Naukowcy ostrzegają przed możliwym trzęsieniem ziemi w Kaliningradzie o sile 7 stopni

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy zaczęli sobie zadawać pytanie czy w rejonie Morza Bałtyckiego możliwe jest kolejne silne trzęsienie ziemi jak to z 2004 roku. Według rosyjskich uczonych Obwód Kaliningradzki, a więc i kraje z nim sąsiadujące, w tym Polska, mogą być narażone nawet na trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera.

 

Kontrowersyjną prognozę ogłosił sejsmolog, doktor nauk fizycznych i matematycznych, profesor Batyr Karryew (Батыр Каррыев). Niemal równo 10 lat temu, 21 września 2004 roku w Kaliningradzie doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5 stopni. Było to zaskoczeniem dla wszystkich mieszkańców okolicy, w tym polskich Suwałk.

Skutki trzęsienia ziemi z 21 września 2004

W zaledwie kilka minut ucierpiał kilka tysięcy budynków. W sumie 20 osób zostało rannych, a jedna zmarła na atak serca. Wstrząsy zniszczyły tory kolejowe powodując ubytki w nasypie o szerokości 30 i głębokości 15 metrów. Po tym zjawisku regionowi został przydzielony status obszaru o dużej aktywności sejsmicznej

"Trzęsienia ziemi w regionie kaliningradzkim są rzadkie, ale dane, które mamy w tej chwili mówią, że ich wielkość może osiągnąć siedem stopni" - mówi Batyr Karryev.

Rosjanie obawiają się o bezpieczeństwo swoich budynków, które nie są budowane w sposób odpowiedni dla obszarów aktywnych sejsmicznie. Najbardziej sejsmicznie niebezpieczne obszary Kaliningradu są na brzegach Pregoły.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika ben

Witam myslę  że zły yahwe

Witam myslę  że zły yahwe przyjdzie  po ciebie Zenek  to taki twój osobisty demon.
 Jak boli cie ząb to wina yahwe .
jak padł ci pies  to wina demona yahwe .
Jak umiera ktoś bliski to wina yahwe.
Jak żona lub dziewczyna  nie ma  ochoty na sex to wina yahwe.
ITD I BLA BLA
 Moja wiara  też wymaga restartu ale czy to wina yahwe czy może  moja może całej ludzkości?
Pytania o odpowiedzi .
Zwiazku   trzesień ziemi  w obwodzie Kaliningradzkim  należy  szukać głębiej,
link do dosyć starego artykułu
http://archiwum.wiz.pl/1999/99103000.asp
daje obraz możliwych trzesień ziemi w Polsce
 w połączeniu z nowszymi danymi daje  rzeczywisty obraz zagrożenia.

Portret użytkownika dora

Już się kiedyś spotkałam z

Już się kiedyś spotkałam z tym tematem i takie katastrofy są możliwe.Nie mam żadnych wątpliwości,że może mieć miejsce trzęsienie ziemi w Kaliningradzie,bo już się zdarzylo jak to podano w artykule powyżej,ale żeby zaraz określać magnitudę tego zdarzenia,to już moim zdaniem lekka przesada:)

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj