Naukowcy ostrzegają przed stosowaniem geoinżynierii atmosferycznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ze względu na brak kontroli nad warunkami atmosferycznymi coraz częściej podejmuje się radykalne, kontrowersyjne kroki w kierunku dopasowania pogody do potrzeb rolnictwa. Przykładem może być temat zarządzania dopływem promieniowania słonecznego (SRM). Jednak według badań opublikowanych niedawno w czasopiśmie naukowym Nature, geoinżynieria atmosferyczna może bardziej zaszkodzić ziemskim uprawom roślin niż im pomóc.

Zarządanie dopływem promieniowania słonecznego ma polegać na wprowadzeniu do atmosfery gazów, które zmniejszyłyby ilość światła słonecznego docierającego na powierzchnię Ziemi, ochładzając tym samym planetę. Inspiracją dla pomysłu stały się erupcje wulkaniczne – wydobywające się podczas nich gazy działają właśnie w taki sposób.

 

Zespół naukowców z UC Berkeley postanowił dowiedzieć się, jaki naprawdę wpływ na naszą planetę mogłaby mieć geoinżynieria atmosferyczna. Pod uwagę wzięto dane na temat gazów cieplarnianych, promieniowania słonecznego oraz plonów po dwóch erupcjach wulkanow: meksykańskiego El Chichón w 1982 roku oraz Mount Pinatubo na Filipinach w 1991 roku. Badacze doszli do wniosku, że obie erupcje miały negatywny wpływ na uprawy roślin typu C3 (m.in. ryż, soja oraz pszenica), a także roślin typu C4 (m.in. kukurydza).

Następnie próbowano zweryfikować, w jaki sposób gigantyczny zastrzyk dwutlenku siarki, tlenku glinu czy węglanu wapnia wpłynie na nasze ziemskie uprawy. Wniosek jest bardzo jasny – ograniczenie dopływu światła słonecznego za pomocą SRM zaszkodzi plonom bardziej niż zrobi to wysoka temperatura.

 

Nie jest to pierwsze badanie, które dowodzi, że geoinżynieria atmosferyczna jest złym pomysłem. Wcześniej pojawiły się już dowody na to, że SRM może zagrozić różnorodności biologicznej. Konkluzją naukowców jest także stwierdzenie, że do tej pory nie opublikowano badań, które określiłyby wpływ geoinżynierii atmosferycznej na ludzkie zdrowie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

A czy opryskiwanie nie

A czy opryskiwanie nie powoduję odwrotnego skutku? Czyli rodzaju szoczewkowania i zwiększania siły działania promieni słonecznych? Dlaczego zimą nie opryskują tylko zawsze wiosną i latem. Dlaczego 99% chmur burzowych cofa się na Odrze i nie dochodzi do Polski. Dlaczego takie bzdury podają w wiadomościach, że gdzieś w piźdijewie, w miasteczku o nie znanej nazwie, szlała burza i churagan. A najlepsze że w tej miejscowości mam znajomych. Dzwonie do nich, a oni ździwni wielce, że nic takiego nie było jak podają w mediach. To nie są pomyłki, tylko celowa dezinformacja. Dlaczego lekarze nie leczą tylko mają wywalone na pacjenta, kto im tak kazał postępować, nawet już recept nie chcą wypisywać. Dlaczego na ulicach szerzy się bandycka patologia, a patroli policji brak. Byłem świadkiem ustawki kiboli, na o koło dwustu kibiców nawalających się jak tylko mogli, były aż 3 radiowozy! I skąd do cholery tyle tysięcy trolli, na każdym forum czy grupie.

kolo21

Portret użytkownika tubylec

Teraz usługę zasiewania chmur

Teraz usługę zasiewania chmur można sobie zamówić nawet na ślub, za 100 tys. funtów .. deszcz jest po to żeby służył całej naturze i padał tam gdzie ma padać a nie padał lub nie padał dla ludzkiego widzimisię i czegoś tak głupiego jak ślub. Taka ignorancja w końcu srogo się zemści .. niech ludzkość nie płacze potem jak spadnie grad wielkości piłki do kosza.

Portret użytkownika Jestem, który jest

Do dziś, mimo wielu apeli i

Do dziś, mimo wielu apeli i zapytań do rządów różnych krajów NIE przeprowadzono badań jaki wpływ ma uprawa żywności modyfikowanej genetycznie na GLEBĘ !!!! nikt nic na ten temat nie wie, a co dopiero z jakąś tam geoinżynierią !!! Robią z nami co chcą za nasze pieniądze i przyzwoleniem władzy rządzącej i nikt nawet nie próbuje się z tego wytłumaczyć !

Portret użytkownika Pe do eS do Ha

Geoinżynieria to jest już

Geoinżynieria to jest już stosowana... A co tęższe umysły wpadają na co raz to bardziej wspaniałe pomysły, jak np. rozsiewanie NaCl w wysokich partiach atmosfery. :) 
Swoją drogą dzisiaj w pracy, jako, że dostałem powiadomienie/ostrzeżenie sms, nt. dzisiejszych gwałtownych burz, pozwoliłem sobie przejrzeć mapy meteorologiczne, dostępne dla każdego w internecie. Pełno dziwnych "artefaktów" w postaci fal niewiadomego pochodzenia, jak i śmiesznych. "przerywanych" chmur (ilustrując: | | | | | |; gdzie | - to chmura, a spacja to przerwa pomiędzy chmurami, a raczej wałkami chmur) rozchodzących się albo jak fala na wodzie z wąskiego przesmyku, albo idealnie prosto, jakby ktoś linijką odmierzał, a także innego typu badziewia nad Polską. Zabawa pogodą trwa w najlepsze. Wystarczy obserwować niebo, lub zdjęcia 'satelitarne'. Nurtuje mnie tylko pytanie, dlaczego?

Portret użytkownika kolo21

Hmm ciekawe, żadnych

Hmm ciekawe, żadnych komentarzy o twojej gramatyce czy ortografi? Bo pisząc gdzieś posta, z miejsca jesteś o to atakowany. Lub pytany czy twój lekarz wie o tym, albo czy wziełeś tabletkę Choć teraz ze względu na pogodę, hitem jest, przegrzany mózg. Bo wina Tuska, nadal się im nie znudziła.

kolo21

Portret użytkownika Jestem, który jest

Zauważ, że tymi działaniami

Zauważ, że tymi działaniami od kilku lat niszczą nam wszystkie święta ! Niszczą tzw. weekend-y. Niszczą nam uprawy i wszystko co polskie! Trują i doją pieniądze przez biznes farmaceutyczny i lekarski. Lekarze i tak nie znają obecnych chorób, przepisują to za co płacą im najwięcej. Wiele jest jescze durnych ludzi, którzy nie rozumieją co się dzieje.

Skomentuj