Naukowcy ostrzegają! Globalne ocieplenie doprowadzi wkrótce do katastrofy ekologicznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ocieplenie naszej planety o 4 lub 5 °C może nastąpić już wkrótce. Grupa 16 klimatologów stwierdziła, że obecne działania ludzi mogą doprowadzić do gigantycznej katastrofy ekologicznej. Jeśli taki scenariusz by się sprawdził, poziomy mórz wzrosłyby o 10 do 60 metrów.

Jeśli model ten ma szansę się sprawdzić, rzekoma „bezpieczna” granicą globalnego ocieplenia zawarta w porozumieniu paryskim może być niewystarczająca.

 

Celem porozumienia paryskiego jest ograniczenie ocieplenia do 2 °C do 2100 roku. Jeśli klimatolodzy mają rację, już w bardzo bliskiej przyszłości będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami globalnego ocieplenia.

Obecnie nawet najbardziej optymistyczne prognozy wskazują na to, że do roku 2100 globalna temperatura wzrośnie o 3 do 4 °C. Nawet jeśli uda się ograniczyć ocieplenie do 2 °C, ocieplenie będzie postępować w ciągu następnych stuleci, co w końcu doprowadzi do katastrofy ogromnych rozmiarów.

 

Zespół podkreśla, że ​​ich prognozy wskazują na potencjalne zagrożenie, jednak model ten nie pokazuje jednoznacznie zmian, które mają nastąpić. „Dyskutujemy o możliwości, a nie prawdopodobieństwie i prosimy społeczność naukową o poddanie naszego scenariusza testowi” – powiedział jeden z klimatologów – John Schellnhuber.

Inni naukowcy zajmujący się klimatem wyrazili sceptycyzm wobec tych ustaleń. Obecnie niezliczona ilość czynników ma wpływ na środowisko naturalne. Tylko dokładne ustalenia mogą pokazać jak odległe jest zagrożenie globalnego ocieplenia.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Często kiedyś używano

Często kiedyś używano określenia efekt cieplarniany... kiedyś też pracowałem w cieplarni tzn. szklarnii i zauważam pewne powiązania między klimatem "szklarniowym", a zmianami klimatycznymi. Biggrin

A więc: Do szybkiego wzrostu bujnej roślinności potrzeba wysokiej wilgotności, temperatury, sum opadów, oraz dużej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu, aby przyśpieszyć fotosyntezę. Bujna roślinność np. lasy deszczowe, czy jakiekolwiek lasy wiążą olbrzymie ilości wody- naturalna retencja. Problem w tym iż lasy, które kiedyś porastały kontynęty np. 1000 lat wstecz skutecznie wykarczowano. Zakładam iż wraz ze  wzrostem temperatury oceanów wzrosną sumy opadów np. monsuny. Dodamy do tego więcej CO2 i temperatury podzwrotnikowe... jaki efekt- lasy tropikalne... 2000 lat temu Sahara była w znacznej części porośnięta sawanną, a Europę porastała bujna puszcza... zakładam że kosztem ludzkiej cywilizacji zmiany na planecie będą właśnie w tym kierunku podążać... pytanie ile wody potrzeba dla nawodnienia Sahary, czy stepów środkowej Azji i zamienienia ich w pola uprawne... więc długoterminowo nie wpadałbym w panikę... ta woda się przyda.. zwłaszcza że populacja będzie wzrastać a jeść coś trzeba.

Portret użytkownika nn

Układ nasz wstepuje od

Układ nasz wstepuje od jakiegoś czasu / m.in zanik 11 letniego cyklu słonecznego/ w jedno ze spiralnych odgałęzień naszej galaktyki (większa gęstość). Badania pokazują że zwłaszcza same okresy wejścia i wyjścia z tego ramienia korelowały z okresami wymierania. Ale mamy nadzieję, cosik opóźnia zmiany diametralne, spowalnia.

nn

Portret użytkownika ARTUR

Ocieplenie zagraża koncernom

Ocieplenie zagraża koncernom energetycznym od elektrowni wiatrowych po wydobycie ropy i dlatego jest tak niebezpieczne . Przez setki lat stopniało już tyle lodu że poziom wody powinien zalać Holandię a jednak wody w oceanach ubywa i nikt nie wie dlaczego a właściwie ale nie chce się przyznać że wie iż kontynenty się podnoszą .

Strony

Skomentuj