Naukowcy opublikowali nowe badania dotyczące wzrostu poziomu mórz

Kategorie: 

http://www.climate.org/topics/sea-level/images/clip_image002.jpg

Dwójka badaczy z uniwerytetów w Waszyngtonie i Ohio, Twila Moon i Ian Joughin Lavoro, opublikowała w magazynie Science swoje badania w których dokumentuje, że poziom mórz w najblizszym stuleciu nie wzrośnie o 2 metry jak przewidywano, ale o 80 cm.

 

Analiza naukowców opiera się na badaniach lodowców Grenlandii i wahaniach tam zarejestrowanych. Zbadano łącznie około 200 obszarów, głównie na podstawie zdjęć satelitarnych, jak i prowadzonych przez ostatnie 10 lat obserwacjach  a także kontroli zapisów zgromadzonych w bazie danych . Do pomiarów wykorzystano zdjęcia z kanadyjskiej satelity Radarsat -1 , niemieckiej TerraSar - X i japońskiej Advanced Land Observation . Proces analizy rozpoczęty zimą 2000r. wykazał że lodowce topnieją wolniej niż przewidywano.

 

Dwójka naukowców nie należy do sceptyków klimatycznych , nigdy też nie wątpiła, że globalne ocieplenie ma ogromny wpływ na topnienie lodowców, ale jak sami twierdzą ich badania są bardziej optymistyczne, zwłaszcza że przewidywane 2 metry potwierdzane przez innych naukowców byłyby katastrofalne w skutkach .

"Na dzien dzisiejszy jestesmy w stanie stwierdzić że proces topnienia lodowców w ciagu ostatnich 10 lat wzrósł o 30% w porównaniu do poprzednich dziesięcioleci ; wzrosła też prędkość przemieszczania się lodowców , więcej lodu wpada też wprost do morza " komentuje Moon.

Mimo pewnego optymizmu płynącego z tych badań, sytuacja nadal jest krytyczna :

"Dziesięć lat badań to zbyt krótki okres by z powodzeniem stwierdzić jak sytuacja będzie się rozwijać  w przyszłości , możliwe też że wystąpią okoliczności które znacznie przyspieszą proces topnienia, dla przykładu lodowce na połnocy Grenlandii, które do tej pory nie wykazały jakiejś większej aktywności, mogłyby w dużym stopniu przyczynić się do gwałtownego wzrostu poziomu mórz ."

Pomimo optymistycznej prognozy 80cm, mniej krytycznej jak niemal trzykrotność (2 metry ), zagrożone zalaniem przez wody oceanów i mórz  są wybrzeże Ameryki i Zatoka Meksykańska , Włochy , Francja , Wielka Brytania , Szkocja , Alaska , Dania , Indie, Sri Lanka , Bangladesh , Brazylia , Chiny , Japonia , Półwysep Koreański , południowo - wschodnia część Azji i  Australii,  a to wszystko w ciągu najblizszych 100 lat !

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: stella325
Portret użytkownika stella325

Komentarze

Portret użytkownika NICK

"Wzrasta, to tutaj poziom

"Wzrasta, to tutaj poziom komercji. Zaczyna być jak na "wp"

Z ciekawości zobaczyłem na stronie głównej w/w portalu, tyle samo banerów reklamowych co tutaj!"
To zainstaluj sobie przeglądarke: Firefox lub Chrome. Doinstaluj dodatek Adblock Plus! I po reklamach Smile

Portret użytkownika kokos

Wzrasta, to tutaj poziom

Wzrasta, to tutaj poziom komercji. Zaczyna być jak na "wp"Z ciekawości zobaczyłem na stronie głównej w/w portalu, tyle samo banerów reklamowych co tutaj !już zaczyna być ciężko czytać art. , tak te flesze migają !A jak zaraz zabiora głos "satelity" admina na temat ciężkiej pracy i wynagrodzenia za to, to odsyłam do banera " przekaż darowizne" jest tutaj - jak chcesz to wyślij i nie wymyślaj.niestety młode pelikany łykaja wszystko,ale nie możemy zapominać o jednym -  kto płaci ten żąda !!! 

Portret użytkownika ARTUR5

Prawdopodobnie brakuje

Prawdopodobnie brakuje pseudonaukowcom tematu .Największym zagrożeniem dla lądu jest zalanie w wyniku przebiegunowania gdyż zmienia się miejsce występowania dużych przypływów i odpływów ,są też problemy z ruchem kontynentów które wybrzuszając się w jednym miejscu obniżają się w innym .Nawet stopienie całego lodu na ziemi nie spowoduje zalania gdyż woda coraz szybciej jest uwalniana w kosmos .

Skomentuj