kwietnia 2015.

Portret użytkownika pilippp

"Bezpośrednie straty na

"Bezpośrednie straty na skutek takiej potencjalnej katastrofy oszacować kilka miliardów dolarów rocznie, a szkody spowodowane przez globalny system gospodarczy, a także przemysłu będzie wiele razy więcej."? czasem sie zastanawiam jak to jest ze admin probuje pisac na takie mądre tematy nie ogarniając języka polskiego...

Portret użytkownika bogdan4957

Wulkany od zarania dziejów

Wulkany od zarania dziejów były aktywne,są aktywne i będą aktywne za naszego życia na ziemi.Skoro to tylko 5-10 % że nastąpi katastrofa wulkaniczna,tp pozostaje nam 90-95 % że taka katastrofa nie nastąpi.Uważam że jest to bardzo optymistyczna i raczej pocieszająca wiadomość.Mase ludzi umiera podczas działań wojennych,różnego rodzaju epidemi naturalnej bądź celowo wywołanej.przeciętny człowiek w dużym mieście jest narażony 1-5 % że zostanie przejechany na przejściu dla pieszych.Nie zastanawiałem się tylko nad tym,jaki procent stanowi dostanie cegłą w głowę w drewnianym kościele.Podczas gdy każdy zdrowy człowiek rodząc się ( jaki to stanowi procent to wszyscy raczej wiemy ), zaczyna powoli umierać z chwilą pierwszego samodzielnego oddechu.Tak że śmierć jest obecna na co dzień i jest nieunikniona i powszechna wszędzie,w każdym miejscu i czasie.co stanowi większy procent niż zagrożenie katastrofy wulkanicznej.

asenizator

Portret użytkownika nałukowiec

Jak człowiek człowiekowi

Jak człowiek człowiekowi wilkiem i w łyżce wody to wulkan człowiekowi ławą i popiołem!
Jak komornik złodziej (w imię prawa) a urzędnik pasożyt to pumeks wulkaniczny im w zęby!
Jak murzyn gwałciciel Szwedów a stary pryk lodowaty nauczyciel to asteroida im w oko!
Zdrowie pozostałych, musza się chyba pryndko napić zanim to wszystko pierdachnie...

Portret użytkownika Zenek ;)

"Gdyby doszło do potężnego

"Gdyby doszło do potężnego wybuchu wulkanu na poziomie skali eksplozywności VEI 7 lub 8. Autorzy przedstawionego niedawno raportu są przekonani, że bez skutecznego systemu globalnego monitorowania aktywności wulkanicznej, podobnego do sieci, które monitorują trzęsienia ziemi."

- czegoś tu brakuje, paru zdań pomiędzy tymi dwoma.

Strony

Skomentuj