Naukowcy ostrzegają przed możliwym trzęsieniem ziemi w Kaliningradzie o sile 7 stopni

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zaczęli sobie zadawać pytanie czy w rejonie Morza Bałtyckiego możliwe jest kolejne silne trzęsienie ziemi jak to z 2004 roku. Według rosyjskich uczonych Obwód Kaliningradzki, a więc i kraje z nim sąsiadujące, w tym Polska, mogą być narażone nawet na trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera.

 

Kontrowersyjną prognozę ogłosił sejsmolog, doktor nauk fizycznych i matematycznych, profesor Batyr Karryew (Батыр Каррыев). Niemal równo 10 lat temu, 21 września 2004 roku w Kaliningradzie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5 stopni. Było to zaskoczeniem dla wszystkich mieszkańców okolicy, w tym polskich Suwałk.

Skutki trzęsienia ziemi z 21 września 2004

W zaledwie kilka minut ucierpiał kilka tysięcy budynków. W sumie 20 osób zostało rannych, a jedna zmarła na atak serca. Wstrząsy zniszczyły tory kolejowe powodując ubytki w nasypie o szerokości 30 i głębokości 15 metrów. Po tym zjawisku regionowi został przydzielony status obszaru o dużej aktywności sejsmicznej

"Trzęsienia ziemi w regionie kaliningradzkim są rzadkie, ale dane, które mamy w tej chwili mówią, że ich wielkość może osiągnąć siedem stopni" - mówi Batyr Karryev.

Rosjanie obawiają się o bezpieczeństwo swoich budynków, które nie są budowane w sposób odpowiedni dla obszarów aktywnych sejsmicznie. Najbardziej sejsmicznie niebezpieczne obszary Kaliningradu są na brzegach Pregoły.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ben

Witam myslę  że zły yahwe

Witam myslę  że zły yahwe przyjdzie  po ciebie Zenek  to taki twój osobisty demon.
 Jak boli cie ząb to wina yahwe .
jak padł ci pies  to wina demona yahwe .
Jak umiera ktoś bliski to wina yahwe.
Jak żona lub dziewczyna  nie ma  ochoty na sex to wina yahwe.
ITD I BLA BLA
 Moja wiara  też wymaga restartu ale czy to wina yahwe czy może  moja może całej ludzkości?
Pytania o odpowiedzi .
Zwiazku   trzesień ziemi  w obwodzie Kaliningradzkim  należy  szukać głębiej,
link do dosyć starego artykułu
http://archiwum.wiz.pl/1999/99103000.asp
daje obraz możliwych trzesień ziemi w Polsce
 w połączeniu z nowszymi danymi daje  rzeczywisty obraz zagrożenia.

Portret użytkownika dora

Już się kiedyś spotkałam z

Już się kiedyś spotkałam z tym tematem i takie katastrofy są możliwe.Nie mam żadnych wątpliwości,że może mieć miejsce trzęsienie ziemi w Kaliningradzie,bo już się zdarzylo jak to podano w artykule powyżej,ale żeby zaraz określać magnitudę tego zdarzenia,to już moim zdaniem lekka przesada:)

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj