Naukowcy opracowali rewolucyjny, niewielki akcelerator plazmowy

Kategorie: 

Źródło: SLAC
Akceleratory cząstek, takie jak Wielki Zderzacz Hadronów, charakteryzują się wielkością a naukowcy nieraz zastanawiali się, w jaki sposób można byłoby je pomniejszyć. W kalifornijskim SLAC National Accelerator Laboratory powstał znacznie zminiaturyzowany i jeszcze potężniejszy akcelerator.

 

Dzisiejsze akceleratory, aby pracowały na wyższych energiach, muszą mieć jeszcze większe rozmiary. W zeszłym roku zaprezentowano projekt Bardzo Wielkiego Zderzacza Hadronów (VLHC), który posiadałby tunel o wielkości nawet 100 km. Również chińscy fizycy mają w planach budowę akceleratora o wielkości 52 km.

 

Jednak kalifornijscy uczeni opracowali własny akcelerator cząstek, który zmieści się nawet w laboratorium, gdyż posiada długość około 30 cm. Maszyna wykorzystuje znacznie efektywniejszą technologię rozpędzania cząsteczek, określaną jako "plasma wakefield acceleration".

 

Naukowcy za pomocą wiązki laserowej stworzyli pewną ilość zjonizowanych elektronów, które poruszały się w plaźmie. Produkując następną grupę elektronów, otrzymywały one energię od tych które utworzono wcześniej. Uczeni produkowali elektrony tak długo aż nabrały odpowiedniej prędkości.

 

Badacze mówią o osiągniętym przełomie technologicznym, który pozwoli w przyszłości zbudować niewielkie akceleratory, działające na powyższej zasadzie, które będą jednocześnie o wiele potężniejsze. Maszyna tego typu zmieści się w każdym laboratorium i pozwoli zaoszczędzić miliony a być może nawet miliardy dolarów. Naukowcy nie są jednak w stanie przewidzieć kiedy powstaną pierwsze funkcjonalne, miniaturowe akceleratory, które posłużą do badań nad cząsteczkami.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/przelom-technologiczny-powstal-miniaturowy-potezny-akcelerator-plazmowy

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Nihil_Novi

To tylko świadczy jaką

To tylko świadczy jaką archaiczną strukturą jest państwo. Wydali prawie 2 mld $ na akcelerator LHC, a można było zrobic to wielokrotnie taniej. Tylko libertarianie ocalą tą cywilizacje. Liczę na was przy urnach.Skończmy z tym przestarzałym systemem.

Portret użytkownika N1KT

Zawsze myślałem że to służy

Zawsze myślałem że to służy do czegoś całkowicie innego niż nam mówią...
Nikt o zdrowych zmysłach nie przeznaczył by takich bajońskich kwot na budowę czegoś takiego na taki cel jak poszukiwanie czegoś z czym nic nie da się zrobić. Pomyśl sobie że sam tunel trzeba kopać xx lub xxx kilometrów głęboko pod ziemią, zatrudnić tysiące ludzi, a do tego stworzyć monstrualne przedmioty i je tam poumieszczać na całej długości tunelu + sama maszynerie główną i wszystkie dodatkowe pomieszczenia sterylne jak w labolatorium.
Nikt mi nie wmówi że zrobili to po to żeby szukać jakieś bzdurnej cząstki którą tak naprawdę każdy ma głęboko gdzieś. Żeby rządy kase na to dały, musiały znać prawdziwy powód, a powód musiał być bardzo sensowny aby dostali na to kasę. Druga sprawa że jeśli Chiny chcą budować lhc tzn. że bardzo ich to musi interesować, bo jest to coś wartego inwestowania takich bajońskich sum, i z pewnością nie jest to poszukiwanie jakieś cząsteczki bozonu Higsa, bo jak by Amerykanie to znaleźli to zaspokoiłoby się samym doniesieniem tej wiadomości, a plany budowy lhc nie doszly by do skutku...
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2434842/Take-sneak-peek-CERNs-Large-Hadron-Collider-Tour-tunnel-close-ALICE-using-Google-Street-View.html
 
 

Portret użytkownika Kazek12

O czym ty mówisz, jakiej

O czym ty mówisz, jakiej boskiej cząstki ?  Przeciez nigdy nie ujawniono do czego te badania słuyżą, a tylko naiwnym powiedziano, że szukają boskiej cząstki.
'Świat nie wygkląda tak jak my go widzimy, bo nic nie jest takie na jakie wygląda.

Skomentuj