Naukowcy osiągnęli samopodtrzymującą się fuzję jądrową… ale teraz nie mogą jej odtworzyć

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy potwierdzili, że w zeszłym roku, po raz pierwszy w laboratorium, osiągnęli reakcję syntezy jądrowej, która samoreplikuje się (a nie rozpada), przybliżając nas do replikacji reakcji chemicznej, która zasila Słońce. Nie są jednak do końca pewni, jak odtworzyć ten eksperyment.

 

Fuzja jądrowa zachodzi, gdy dwa atomy łączą się, tworząc cięższy atom, uwalniając w tym procesie ogromny wybuch energii. Proces ten często występuje w naturze, ale jest bardzo trudny do odtworzenia w laboratorium, ponieważ do podtrzymania reakcji potrzebne jest środowisko o wysokiej energii. Słońce wytwarza energię poprzez fuzję jądrową – konkretnie przez fuzję atomów wodoru w hel.

 

Supernowe – wybuchające gwiazdy – również wykorzystują syntezę jądrową do swoich kosmicznych fajerwerków. W wyniku tych reakcji powstają cięższe cząsteczki, takie jak żelazo. Jednak w sztucznych warunkach na Ziemi ciepło i energia zwykle uciekają przez mechanizmy chłodzące, takie jak promieniowanie rentgenowskie i przewodnictwo cieplne.

 

Aby fuzja jądrowa stała się realnym źródłem energii dla ludzi, naukowcy muszą najpierw osiągnąć tak zwany „zapłon”, w którym mechanizmy samonagrzewania pokonują wszelkie straty energii. Po osiągnięciu zapłonu reakcja fuzji wprawia ją w ruch.

 

W 1955 roku fizyk John Lawson stworzył zestaw kryteriów znanych dziś jako „kryteria zapłonu Lawsona”, aby pomóc rozpoznać, kiedy nastąpił zapłon. Do zapłonu reakcji jądrowych dochodzi zwykle w ekstremalnie intensywnych środowiskach, takich jak supernowe czy broń jądrowa.

 

Naukowcy z Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii spędzili ponad dekadę na doskonaleniu swojej techniki i teraz potwierdzili, że przełomowy eksperyment przeprowadzony 8 sierpnia 2021 r. W rzeczywistości doprowadził do pierwszego w historii udanego zapłonu reakcji syntezy jądrowej.

 

W niedawnej analizie eksperyment z 2021 r. został oceniony na podstawie dziewięciu różnych wersji testu Lawsona. Aby osiągnąć ten efekt, zespół umieścił kapsułę wypełnioną trytem i paliwem deuterowym w środku pokrytej złotem komory ze zubożonego uranu i wystrzelił do niej 192 wysokoenergetyczne lasery, aby stworzyć kąpiel intensywnych promieni rentgenowskich. Intensywne środowisko stworzone przez skierowane do wewnątrz fale uderzeniowe doprowadziło do samopodtrzymującej się reakcji fuzji.

 

W tych warunkach fuzja atomów wodoru nastąpiła z uwolnieniem 1,3 megadżuli energii w ciągu 100 bilionowych części sekundy, czyli 10 biliardów watów mocy. W ciągu ostatniego roku naukowcy próbowali powtórzyć ten wynik w czterech podobnych eksperymentach, ale udało im się uzyskać tylko połowę energii, którą uzyskano w rekordowym oryginalnym eksperymencie.

 

Zapalenie jest bardzo wrażliwe na drobne, subtelne zmiany, takie jak różnice w strukturze każdej kapsułki i intensywności laserów. Zespół chce teraz dokładnie określić, co jest wymagane do uzyskania zapłonu i jak sprawić, by eksperyment był bardziej odporny na drobne błędy. Bez tej wiedzy nie można rozbudować procesu, aby stworzyć reaktory termojądrowe zdolne do zasilania miast, co jest ostatecznym celem tego rodzaju badań.

 

Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Physical Review Letters.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Jesli nawet naukowcy

Jesli nawet naukowcy osiągneli ten proces to już znaleźli się tacy co przyszli i papierki oraz zabawki zabrali bo jak to ma być - samopotrzymująca się fuzja to wolna energia a nie po to trzymamy za ryj cały świat i zarabiamy gigantyczną kapuchę na nośnikach energii aby stracić tą kapuchę i kontrolę .

 

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika ba

Masz zaletę,  bo wiesz jak

Masz zaletę,  bo wiesz jak ten świat  naprawdę fukcjonuje , tylko nie rozumiesz kto jest obecnie  panem  ( Diabłem) tej planety i ze ten pan ( Diabeł) straci władze na Ziemią

Jana 14: 30  Już nie będę wiele z wami mówił, bo nadchodzi władca+ świata. A on nic we mnie nie ma,+

Mateusza 4:  Diabeł wziął go jeszcze na niezwykle wysoką górę i pokazał mu wszystkie królestwa świata+ oraz ich chwałę,  i rzekł do niego: „Dam ci to wszystko,+ jeśli upadniesz i oddasz mi cześć”.+

2 Koryntian 4:  wśród których bóg tego systemu rzeczy+ zaślepił umysły niewierzących,+ aby nie mogło przeniknąć+ oświecenie+ chwalebną dobrą nowiną+ o Chrystusie, który jest obrazem+ Boga.

