Naukowcy ostrzegają przed zbliżającym El Nino, możliwe są niebezpieczne anomalie pogodowe

Kategorie: 

Źródło: NOAA

El Nino to dosyć skomplikowane zjawisko zachodzące w ziemskiej atmosferze. Jest wywołane słabnięciem wiejących ze wschodu wiatrów zwanych pasatami. W rezultacie dochodzi do zaburzenia skutkującego katastrofalnymi opadami w Ameryce Południowej i ogromnymi suszami w Azji i Australii.

 

Naukowcy odkryli, że El Nino występuje średnio co 3 do 5 lat. Ostatnio miało miejsce 4 lata temu dlatego naukowcy spodziewają się powrotu cyklu w najbliższym czasie. Nazwa El Nino oznacza dzieciątko Jezus, bo nasilenie anomalii wystąpiło niegdyś w okresie Bożego Narodzenia. Tym razem może powrócić nawet wcześniej.

Źródło: wikipedia

Amerykańscy klimatolodzy z NOAA sugerują, że prawdopodobieństwo powstania El Nino w lecie 2014 jest bardzo wysokie. Oznacza to, że spodziewane jest zahamowanie zjawiska upwellingu, co wywołuje przesunięcie mas powierzchniowych wody bardziej w kierunku pełnego oceanu, co w zdecydowany sposób narusza trwałość dotychczasowych wzorców pogodowych.

Źródło: cires.colorado.edu

Anomalii pogodowych powinni się obawiać mieszkańcy Andów. W fali katastrofalnych opadów towarzyszącej El Nino z 1997 i 1998 roku zginęło aż 2000 osób. Straty gospodarek państw Ameryki Południowej wyniosły ponad 22 miliardy dolarów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nabuchodonozor

Troszkę wiedzy i gubisz sie

Troszkę wiedzy i gubisz sie jak "ciotka w czechach". Wpływ El-Nino nie zaczyna się w marcu, kwietniu 2014 ale zaburzenie ruchu mas wodnych widać było już w listopadzie 2013 roku, i juz w grudniu napisałem komentarz o tym że zima bedzie ciepła i sucha w Europie, natomiast lato będzie ulewne w pierwszej częsci (czerwiec lipiec) chłodniejsze natomiast sierpień i wrzesień gorące. Nie jest to jakiś czarnomagiczny nieznany wymysł ostatnich lat ale El-Ninio przewija się przez Ziemię od tysięcy lat, w XX wieku najsilniejsze było w 1972 roku oraz 1924 roku.
Minusy amr za głupotę jaką prezentuje, słowa pod publiczkę niczym Tusk bez pokrycia.

Portret użytkownika walmar

Haarp, czy nie haarp. My

Haarp, czy nie haarp. My zyjemy w europie środkowej  El ninio nie ma wplywu na pogode w Polsce. Proponuje troche poczytac. Z drugiej strony conajmniej dziwne było by , żeby człowiek na takim poziomie rozwoju technologicznego nie próbiowal  ingerowac w klimat...

Skomentuj