Naukowcy opracowali urządzenie akustyczne, które może przenosić przedmioty

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Interact Lab

Naukowcy stworzyli urządzenie, które może przyciągać niewielkie obiekty, nawet gdy inny przedmiot stoi na drodze. Opracowany przez zespół badaczy z Wielkiej Brytanii wynalazek o nazwie „SoundBender”, został ujawniony na początku tego miesiąca na sympozjum technologicznym w Niemczech.

W przeciwieństwie do innych podobnych urządzeń, SoundBender łączy ultradźwiękową matrycę z akustycznym metamateriałem, który umożliwia omijanie przeszkód fizycznych. Metamateriał pozwala wytworzyć pole dźwiękowe, dzięki któremu przemieszczanie obiektów jest możliwe.

 

W demonstracyjnym wideo możemy zobaczyć kulkę styropianu lewitującą na szczycie figury z klocków LEGO. Film pokazuje również dźwięk zginający się wokół płomienia zapalonej świecy. Technologia ma szeroki zakres zastosowań w nauce, inżynierii i medycynie.

 

Kontrola dźwięku jest obecnie droga i wciąż posiada swoje ograniczenia. Aby poruszyć przedmiot potrzeba kilkudziesięciu głośników.

„W świecie, w którym dźwięk staje się kluczowym aspektem naszego codziennego życia, pokazujemy, jak można go kontrolować jeszcze lepiej. Wzbogacanie istniejących technologii dźwięku o metamateriały przynosi niezwykłe korzyści.” – powiedział Dr Gianluca Memoli z Uniwersytetu w Sussex

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj