Naukowcy opracowali szkło wytrzymałe jak stal

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Rafael Castillo/CC BY 2.0
Pękające ekrany w smartfonach staną się przeszłością za sprawą nowego szkła, które cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio twierdzą, że ich materiał jest niemal porównywalny ze stalą.

 

Superwytrzymałe szkło może mieć wiele zastosowań, głównie w elektronice i budownictwie. Trudno wyobrazić sobie aby ekrany w smartfonach i tabletach czy szyby w oknach stały się niemal niezniszczalne, ale taki właśnie cel postawili sobie twórcy nowej technologii.

 

Dodając tritlenek diglinu jesteśmy w stanie wzmocnić szkło, lecz gdy naukowcy próbowali w przeszłości tego dokonać, w miejscu stykania się szkła z podłożem powstawały kryształy które uniemożliwiały jego formowanie. Na Uniwersytecie w Tokio rozwiązano ten problem w prosty sposób - usunęli podłoże.

 

Zespół uczonych użył gazu aby związki chemiczne lewitowały w powietrzu. Technika ta została określona jako lewitacja aerodynamiczna. W ten sposób powstało przezroczyste i bezbarwne szkło, które posiada wytrzymałość zbliżoną do stali. Twórcy chcą skomercjalizować opracowaną przez nich metodę produkcji w ciągu 5 lat.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/japonscy-uczeni-stworzyli-szklo-niemal-tak-twarde-stal

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dorota1

Mnie to nie kręci. Dlaczego?

Mnie to nie kręci.
Dlaczego? No właśnie wszystko ekstra wytrzymałe.
Np. Plastiki twardsze niż metal.  Tylko się pytam czemu plastik w mojej lodówce " Liebherr" jest tak wytrzymały, że średnio co 1,5 roku listwy trzymające szklane półki mi się kruszą. Ceny za części tej marki lodówki są bardzo wysokie.
Czyli wynalazki do wykorzystania dla "ciemnych" a dla społeczeństwa barachło aby się psuło. Tak jest z wszelkimi urządzeniami technicznymi.  To co było jeszcze sprawne i wytrzymałe udoskonalili tak aby się nam na potęgę psuło.
Potem nam Społeczeństwom Ziemi karze się sortować śmieci zamiast wziąć za d... korporacje i wszelkich maści producentów. 
Dzięki temu na tym świecie nie byłoby tyle śmieci. Śmieci na tym świecie tworzą KORPORACJE A MY MAMY  ZA NIE PŁACIĆ. 
TEN ŚWIAT TO JAKAŚ PARANOJA I POMYLENIE POJĘĆ.

Skomentuj