Naukowcy opracowali tanią metodę produkcji wodoru z wody

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wodór może zrewolucjonizować motoryzację. Jednak zanim to nastąpi, należy stworzyć prostą, tanią i ekologiczną metodę wytwarzania paliwa wodorowego. Postępu na tym polu dokonali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

 

Zespół badawczy wykazał, że można pozyskać wodór poprzez rozdzielenie go od tlenu w wodzie przy zastosowaniu tanich metali, takich jak żelazo czy nikiel, które mogą pełnić rolę katalizatorów. Metale te przyspieszają reakcję chemiczną, a jednocześnie wymagają zastosowania mniejszych ilości energii.

 

Żelazo i nikiel, które powszechnie występują w Ziemi, mogą zastąpić ruten, platynę i iryd – metale szlachetne, które doskonale nadają się do rozszczepiania wody. W procesie tym, dwie elektrody nakładają ładunek elektryczny na wodę, co pozwala oddzielić wodór od tlenu.

 

Zespół kierowany przez profesora Chuan Zhao powleka elektrody niklowo-żelazowym katalizatorem, aby zmniejszyć zużycie energii. Żelazo i nikiel spotykają się na poziomie atomowym i aktywnie rozszczepiają wodę. Wodór można wykorzystać jako paliwo, natomiast tlen jest przyjaznym dla środowiska produktem ubocznym tego procesu.

 

Badania wykazały, że niklowo-żelazowy katalizator może być tak samo skuteczny w pozyskiwaniu wodoru z wody co platynowy. Co więcej, katalizator ten może również wytwarzać tlen, a więc można nie tylko znacząco obniżyć koszty produkcji, ale też korzystać z jednego katalizatora do pozyskiwania wodoru i tlenu. Ruten, platyna i iryd to metale szlachetne, które są tysiące razy droższe od żelaza i niklu.

 

Rozwój technologii rozszczepiania wody sprawi, że stacje wodorowe staną się powszechne niczym stacje benzynowe. Dzięki temu będziemy mogli stopniowo rezygnować z tradycyjnej benzyny, wytwarzanej z ropy naftowej, która jest surowcem skończonym i nieodnawialnym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nikiel

a na uj nam wodor? Polska

a na uj nam wodor? Polska lezy na ogromnych zlozach ropy i innych metali ale ta wiedza jest bardzo mocno ukrywana, wystarczy wpisac w google POLSKA KUWEJTEM EUROPY jest mnostwo opracowan na ten temat 

Portret użytkownika nil

Pomieszanie z poplątaniem.

Pomieszanie z poplątaniem. Katalizatory obniżają energię aktywacji reakcji chemicznej. Nie zmniejszają ilości energii elektrycznej potrzebnej do rozkładu wody na tlen i wodór. Potrzebną energię elektryczną wytworzymy oczywiście ze spalania węgla w konwecjonalnych elektrowniach o czym autor milczy.

Portret użytkownika Czechy Polska

Polska juz produkuje autobusy

Polska juz produkuje autobusy napędzane wodorem, cena jednego ok 3 miliony PLN, kilka juz jedzie chyba do Włoch i kilkadziesiąt kolejnych rozjedzie się po europie w niedługimm czasie.

Zbieram na jeden dla siebie Wink

Portret użytkownika Maciek

spokojnie, przyjdzie czas na

spokojnie, przyjdzie czas na to, że jakiś ''konsensus naukowy'' uzna parę wodną za gaz cieplarniany, a potem wodę jako jej źródło - nie takie cuda drukowali, ot choćby cięższy od powietrza CO2 zalegający stratosferę

Portret użytkownika 3plabc

Mniejsza o wodór jako paliwo

Mniejsza o wodór jako paliwo w pojazdach, wodór daje możliwość w pełni ekologicznej energetyki! Pozyskiwanie prądu elektrycznego z wodoru będzie w przyszłości alternatywą dla energii jądrowej, paliw kopalnych, reaktorów plazmowych itp. Dla kraju takiego jak Polska to jedyna szansa na suwerenność energetyczną, trzeba jedynie opracować metody masowego pozyskiwania wodoru, oraz projekt elektrowni wodorowej, ogniw wodorowych dużej mocy, czy choćby silników spalinowych na wodór... wszystko da się zrobić, ale na samą myśl nafciarze dostali by zawału.

Portret użytkownika 3plabc

W sumie tak jak mówisz, gdyby

W sumie tak jak mówisz, gdyby Polska leżała nad morzem, weźmy nawet nad takim Bałtykiem (jedno z najmniej zasolonych morz, więc proces odsalania łatwiejszy) to by była inna sprawa, a tak to przecież mamy jak na Saharze w Mali, czy innej Arabii Saudyjskiej... wróć Arabia też ma dostęp do morza, więc zły przykład. Pozdrawiam i słuszna uwaga... Acute

Strony

Skomentuj