Wkrotce nastąpi zmiana wladzy na Ziemi :

Judy 1: 14  O nich też prorokował siódmy w linii od Adama, Henoch,+ gdy powiedział: „Oto przyszedł Jehowa ze swymi świętymi miriadami,+ 15  aby nad wszystkimi dokonać sądu+ i aby wszystkim bezbożnym udowodnić winę w związku ze wszystkimi ich bezbożnymi uczynkami, które bezbożnie popełnili, oraz w związku ze wszystkimi szokującymi rzeczami, które mówili przeciwko niemu bezbożni grzesznicy”.+

Mateusza 25: 31  „Kiedy Syn Człowieczy+ przybędzie w swojej chwale, a wraz z nim wszyscy aniołowie,+ wtedy zasiądzie na swym chwalebnym tronie.+ 32  I będą przed nim zebrane wszystkie narody,+ i będzie oddzielał+ jednych ludzi od drugich,+ jak pasterz oddziela owce od kóz. 33  I postawi owce po swej prawicy,+ ale kozy po swej lewicy.+ 34  „Wtedy król powie do tych po swej prawicy: ‚Chodźcie, pobłogosławieni przez mego Ojca,+ odziedziczcie+ królestwo+ przygotowane dla was od założenia świata.+

41  „Wtedy powie z kolei do tych po swej lewicy: ‚Idźcie ode mnie,+ przeklęci, w ogień wieczny,+ przygotowany dla Diabła i jego aniołów.+

46  I ci odejdą w wieczne odcięcie,+ prawi zaś do życia wiecznego”.+

Kto w to nie wierzy przeżyje szok , czy ty do nich nalężysz ?

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika moon fake

"Fuzja jądrowa zachodzi, gdy

"Fuzja jądrowa zachodzi, gdy dwa atomy łączą się, tworząc cięższy atom, uwalniając w tym procesie ogromny wybuch energii. Proces ten często występuje w naturze, ale jest bardzo trudny do odtworzenia w laboratorium, ponieważ do podtrzymania reakcji potrzebne jest środowisko o wysokiej energii. Słońce wytwarza energię poprzez fuzję jądrową – konkretnie przez fuzję atomów wodoru w hel. Supernowe – wybuchające gwiazdy – również wykorzystują syntezę jądrową do swoich kosmicznych fajerwerków. W wyniku tych reakcji powstają cięższe cząsteczki, takie jak żelazo. Jednak w sztucznych warunkach na Ziemi ciepło i energia zwykle uciekają przez mechanizmy chłodzące, takie jak promieniowanie rentgenowskie i przewodnictwo cieplne."

Powyższe to tylko teorie i domniemania. To, jakie pierwiastki tam powstają zależy po prostu od wielkości gwiazdy a nie rubryczki : supernowe- żelazo, reszta- wodór i hel. Do tego, powstawanie pierwiastków zależy od ciśnienia i temperatury wynikającej z reakcji ELEKTRYCZNYCH na powierzchni gwiazdy a nie w jej środku. To co się dzieje w środku gwiazdy jest sprawą drugorzędną. Temperatura gwiazdy, największa jest nad jej powierzchnią!! Nie zbudują NIGDY reaktora fuzji jądrowej bo nie ma materiału który by wytrzymał takie ciśnienia i temperatury wywołane prądem elektrycznym, nie topiąc przy tym urządzenia. A na koniec - produkcja pierwiastków jest efektem ubocznym przepływu prądu w reakcji zapłonu plazmy która daje nam tu całą energię. Nie ma sensu szukać źródła energii w materii, która do cholery pochodzi z energii. Energię indukuje się z cząsteczkowej przestrzeni ( piąty brakujący element) i każdy średnio rozgarnięty kosmita o tym wie.

Portret użytkownika Kwazar

No, to jest jeszcze mało

No, to jest jeszcze mało powiedziane, bo ja na ten przykład, to skonstruowałem Perpetuum mobile  Działało doskonale, tylko że się potem wypierdzieli...ze... epsułło a ja zapomniałem jak je skonstruowałem. Żebym odzyskał pamięć, to wpłać mi na konto niewielką ale KONKRETNĄ sumkę w celu pomocy w odzyskaniu mi pamięci i wszystko będzie teges. Perpetuum samo mnie opłacające i moje złote pomysły se planuję a może coś potem razem, jeszcze lepszego wymyślimy. Dzisiaj droga życia w nauce jest kręta i ciężka niestety.Dużo zależy od tego jak tu kogo okpić i wyjeb...coś wymyślić lepszejszego.

