Naukowcy osiągnęli potężną regenerację serca po udarze i zawale

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowa technologia pomaga komórkom serca przyjąć stan podobny do komórek macierzystych i zacząć się namnażać, pomagając w regeneracji uszkodzonej tkanki. Według autorów eksperymenty przedkliniczne przynoszą oszałamiające wyniki i otwierają nowe możliwości w leczeniu chorób układu krążenia.

 

W mięśniu sercowym osoby dorosłej mniej niż jeden procent komórek może się zregenerować. Na przykład, gdy dochodzi do zawału serca, komórki obumierają, a kurczliwość serca spada. W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu zespół z Uniwersytetu w Houston szukał sposobu na zmuszenie kardiomiocytów do naprawy uszkodzeń.

 

Naukowcy próbowali zróżnicować kardiomiocyty do stanu podobnego do komórek stołowych. Długie poszukiwania doprowadziły ich do dwóch czynników transkrypcyjnych, Stemin i YAP5SA, które współpracując ze sobą, wyzwalały replikację kardiomiocytów. Naukowcy wykorzystali mRNA do dostarczania białek.

 

Leczenie testowano na modelach mysich po zawale serca lub zawale mięśnia sercowego.

„Kiedy oba czynniki transkrypcyjne zostały wprowadzone do serca, wyniki były oszałamiające” – skomentował współautor Robert Schwartz. „Do tej pory nikt nie był w stanie zrobić czegoś takiego. Obecnie uważamy, że ta technologia może być skutecznym sposobem leczenia ludzi” – dodał.

Tak więc w ciągu dnia po wstrzyknięciu kardiomiocyty replikowały się co najmniej piętnaście razy, odbudowując uszkodzoną tkankę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Żadna technologia dobrze nie

Żadna technologia dobrze nie leczy, bo leczy lekarz, który technologie stosuje. 

Dziś znajoma opowiadała mi, jak lekarz przy badaniu jelit przebił jej jelito ma wylot i ją wypuścił! Było to prywatne badanie.

Parę miesięcy później już w czasie epidemii zmuszona była korzystać z SOR-u, bo ledwo żyła...

Portret użytkownika Q

Chcesz powiedzieć, że żyła

Chcesz powiedzieć, że żyła sobie o tak z przebitym jelitem przez kilka miesięcy bez żadnych objawów ?? Następnego dnia (jeśli nie od razu) wylądowała by na stole operacyjnym.. Czym niby badał jej te kiszki .. kijem od szczotki ? Jelito to nie flaczek na parówce, który się od byle czego przerwie. Jednym słowem bzdura.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj