Naukowcy opracowali metodę rozpylania grafenu na powierzchnie za pomocą sprayu

Kategorie: 

Źródło: wikipedia commons
Amerykańscy i południowokoreańscy naukowcy opracowali nową metodę nakładania grafenu. Jak wynika z czasopisma Advanced Functional Materials, nowa technika polega na zwyczajnym rozpylaniu grafenu na powierzchnie za pomocą sprayu.

 

Grafen posiada wiele potencjalnych zastosowań, jednak wciąż nie jest tak szeroko stosowany. Według naukowców, głównym tego powodem są trudności w umieszczaniu go na powierzchnie, zwłaszcza te duże, ponieważ często dochodzi do uszkodzenia grafenu lub jego nierównomiernego rozprowadzania.

 

Profesor Sam S. Yoon z Korea University oraz profesor Alexander Yarin z University of Illinois w Chicago opracowali system natryskowego osadzania grafenu z prędkością ponaddźwiękową przez dyszę de Lavala, który rozwiązuje wspomniany wyżej problem. Technologia ta pozwala rozpylać mikrokropelki zawiesiny grafenowej, które równomiernie rozkładają się na powierzchni. Ciecz szybko wyparowuje a nałożona wastwa posiada właściwości jakich oczekiwano.

 

Naukowcy po przeprowadzonych testach stwierdzili, że proces ten jest prosty, tani i może zostać wykonany na każdym podłożu, bez konieczności obróbki wstępnej. Tymczasem jak informuje serwis Gizmag, uczeni z MIT i z Uniwersytetu Michigan pracują właśnie nad inną metodą osadzania grafenu. Będzie ona polegała na nakładaniu i późniejszym usuwaniu metalowej folii z powierzchni.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika achiles38

Good Bay polscy wynalazcy i

Good Bay polscy wynalazcy i miliardy dolarów, dla nich za wynalezienie metody pokrywania dużych powierzchni GRAFENEM. A miało być tak pięknie i nasz kraj miał być przodownikiem w tej dziedzinie. Tak jest ze wszystkim i zawsze tak będzie, że mamy być jako NARÓD podwykonawcami i sprzątaczami na świecie w obecnym porzadku światowym. Smutne to, ale sami sobie jesteśmy tego winni, głosując na takie elyty!!! 

Skomentuj