Naukowcy ostrzegają o zagrożeniu tsunami na jeziorach Szwajcarii

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Szwajcarscy naukowcy ostrzegają o możliwości wystąpienia tsunami na niektórych dużych jeziorach w kraju. Zjawiska te mogą być wynikiem przesunięcia mas ziemi w wyniku aktywności sejsmicznej, która jest w wypiętrzających się Alpach dosyć częstym zjawiskiem.

 

Eksperci zgromadzeni na konferencji w Wiedniu zauważyli, że takie wydarzenia jak tsunami na jeziorach są bardzo rzadkie, ale występują. Ludność cywilna bardziej martwi się osuwiskami i lawinami i w świadomości mieszkańców takie zagrożenie nie funkcjonuje. Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie ostrzegają, że takie zagrożenie jest realne.

 

Jako przykład takiego zjawiska uczeni wspominają tsunami na Jeziorze Czterech Kantonów, gdzie zaobserwowano takie zjawisko całkiem niedawno, bo w 1601 roku. Oszacowano, że wywołało je trzęsienie ziemi w Alpach o magnitudzie około 6 stopni w skali Richtera. Woda wdarła się wtedy aż kilometr w ląd. Naukowcy badający kolejne warstwy osadów odkryli, że w ciągu ostatnich 15 tysięcy lat w obrębie jeziora było sześć takich zjawisk, a to oznacza, że dochodzi do nich co 1000 do 2000 lat.

 

Zagrożenie stwarza nie tylko Jezioro Czterech Kantonów, ale i Jezioro Genewskie. Tam do ostatniego tsunami doszło w 563 roku naszej ery. Fala była tak wielka, że przelała się przez mury obronne Genewy. Tsunami zniszczyło wtedy doszczętnie wszystkie otaczające miasto wioski. W tym wypadku zjawisko zostało wywołane osuwiskiem.

Symulacja tsunami na Jeziorze Czterech Kantonów z 1601r. - źródło: Uniwersytet w Bernie

Naukowcy zauważają, że obecnie nie ma powodów do paniki, ale dodają, że władze lokalne powinny rozważyć te czynniki przy konstrukcji budynków w pobliżu jezior.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika prezes

Tu na tym forum publicznie i

Tu na tym forum publicznie i umyślnie oświadczam że w Polsce powinien być klimat zwrotnikowy morski nawet jakby wiązało się to z cyklonami, ekstremalnymi burzami i upałami. Tak mi dopomuż Bóg. Już Maj a tu 8 stopni i powietrze arktyczne. Ile można ?

Skomentuj