Naukowcy opracowali tanią metodę produkcji wodoru z wody

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wodór może zrewolucjonizować motoryzację. Jednak zanim to nastąpi, należy stworzyć prostą, tanią i ekologiczną metodę wytwarzania paliwa wodorowego. Postępu na tym polu dokonali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

 

Zespół badawczy wykazał, że można pozyskać wodór poprzez rozdzielenie go od tlenu w wodzie przy zastosowaniu tanich metali, takich jak żelazo czy nikiel, które mogą pełnić rolę katalizatorów. Metale te przyspieszają reakcję chemiczną, a jednocześnie wymagają zastosowania mniejszych ilości energii.

 

Żelazo i nikiel, które powszechnie występują w Ziemi, mogą zastąpić ruten, platynę i iryd – metale szlachetne, które doskonale nadają się do rozszczepiania wody. W procesie tym, dwie elektrody nakładają ładunek elektryczny na wodę, co pozwala oddzielić wodór od tlenu.

 

Zespół kierowany przez profesora Chuan Zhao powleka elektrody niklowo-żelazowym katalizatorem, aby zmniejszyć zużycie energii. Żelazo i nikiel spotykają się na poziomie atomowym i aktywnie rozszczepiają wodę. Wodór można wykorzystać jako paliwo, natomiast tlen jest przyjaznym dla środowiska produktem ubocznym tego procesu.

 

Badania wykazały, że niklowo-żelazowy katalizator może być tak samo skuteczny w pozyskiwaniu wodoru z wody co platynowy. Co więcej, katalizator ten może również wytwarzać tlen, a więc można nie tylko znacząco obniżyć koszty produkcji, ale też korzystać z jednego katalizatora do pozyskiwania wodoru i tlenu. Ruten, platyna i iryd to metale szlachetne, które są tysiące razy droższe od żelaza i niklu.

 

Rozwój technologii rozszczepiania wody sprawi, że stacje wodorowe staną się powszechne niczym stacje benzynowe. Dzięki temu będziemy mogli stopniowo rezygnować z tradycyjnej benzyny, wytwarzanej z ropy naftowej, która jest surowcem skończonym i nieodnawialnym.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nikiel

a na uj nam wodor? Polska

a na uj nam wodor? Polska lezy na ogromnych zlozach ropy i innych metali ale ta wiedza jest bardzo mocno ukrywana, wystarczy wpisac w google POLSKA KUWEJTEM EUROPY jest mnostwo opracowan na ten temat 

Portret użytkownika nil

Pomieszanie z poplątaniem.

Pomieszanie z poplątaniem. Katalizatory obniżają energię aktywacji reakcji chemicznej. Nie zmniejszają ilości energii elektrycznej potrzebnej do rozkładu wody na tlen i wodór. Potrzebną energię elektryczną wytworzymy oczywiście ze spalania węgla w konwecjonalnych elektrowniach o czym autor milczy.

Portret użytkownika Czechy Polska

Polska juz produkuje autobusy

Polska juz produkuje autobusy napędzane wodorem, cena jednego ok 3 miliony PLN, kilka juz jedzie chyba do Włoch i kilkadziesiąt kolejnych rozjedzie się po europie w niedługimm czasie.

Zbieram na jeden dla siebie Wink

Portret użytkownika Maciek

spokojnie, przyjdzie czas na

spokojnie, przyjdzie czas na to, że jakiś ''konsensus naukowy'' uzna parę wodną za gaz cieplarniany, a potem wodę jako jej źródło - nie takie cuda drukowali, ot choćby cięższy od powietrza CO2 zalegający stratosferę

Strony

Skomentuj