Naukowcy opracowali metodę konwersji dwutlenku węgla w plastik

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa opracowali katalizatory, które przekształcają dwutlenek węgla - główny czynnik, odpowiadający za globalne ocieplenie - w plastik, tkaniny, żywice i inne produkty. Odkrycie, oparte o związki chemiczne sztucznej fotosyntezy, zostało szczegółowo opisane w czasopiśmie Energy & Environmental Science.

 

Elektrokatalizatory to pierwsze materiały, nie wliczając enzymów, które mogą przekształcać dwutlenek węgla i wodę w bloki węglowe, zawierające jeden, dwa, trzy lub cztery atomy węgla z wydajnością ponad 99%. Dwa z produktów, które stworzyli naukowcy - metyloglioksal (C3H4O2) i 2,3-furandiol (C4H4O3) - mogą być stosowane jako prekursory tworzyw sztucznych, klejów i farmaceutyków. Toksyczny formaldehyd można zastąpić metyloglioksalem, który jest bezpieczniejszy.

Źródło: Karin Calvinho/Rutgers University-New Brunswick

Wcześniej badacze wykazali, że dwutlenek węgla można elektrochemicznie przekształcić w metanol, etanol, metan i etylen. Taka produkcja jest nieefektywna i zbyt kosztowna, aby można było ją skomercjalizować. Jednak CO2 i wodę z powodzeniem można przekształcić w szeroką gamę produktów na bazie węgla, używając pięciu katalizatorów, wykonanych z niklu i fosforu, które są tanie i łatwo dostępne. Między innymi od wyboru katalizatora zależy, ile atomów węgla można ze sobą połączyć, aby stworzyć cząsteczki lub dłuższe polimery. Im dłuższy jest łańcuch węglowy, tym cenniejszy jest produkt.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa otrzymali patenty na elektrokatalizatory i założyli start-up RenewCO2. Kolejnym krokiem jest poszerzenie wiedzy na temat podstawowej reakcji chemicznej, dzięki czemu będzie można ją wykorzystać do tworzenia innych cennych produktów, takich jak diole, które są szeroko stosowane w przemyśle polimerów, lub węglowodory, które mogą być używane jako paliwa odnawialne. Badacze projektują, tworzą i testują elektrolizery do użytku komercyjnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Mam małą prośbę do admina...

Mam małą prośbę do admina... Na zmianę puszczacie artykuły gdzie opisywany jest CO2 jako trucizna, a za chwilę rozpisujecie się o fikcji związanej z wpływem CO2 na klimat. Może to tylko mnie przeszkadza ale na prawdę nie trzeba dużo aby trzymać się jednej wersji.

Portret użytkownika 3plabc

Zamienił stryjek siekierkę na

Zamienił stryjek siekierkę na kijek... Nie wiem co  gorsze... CO2, czy tony plaskiku... szczerze to lepiej przetworzyć to CO2 na drewno bo wolę jeść na drewnianym stole niż plastiku;P, zresztą wolę przedmioty z drewna niż z tworzyw sztucznych... bardziej naturalne heheheh.

Portret użytkownika 3plabc

Zamienił stryjek siekierkę na

Zamienił stryjek siekierkę na kijek... Nie wiem co  gorsze... CO2, czy tony plaskiku... szczerze to lepiej przetworzyć to CO2 na drewno bo wolę jeść na drewnianym stole niż plastiku;P, zresztą wolę przedmioty z drewna niż z tworzyw sztucznych... bardziej naturalne heheheh.

Portret użytkownika baca

anglosascy naukowcy wymyślili

anglosascy naukowcy wymyślili....

kuźwa dwutlenek węgla jest życiodajny dla roślin a tlen który one wydalaą dla ludzkości...

im więcej dwutlenku tym więcej roślin czyli tlenu dla ludzi...

tak więc po cyklonie b, morderczych szczepionkach, gazach bojowych i bombach atomowych mamy kolejny wynalazek słaby jak dzieci na onkologii...

 

Skomentuj