Naukowcy ostrzegają. Kwantowa apokalipsa nadchodzi i może być nieunikniona

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperci ostrzegają, że komputery kwantowe mogą przewyższyć konwencjonalne metody szyfrowania. Byłaby to zła wiadomość dla ludzkości, ponieważ stanęlibyśmy przed groźbą zdarzenia, które naukowcy nazywają „apokalipsą kwantową”.

 

Głównym zagrożeniem dla ludzkości nie są anonimowi hakerzy, a światowe mocarstwa. Kraje takie jak USA, Chiny, Rosja i Wielka Brytania, inwestują ogromne sumy pieniędzy w rozwój  superszybkich komputerów kwantowych w celu uzyskania strategicznej przewagi w cybersferze. Tak duże koszty są zrozumiałe, ponieważ obliczenia kwantowe są drogie, pracochłonne, nie mówiąc o tym że generują duże ilości ciepła, które musi być odprowadzane.

Aby poprawnie zrozumieć skalę zagrożenia, należy mieć świadomość tego, że WSZYSTKO co robimy dzisiaj przez Internet jest zaszyfrowane. Łamanie najbardziej skomplikowanych szyfrów z użyciem dzisiejszych komputerów, zajęłoby setki lat. Wraz z pojawieniem się komputerów kwantowych proces ten będzie można skrócić do kilku sekund. Jeśli taka technologia wpadnie w niepowołane ręce, właściciel takiej maszyny, będzie mógł oczyszczać konta bankowe, całkowicie zamyknać rządowe systemy obronne i przełamywać wszelkie cyfrowe zabezpieczenia (wliczając w to portfele kryptowalutowe).

 

Komputery kwantowe łamiące każdy rodzaj szyfrowania to zagrożenie na miarę cyfrowej bomby atomowej. Giganci technologiczni, tacy jak Google i Microsoft, IBM i Intel, mają nadzieję wyprzedzić konkurencję, zapewniając kwantową ochronę poufnych danych. Przypomina to nieco budowę kwantowego bunkra, który ochrania nasze dane. Jest to de facto jedyny dostępny sposób na przeciwdziałanie takim atakom. Lekkim pocieszeniem może być fakt, że zdaniem badaczy, do kwantowej apokalipsy nie dojdzie jeszcze przez wiele lat.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika biatel

No, nie do końca tak.

No, nie do końca tak. Oczywiście pierwsza myśl jest taka, że wraz z pojawieniem się komputerów kwantowych odpowiedniej mocy nasz świat się zawali. Tak jednak nie jest. W dużym uproszczeniu kryptografia stara sie znaleźć algorytmy, które są łatwe do stosowania w jedną stronę, a wymagają wielkiego wysiłku obliczeniowego w drugą stronę. Nie wymaga to stosowania komputerów kwantowych w domu i w banku, to się nie zmieni. Co więcej nawet niektóre z algorytmów stosowanych dzisiaj ze zwiększoną długością klucza wydają się być względnie odporne na komputery kwantowe. W 2016 roku amerykański NIST ogłosił konkurs na algorytm kryptografii postkwantowej, którego rozstrzygnięcie, spodziewane w latach 2022-2024 prawdopodobnie wyłoni nowy standard na erę kwantową. Problemy są dwa:

1. Klucze kryptograficzne są tak długie, ze nawet dzisiaj przekraczaja ludzkie możliwości np. zapamiętania - najsłabszym ogniwem stajemy się my z naszym hasełkiem wypisanym na spodzie klawiatury.

2. Okres zmiany systemów szyfrowania to zależnie od branży kilka do kilkunastu lat. Są takie dziedziny dzisiaj, kore wciąż używają algorytmów uważanych za złamane, po prostu dlatego, że nie wszystko na świecie wymienia się co 2 lata, jak smartfona.

Kto chciałby w przystępny sposób zasięgnąć trochę wiedzy z tej okolicy - polecam blog https://www.amarchenkova.com/

Portret użytkownika BRAT BOGA

A wyobrażcie sobie istote

A wyobrażcie sobie istote która w swoim mózgu zawiera wszystkie

informacje od początku wszechrzeczy oraz widzi linie czasu.

To taki biologiczny komputer kwantowy.Strata jest tylko na

przesyle danych przez lącza internetowe.W zależności od

szybkości internetu.To nawet nokia 3210 z dostępem do NETU

może być komputerem kwantowym bardzo wolnym ale jednak kwantowym Smile

Portret użytkownika Kwazar

Jesteśmy już tak daleko w

Jesteśmy już tak daleko w czarnej dup..no tej, ciemnej otchłani, że wlaściwie wszystko, co robimy, to jest już tylko równia pochyła ślizgu wprost do czarnej dup...no,otchłani zagłady. Moja wizja jest taka: To KONIEC Cywilizacji jaką znamy.Potem tylko zatracenie albo inny potop a potem na nowo i od początku. Katharsis Nie qurfa Ajsis Napisałem Katharsis ! Trochę różnicy w tych pojęciach jest.

Portret użytkownika Set

Bestia

Bestia

,,Best" ,,Ja"

,,Ja najlepszy ze wszystkiego". Czyli twoja pycha czyni ciebie bestią.

Taka fajna etymologia z ziarnem prawdy

Skomentuj