Portret użytkownika ba

I Biblia to,potwierdza:

I Biblia to,potwierdza:

Perfekcja nie powstaje po przez ewolucje czy tam jakiś nie kontrolowany  wybuch

Psalm 8:   Gdy widzę twe niebiosa, dzieła twoich palców,+księżyc i gwiazdy, któreś ty przygotował,+   czymże jest śmiertelnik,+ że o nim pamiętasz,+i syn ziemskiego człowieka, że się o niego troszczysz?+

 

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika ba

Do spokoluz

Do spokoluz

Załóż sobie swoje prywatne forum to będziesz decydował kto na mim  ma dawać wpisy  , a dla przypomnienia coś przeczytaj  :

Przysłow 22: 22  Choćbyś głupiego utarł tłuczkiem w moździerzu pośród tłuczonego ziarna, jego głupota od niego nie odejdzie.+

I nie ośmnieszaj sie na tym portalu,  to dobra rada , przecież nie masz 5 lat !

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika spokoluz

ten cytat pasuje jak ulał do

wychodzi szydło z worka jak traktują jehowce innych , którzy mają własne zdanie i wolne myśli.

ten cytat pasuje jak ulał do Ciebie bo człowiek tłumaczy , tłumaczy abyś się odpier..ił a Ty jak ten z cytatu nie rozumiesz treści pisanej czyli jesteś tym z cytatu.

Przysłow 22: 22  Choćbyś głupiego utarł tłuczkiem w moździerzu pośród tłuczonego ziarna, jego głupota od niego nie odejdzie.+

Poobrażaj sobie innych jak Ci na to ku..wa pozwolą.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika spokoluz

Moje wpisy to moje wpisy a

Moje wpisy to moje wpisy a Twoje to poczepki z cytatami z krawych zbroniczych ksiunszek . Moja wolna wola nie jest po to abyś głosił "dobrą" nowinę pod postami , które wpisuję - możesz przecież sobie tu artykuły wklejać. Zobaczysz jaka będzie poczytalność tych wypocin z "dobrą" nowiną z krawych ksiunszek.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika ba

A jak tacy jak ja mają

A jak tacy jak ja mają dotrzeć do takich jak ty, abyś potem do Boga Biblii nie mówił , nikt mnie nie ostrzegał ? :

Ezechiela 3: 18  Gdy mówię niegodziwemu: ‚Na pewno umrzesz’,+ a ty go nie ostrzegasz i nie przemówisz, by ostrzec niegodziwego przed jego niegodziwą drogą w celu zachowania go przy życiu,+ to on, będąc niegodziwym, umrze w swym przewinieniu,+ lecz jego krwi będę się domagał z twojej ręki.+ 19  Jeśli jednak ty ostrzegłeś niegodziwego,+ a on się nie odwraca od swej niegodziwości i od swej niegodziwej drogi, to umrze z powodu swego przewinienia,+ ty zaś uratujesz swą duszę.+

Mateusza 24: 14  I ta dobra nowina+ o królestwie+ będzie głoszona po całej zamieszkanej ziemi na świadectwo wszystkim narodom;+ a potem nadejdzie koniec.+

Łukasza 19: 40  Ale on, odpowiadając, rzekł: „Mówię wam: Gdyby ci milczeli, kamienie+ by wołały”.

Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.

Portret użytkownika spokoluz

Napisze Ci 4 raz -

Napisze Ci 4 raz - przeczytałem obie te ksiunszki , znam historię ich głoszenia i wyleczyłem się tego zbrodniczego systemu wiary w zbrodnicze , krwawe ksiunszki.

Jedno wykoanłeś w superextra sposób - UTWIERDZIŁEŚ MNIE W TYM , ŻE KSIUNSZKI I ICH WYZNAWCY TO PONAD 5000 LAT MORDÓW NA WOLNYCH LUDZIACH W CELU ZNIEWOLENIA . UTWIERDASZ MNIE , ŻE NAJWAŻNIJSZE TO BYĆ WOLNYM DUCHOWO I FIZYCZNIE I MIEĆ WOLNE MYŚLI.

Daruj sobie teksty , że mnie nie ostrzegłeś - ksiunszki i ich krwawa historia mnie ostrzegły przed głosicielami ksiunszek .

Kiedyś jak łaziliście jak domokrążcy to zawsze wpuszczałem was i zaczynała się rozmowa , którą podpierałem właśnie krwawą historią ksiunszek , jak to w zborach gównodowodzący dba o baranki aby myślały tak jak gównodowodzący i o mieszaniu krwi Smile

Zawsze miałem radochę jak wyskakiwali jak poparzeni ROFL

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Strony

Skomentuj