Naukowcy opracowali metodę, która zamienia dwutlenek węgla w paliwa płynne

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Chemicy z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign opracowali sztuczną fotosyntezę, która wykorzystuje światło widzialne, dwutlenek węgla i wodę do produkcji paliw płynnych. Technologia ta przybliża możliwość wykorzystania nadmiaru CO2 w atmosferze do magazynowania energii słonecznej.

 

Fotosynteza to proces, który polega na przekształcaniu wody i dwutlenku węgla w glukozę w obecności światła słonecznego. Naukowcy stworzyli swój własny proces, który również korzysta ze światła widzialnego do przekształcania CO2 i wody, lecz produktem końcowym jest paliwo.

Zespół badawczy zastosował nanocząstki złota jako katalizator, który z powodzeniem zastąpił chlorofil w pochłanianiu światła zielonego i reakcjach chemicznych między dwutlenkiem węgla a wodą. Nanocząstki złota doskonale spisują się w tej roli, ponieważ ich powierzchnie oddziałują korzystnie z cząsteczkami CO2, skutecznie pochłaniają światło i nie ulegają rozkładowi czy degradacji.

Źródło: Uniwersytet Illinois w Urbanie i Champaign

Podczas badań, naukowcy pomyślnie przekształcili dwutlenek węgla w złożone cząsteczki paliwa węglowodorowego. Metoda ta umożliwia produkcję propanu, metanu, etenu, etynu oraz propenu, które mogą pozwolić na magazynowanie energii w ogniwach paliwowych.

 

Jednak zanim faktycznie będziemy mogli mówić o przełomie, naukowcy muszą najpierw rozwiązać kwestię wydajności. Niestety, sztuczna fotosynteza nie posiada takiej skuteczności, jak w przypadku roślin. Badacze będą musieli również popracować nad skalowalnością procesu. Na wprowadzenie tej technologii do życia codziennego będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Dwie uwagi. Chlorfil

Dwie uwagi. Chlorfil pochłania światło czerwone a nie zielone. Do syntezy węgowodanów lub węglowodorów z wody i CO2 potrzebny jest silny reduktor, który zwiąże i usunie tlen.

Portret użytkownika Q

Zamiast czepiać się dwutlenku

Zamiast czepiać się dwutlenku węgla (jak pijany ściany) lepiej wykombinowaliby sposób na odfiltrowanie z powietrza wszelkich zbędnych substancji , które działalność ludzi je tam wprowadza - węglowodorów (jak rozpuszczalniki z farb , perfumy itd. itp.) , pyłów (czyli zawiesin tworzących smog) i wszystkiego chemicznego co w powietrzu jest a czego tam być nie powinno. Większości tego syfu by nie było gdyby zwykli ludzie zrezygnowali z używania tej całej zbędnej sztucznej chemii (organicznej i nieorganicznej) która szeroko jest reklamowana a bez której można się świetnie obejść zastępując ją substancjami pochodzenia naturalnego. Po pierwsze NIE SZKODZIĆ ! .. Ale do tego niezbędna jest świadomość tego co się robi , po co i dlaczego tak a nie inaczej . Niestety bezmyślność i zwykłe "małpowanie" jest wśród pospólstwa szeroko stosowaną "metodą" postępowania . Bo tradycja , bo tak ojciec / matka robili bo reklama tak kazała bo to , bo tamto ... byle by się nie zastanowić - po co ? I czy da się tego zrobić inaczej , lepiej , bez szkodzenia środowisku ?! Na popaprańców rozpylających syf z samolotów (my malutcy) nie mamy bezpośredniego wpływu ale na to co robimy i jak - już mamy.

Portret użytkownika spokoluz

Wydajności naturalnej nie nie

Wydajności naturalnej nie nie jest w stanie nigdy dorównać ta sztuczna , stworzona przez człowieka - naturlny proces jest bezapelacyjnie doskonały pod każdym względem - fizycznym i energetycznym. Człowiek nałki obecnej  jest ograniczony fizycznością i nie ma pojęcia o energii tej , która nie jest fizyczna a związana z danym procesem. Przykład - krwioobieg ssaków - jak przetłaczana jest krew przez naczynia włosowate przy tak niskim ciśnieniu roboczym ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Jakiś czas temu byłeś

Jakiś czas temu byłeś zadowolony z szansy poszerzenia wiedzy , dzieki moim korektom /komentarzom - (rozmawiam z Tobą , nie krytykuję).  Ale widzę po "minusowaniu" , że już Ci przeszło ... A już miałem nadzieję , że trafił się ktoś kto nie jest ignorantem. 

