Naukowcy opracowali niezwykły wynalazek - kamerę, która nie potrzebuje baterii

Kategorie: 

Źródło: Computer Vision Laboratory, Columbia Engineering
Naukowcy oraz inżynierowie skonstruowali prototyp kamery, która jest całkowicie samowystarczalna. Przełom polega na tym, że za pomocą tego urządzenia można robić nagrania a jednocześnie generować energię elektryczną. To tak jakbyśmy połączyli kamerę z panelami fotowoltaicznymi.

 

Zarówno panele słoneczne jak i kamery posiadają fotodiody, jednak działają one na różny sposób. W tym pierwszym przypadku nastawione są na przetwarzanie światła w energię elektryczną. Kamery natomiast za pomocą fotodiod mierzą natężenie padającego światła. Specjaliści z Columbia School of Engineering and Applied Science którym przewodził Shree K. Nayar postanowili połączyć obie technologie, w wyniku czego powstała ich wyjątkowa kamera.

Choć tworzy ona zamazane, czarno-białe i ogólnie mówiąc kiepskiej jakości nagrania o niskiej rozdzielczości, to wynalazek można oczywiście ulepszyć. Najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że kamera funkcjonuje choć nie jest wyposażona w żaden akumulator.

 

Rewolucyjny wynalazek, oprócz tego że może działać praktycznie w nieskończoność, posiada jeszcze jedną ciekawą cechę - może posłużyć jako ładowarka do innych urządzeń elektronicznych. Shree K. Nayar powiedział, że jesteśmy właśnie w trakcie prawdziwej rewolucji w cyfrowym obrazowaniu. Wynalazek zostanie zaprezentowany pod koniec tego miesiąca podczas International Conference on Computational Photography na Uniwersytecie Rice w Houston.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/powstala-rewolucyjna-samozasilajaca-sie-kamera

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Cap

Przestańcie już o tych

Przestańcie już o tych prototypach. Wiecie ile powstało już niesamowitych prototypów w ogóle nie wdrożonych do produkcji. TYSIĄCE! Ze słynnym silnikiem na wodę z końca lat 70.
Póki światem będzie rządził chciwy "pasożyt", który ma monopol na paliwa kopalne i aktualne przestarzałe technologie, to nie ma tu szans na jakąkolwiek zmianę. Wpsaniałe projekty nadal będą kierowane do archiwów bez szans na zaistnienie, a my dalej będziemy spełniać rolę potrzebnych bateryjek dla "inżynierów ładu światowego". 

Portret użytkownika boystracho

A pomyślałeś otym że gdybyśmy

A pomyślałeś otym że gdybyśmy uzyskali darmową i nieograniczoną energię ktoś mógłby skierować ją przeciwko tobie a przy okazji zniszczyć planetę na której wszyscy żyjemy. Myślę że by się ktoś znalazł. Być może to jest przyczyna ukrywania tego a nie chciwość kartelów paliwowych. Dorośniemy to dostaniemy.

Skomentuj