Naukowcy opracowali nowy sposób leczenia łysienia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Autorzy nowego badania z powodzeniem stymulowali wzrost włosów u myszy za pomocą miRNA do genetycznej manipulacji komórkami macierzystymi mieszków włosowych. W przyszłości rozwiąże to problem łysienia. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PNAS.

 

 

Podobnie jak inne części ciała, z wiekiem komórki macierzyste mieszków włosowych twardnieją, co utrudnia im produkcję włosów. Naukowcy z Northwestern University w Illinois po raz pierwszy zbadali myszy, aby zrozumieć, co dzieje się na poziomie komórkowym z komórkami macierzystymi mieszków włosowych (HFSC) i komórkami rozrodczymi włosów.

 

Zauważyli, że HFCS były sztywne w porównaniu z komórkami progenitorowymi kiełków włosów, które były stosunkowo miękkie i dynamiczne mechanicznie. Następnie ustalili, czy zachowanie komórek było związane z ekspresją genów i odkryli, że konkretnym mikroRNA jest miR-205, jeden z najbardziej eksprymowanych mikroRNA w komórkach progenitorowych włosów i komórkach macierzystych skóry.

 

MikroRNA to małe, jednoniciowe, niekodujące cząsteczki RNA, które odgrywają ważną rolę w regulacji ekspresji genów. Wytwarzają określony gen za dużo, za mało lub po prostu odpowiednią ilość białka w określonym czasie.

 

Po genetycznej stymulacji mysich komórek macierzystych do produkcji większej ilości miR-205, bardziej miękkie zarodki włosów stały się bardziej wrażliwe i szybko zmobilizowane do rozpoczęcia regeneracji mieszków włosowych, promując wzrost włosów u młodych i starych myszy.

 

„Zaczęły odrastać im włosy po 10 dniach” - wyjaśnia Rui Yi, autor rzecznik grupy ekspertów. „To nie są nowe komórki macierzyste. Stymulujemy istniejące komórki macierzyste do wzrostu włosów. Często nadal mamy komórki macierzyste, ale mogą one nie generować włosów”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika axell69

Naukowce zawsze  na przekór ,

Naukowce zawsze  na przekór , najpierw wymyślali  setki lat  sposoby na łysienie ,a gdy już  w okolicznościach krytycznych , osiągneli sukces .... po raucie  i toastach  , zajeli się  wymyślaniem  zawłosianie 

I tak to już  trwa ....  a ze byłem przewidywalny , ogoliłem się  w czasach plandemi  na zero  

dlatego  mam  w głębokości  czarnej co oni  chcą lub  będą wymyślać   ....  i jest zajebiście 

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Skomentuj