Naukowcy opracowali rewolucyjny system produkcji przyjaznego dla środowiska paliwa wodorowego z wykorzystaniem energii słonecznej

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W publikacji w "Solar Energy Journal" inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT) przedstawili fascynujący system, mający zdolność do wytwarzania czystego, bezemisyjnego paliwa wodorowego poprzez eksploatację odnawialnej energii słonecznej. Zaproponowany system działa na zasadzie skomplikowanego łańcucha reaktorów, który w sposób efektywny przekształca ciepło słoneczne w wodór przez bezpośredni podział cząsteczek wody. Warto podkreślić, że wodór uzyskiwany w ten sposób nie generuje emisji gazów cieplarnianych, co czyni go atrakcyjnym źródłem energii z perspektywy ekologicznej.

 

Aktualnie stosowane metody produkcji wodoru opierają się głównie na procesach wykorzystujących gaz ziemny oraz inne źródła paliw kopalnych, co skutkuje uznawaniem wodoru za energię nie całkiem "zieloną". Niemniej jednak, nowatorskie podejście, które zostało nazwane projektem Solar Thermochemical Hydrogen (STHH), przewiduje produkcję wodoru zupełnie pozbawionego emisji, bazując jedynie na odnawialnej energii słonecznej.

 

W kontekście efektywności, tradycyjne projekty STHH pozostawiają wiele do życzenia, gdyż jedynie około 7% światła słonecznego jest przekształcane na energię wodorową. Skutkuje to nie tylko niską produktywnością, ale również podniesieniem kosztów produkcji. W porównaniu do tego standardu, badania prowadzone przez MIT wykazały, że zaawansowany system jest w stanie przekształcić aż do 40% ciepła słonecznego w energię wodorową, co otwiera nowe możliwości dla efektywności i ekonomiczności procesu.

 

Ahmed Ghonim, odnoszący się do badań jako główny autor, akcentuje wagę efektywnej produkcji wodoru w kontekście osiągnięcia założeń Departamentu Energii dotyczących cen zielonego wodoru. Wykorzystanie energii słonecznej w procesie produkcji i zwiększenie wydajności to kluczowe czynniki w drodze do realizacji tych celów.

Opisany system ma zostać włączony w istniejące infrastruktury koncentrujących elektrowni słonecznych (CSP). CSP to technologia bazująca na zastosowaniu luster ukierunkowujących promienie słoneczne na centralny punkt - wieżę odbiorczą. W tym przypadku, system STCH ma za zadanie absorbowanie ciepła z wieży i następnie przekształcanie go w wodór przez rozszczepienie cząsteczek wody. Jest to istotne rozróżnienie w stosunku do elektrolizy, gdzie głównym źródłem energii jest energia elektryczna.

 

Rozwój technologiczny w zakresie produkcji wodoru opartego na energii słonecznej jest bez wątpienia interesujący dla specjalistów z branży. Profesor Harry Tuller, związany z MIT, podkreśla, że "badania te stanowią znaczący postęp w dążeniu do wykorzystania paliw słonecznych jako rzeczywistej alternatywy dla konwencjonalnych paliw w transporcie".

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"Gdy byłem pastuszkiem",

"Gdy byłem pastuszkiem", uruchomiono pierwszy tokomak i wskazano na wodór - jako przyszłościowy nosnik energii. A teraz - likwiduje się rury gazowe i przechodzi na "pompy ciepła" Niedawno, dowiedziałem się (tu), że Golfstom zwalnia i grozi nam "epoka lodowcowa". Wychodzi na to, że zemrzemy z zimna - śpiąc na (zasypanym) węglu

Skomentuj