Naukowcy ostrzegają przed załamaniem łańcuchów pokarmowych co grozi wymieraniem wielu gatunków

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania wskazują na to, ze zmniejszanie się różnorodności biologicznej może w pewnym momencie doprowadzić w ekosystemach do efektu domina – wyginięcie pojedynczego gatunku będzie skutkowało wyginięciem kolejnych.

Zaludnianie coraz większych terytoriów na Ziemi, a wraz z tym niszczenie siedlisk zwierząt, zanieczyszczanie środowiska oraz zmiany klimatyczne prowadzą do coraz silniejszego zanikania różnorodności biologicznej. Zbliżamy się już do takiego momentu, gdy naukowcy zaczynają ostrzegać o konsekwencjach, które odczuje każdy gatunek na naszej planecie.

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Sciences pokazuje, że zmniejszona na danym obszarze różnorodność biologiczna zwiększa ryzyko wystąpienia „efektu domina”, w którym wymieranie jednego gatunku spowoduje śmierć całych łańcuchów pokarmowych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter sądzą, że wymarcie jakiegokolwiek gatunku zwierząt na naszej planecie jest niepokojącym i niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ sprawia, że ekosystemy ulegają coraz większemu uproszczeniu, a przez to coraz trudniej dostosowują się do zmian, które zachodzą na kuli ziemskiej.

 

Badacze specjalnie tworzyli sztuczne ekosystemy, po to by w kontrolowanych warunkach sprawdzić, jaki wpływ będzie miało usuwanie z nich niektórych gatunków zwierząt. Dowiedziono, że im mniejszy ekosystem, tym bardziej katastrofalne skutki powodowało ginięcie jego części składowych.

 

Wnioski naukowców to kolejny niepokojący sygnał dla naszej cywilizacji. Nawet jeśli większość ludzi nie interesuje się losem niedźwiedzi polarnych, to z pewnością odczujemy konsekwencje ginięcia innych gatunków nie tylko zwierząt, ale i roślin, które spożywamy. Załamanie łańcuchów pokarmowych jest zatem bardzo poważnym zagrożeniem, którego konsekwencje mogą być katastrofalne.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Skwar

Homozjeb się wykańcza,znaczy

Homozjeb się wykańcza,znaczy wykańcza 99% bo elita ma już dawno pobudowane bunkry i zrobione zapasy.GMO zabija pszczoły i oto chodzi.Oto żeby pić trucizne i jeść truciznę.Chodzi o depopulację,żeby życ krócej.Już jest mniej owadów i to też przez ilość aut na drogach,ale głównie przez GMO.Kiedyś świnia rosła rok na 100kg teraz 3 miesiące,taka róznica,więc co to za mięso?

Portret użytkownika aknn

Natura jest wypierana

Natura jest wypierana słowiańskość siedliska zwyczaje także daleko idące w tym rozwiązania ideologiczne nie mają sensu w postępującej jak by nie patrzeć zanieczyszczonej indywidualności zbiorowej, mentalnej środowiskowej mogące sie sprowadzać najwyżej do prawdy, i w prawdzie znaczenia życiorysu dla społeczności dawnego zwyczaju. Więc błedne są sądzenia miara zwyczaju i jego wpywu na kształt pragmatycznych treści wydatku zbiorowego dobra w tym zawartego. można śądzić blefować jeśli cie na to stać bo co najwyżej sprowadzać sie do srania na komende tylko i wyłącznie przez miernoty i oby to podetrzeć BiaŁą szmata. pozdro amr.

Portret użytkownika P7

Czy rzeczwiście trzeba być

Czy rzeczwiście trzeba być naukwcem lub jakim wysterowanym prymitywem bo przecież nie tempym by nie wiedzieć tego co każdy choć w minimalnym stopniu zaznajominym z otaczającym nas wciąż pięknym choć zniszczonym światem wie od zawsze.Możliwe że tego typu iditycznymi publikacjami choć do bólu prawdziwymi sprawdzją poziom wykreowanej głupoty wśród ogłupionych mas.Nadal nie ma słowa o środkach ochrony roślin! Tylko przed czym je się chroni innym jak przed życiem :-(A skoro tak to ci sami podelcy zbiją zwierzęta dla zysku po czym przeprowadzją badania mające na celu odwiedzenie od prawdy.Jak zawsze lecz zapomnieli o tym:"Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili."

Pozdrawiam Wszystkich Pozostałych

Skomentuj