Portret użytkownika spokoluz

Masz plusa bo dyskutuję.

Masz plusa bo dyskutuję. Myslałem , że ktoś zagłebił wiedzę o elektromagnetycznej fuzji tlenu i składników odżywczych krew / komórka czy wymiany komórki na nową ale nikt nie podjął tematu. Czasami wrzucam takie inforamacje aby zdobyć rozmówcę z dalszą wiedzą i poszerzyć swoją a tylko przy tym temacie ktoś coś wpisał ale niestety nieistotnego. A to ze sznurkiem to zwykła fizyka i zasada podsiąkania co jest główną zasadą wilgotności w glebie to olałem bo po co dyskutować . Nie ma rozmówcy temat sie skończył.

uzupełnię - dałeś minusa bo wytknąłem brak rozmówcy poszerzajacego wiedzę - skąd to wiem , wiem bo cały czas piszę o tym jak rozpoznać przyjaciela i wroga w danym temacie, są tacy co pomimo , że krytykowali mnie w jedym temacie to daje plusa w innym bo mamy prawo do różnicy zdań i nie daję minusów za krytykę bo staram się zrozumieć ich punkt widzenia aby poczyć się jak to jest być na ich miejscu.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Jak pisałem tą wcześniejszą

Jak pisałem tą wcześniejszą odpowiedż stan wynosił 0+... 3- , stąd taki był mój wniosek . Nie zawsze tak jest , czasem odpowiadając komuś daję (+) mimo iż zgadzam się tylko w części , skąd więc możesz wiedzieć jaką dałem Ci ocenę ? Uznałem (może niesłusznie) , że dałeś (-) , nie biorąc pod uwagę że mogłeś tu wtedy nie zajrzeć - wprowadzę na to poprawkę. Czasem zwykła fizyka daje objaśnienie - naczynia włosowate są kapilarami a ciecze wnikają w nie , bez używania zewnętrznej siły. Ja także polemizuję z poglądami starając się być obiektywnym i daję (+) gdy się z kimś zgadzam , bez względu na ogólną ocenę czyjejś persony. 

Portret użytkownika Q

Krew składa się głównie z

Krew składa się głównie z wody a ta dzięki dużemu napięciu powierzchniowemu , sama wnika w cienkie rurki jak naczynia włosowate . Ten sam efekt powoduje "zasysanie" wody przez rośliny z gleby w której rosną i to bez żadnej "pompy". 
A wydajność fotosyntezy to ok. 2% - tyle energii świetlnej jeszt przez rośliny wykorzystywane , więc "szału nie ma".

Gdy zanurzysz w wodzie koniuszek sznurka czy skrawek papieru , woda sama "zdrapuje się" po nim do góry - tak to działa.

Portret użytkownika Endymion

ZnZ wrzucają artykuły

ZnZ wrzucają artykuły sprzeczne, nie po linii programowej, dają pod osąd czytelników i komentatorów. Moim zdaniem to dobre. Należy czerpać wiedzę z różnych źródeł. Z chęcią wysłucham banerowca jak i Rosjanina, prawicowca i lewicowca. Jak oglądasz tylko TVPInfo, masz wyprany mózg, a tutaj masz do analizy różne perspektywy. Po 10 latach skończyłem pisać na NE/Neon24, 100 publikacji, tysiące komentarzy, ale po co kopać się z koniem, jak Opara to słup do wyprowadzenia pieniędzyz FOZZ, a teraz kanalizuje niezadowolonych. WSI, tam nie odchodzi się ze struktury żywym..

ZnZ to ostatni przyczółek, gdzie zakotwiczyłem mą klawiaturę. Jest źle, ale wszędzie jest jeszcze gorzej. 

Na imprezach plenerowych, marszach, demonstracjach widziałem mnóstwo tajniaków, prowokatorów. Za nasze podatki gnębią i kontrolują nas. Ja od lat nie potrafię znaleźć 10 sprawiedliwych, albo 300 Spartan, a tam dziesiątki tysięcy policjantów uzbrojonych.

Ja próbowałem rozmawić z psami, ale oni w szczerej rozmowie mówią, że nigdzie nie zarobią 5000zł i muszą wykonywać rozkazy..

Czeka nas wojna domowa, albo "KL Auschwitz"; ja straciłem nadzieję, chcę uciec.. dopadną mnie, wiadomo, ale później niż inych..

Na zbiorowy opór nie ma opcji, większość szybciej zadzwoni na policję, że nie masz namordnika, niż przyłączy się do buntu.

Bóg tutaj nic nie pomoże.. 666 to liczba człowiecza, to człowiek człowiekowi zgotował taki los.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj