Naukowcy opracowali metodę, która zamienia dwutlenek węgla w paliwa płynne

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Chemicy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign opracowali sztuczną fotosyntezę, która wykorzystuje światło widzialne, dwutlenek węgla i wodę do produkcji paliw płynnych. Technologia ta przybliża możliwość wykorzystania nadmiaru CO2 w atmosferze do magazynowania energii słonecznej.

 

Fotosynteza to proces, który polega na przekształcaniu wody i dwutlenku węgla w glukozę w obecności światła słonecznego. Naukowcy stworzyli swój własny proces, który również korzysta ze światła widzialnego do przekształcania CO2 i wody, lecz produktem końcowym jest paliwo.

Zespół badawczy zastosował nanocząstki złota jako katalizator, który z powodzeniem zastąpił chlorofil w pochłanianiu światła zielonego i reakcjach chemicznych między dwutlenkiem węgla a wodą. Nanocząstki złota doskonale spisują się w tej roli, ponieważ ich powierzchnie oddziałują korzystnie z cząsteczkami CO2, skutecznie pochłaniają światło i nie ulegają rozkładowi czy degradacji.

Źródło: Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign

Podczas badań, naukowcy pomyślnie przekształcili dwutlenek węgla w złożone cząsteczki paliwa węglowodorowego. Metoda ta umożliwia produkcję propanu, metanu, etenu, etynu oraz propenu, które mogą pozwolić na magazynowanie energii w ogniwach paliwowych.

 

Jednak zanim faktycznie będziemy mogli mówić o przełomie, naukowcy muszą najpierw rozwiązać kwestię wydajności. Niestety, sztuczna fotosynteza nie posiada takiej skuteczności, jak w przypadku roślin. Badacze będą musieli również popracować nad skalowalnością procesu. Na wprowadzenie tej technologii do życia codziennego będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Zamiast czepiać się dwutlenku

Zamiast czepiać się dwutlenku węgla (jak pijany ściany) lepiej wykombinowaliby sposób na odfiltrowanie z powietrza wszelkich zbędnych substancji , które działalność ludzi je tam wprowadza - węglowodorów (jak rozpuszczalniki z farb , perfumy itd. itp.) , pyłów (czyli zawiesin tworzących smog) i wszystkiego chemicznego co w powietrzu jest a czego tam być nie powinno. Większości tego syfu by nie było gdyby zwykli ludzie zrezygnowali z używania tej całej zbędnej sztucznej chemii (organicznej i nieorganicznej) która szeroko jest reklamowana a bez której można się świetnie obejść zastępując ją substancjami pochodzenia naturalnego. Po pierwsze NIE SZKODZIĆ ! .. Ale do tego niezbędna jest świadomość tego co się robi , po co i dlaczego tak a nie inaczej . Niestety bezmyślność i zwykłe "małpowanie" jest wśród pospólstwa szeroko stosowaną "metodą" postępowania . Bo tradycja , bo tak ojciec / matka robili bo reklama tak kazała bo to , bo tamto ... byle by się nie zastanowić - po co ? I czy da się tego zrobić inaczej , lepiej , bez szkodzenia środowisku ?! Na popaprańców rozpylających syf z samolotów (my malutcy) nie mamy bezpośredniego wpływu ale na to co robimy i jak - już mamy.

Portret użytkownika spokoluz

Wydajności naturalnej nie nie

Wydajności naturalnej nie nie jest w stanie nigdy dorównać ta sztuczna , stworzona przez człowieka - naturlny proces jest bezapelacyjnie doskonały pod każdym względem - fizycznym i energetycznym. Człowiek nałki obecnej  jest ograniczony fizycznością i nie ma pojęcia o energii tej , która nie jest fizyczna a związana z danym procesem. Przykład - krwioobieg ssaków - jak przetłaczana jest krew przez naczynia włosowate przy tak niskim ciśnieniu roboczym ?

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Q

Jakiś czas temu byłeś

Jakiś czas temu byłeś zadowolony z szansy poszerzenia wiedzy , dzieki moim korektom /komentarzom - (rozmawiam z Tobą , nie krytykuję).  Ale widzę po "minusowaniu" , że już Ci przeszło ... A już miałem nadzieję , że trafił się ktoś kto nie jest ignorantem. 

Portret użytkownika spokoluz

Masz plusa bo dyskutuję.

Masz plusa bo dyskutuję. Myslałem , że ktoś zagłebił wiedzę o elektromagnetycznej fuzji tlenu i składników odżywczych krew / komórka czy wymiany komórki na nową ale nikt nie podjął tematu. Czasami wrzucam takie inforamacje aby zdobyć rozmówcę z dalszą wiedzą i poszerzyć swoją a tylko przy tym temacie ktoś coś wpisał ale niestety nieistotnego. A to ze sznurkiem to zwykła fizyka i zasada podsiąkania co jest główną zasadą wilgotności w glebie to olałem bo po co dyskutować . Nie ma rozmówcy temat sie skończył.

uzupełnię - dałeś minusa bo wytknąłem brak rozmówcy poszerzajacego wiedzę - skąd to wiem , wiem bo cały czas piszę o tym jak rozpoznać przyjaciela i wroga w danym temacie, są tacy co pomimo , że krytykowali mnie w jedym temacie to daje plusa w innym bo mamy prawo do różnicy zdań i nie daję minusów za krytykę bo staram się zrozumieć ich punkt widzenia aby poczyć się jak to jest być na ich miejscu.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Q

Jak pisałem tą wcześniejszą

Jak pisałem tą wcześniejszą odpowiedż stan wynosił 0+... 3- , stąd taki był mój wniosek . Nie zawsze tak jest , czasem odpowiadając komuś daję (+) mimo iż zgadzam się tylko w części , skąd więc możesz wiedzieć jaką dałem Ci ocenę ? Uznałem (może niesłusznie) , że dałeś (-) , nie biorąc pod uwagę że mogłeś tu wtedy nie zajrzeć - wprowadzę na to poprawkę. Czasem zwykła fizyka daje objaśnienie - naczynia włosowate są kapilarami a ciecze wnikają w nie , bez używania zewnętrznej siły. Ja także polemizuję z poglądami starając się być obiektywnym i daję (+) gdy się z kimś zgadzam , bez względu na ogólną ocenę czyjejś persony. 

Portret użytkownika Q

Krew składa się głównie z

Krew składa się głównie z wody a ta dzięki dużemu napięciu powierzchniowemu , sama wnika w cienkie rurki jak naczynia włosowate . Ten sam efekt powoduje "zasysanie" wody przez rośliny z gleby w której rosną i to bez żadnej "pompy". 
A wydajność fotosyntezy to ok. 2% - tyle energii świetlnej jeszt przez rośliny wykorzystywane , więc "szału nie ma".

Gdy zanurzysz w wodzie koniuszek sznurka czy skrawek papieru , woda sama "zdrapuje się" po nim do góry - tak to działa.

Strony

Skomentuj