Naukowcy opracowali krople do oczu zwalczające zaćmę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

W czasopiśmie naukowym Nature opublikowano przebieg badań prowadzonych przez amerykańskich naukowców. W artykule przedstawiono obiecujące efekty – zastosowanie specjalnych, steroidowych kropli do oczu przyczyniło się do zmniejszenia, a nawet całkowitego zwalczenia zaćmy.

Na chwilę obecną zaćma jest główną przyczyną ślepoty w społeczeństwie. Choroba może zostać usunięta jedynie poprzez operację. Procedura chirurgiczna jest jednak nieprzyjemna dla pacjenta, a ponadto bardzo kosztowna. Według danych Fred Hollows Foundation, około 32 miliony ludzi na całym świecie jest niewidomych, a ponad połowa przypadków jest spowodowana zaćmą. W samych Stanach Zjednoczonych prawie 22 miliony ludzi po czterdziestym roku życia cierpi na tą chorobę.

 

Prawdziwym problemem jest jednak to, że 90% wszystkich przypadków zaćmy występuje w krajach uznawanych za rozwijające się. Przede wszystkim brakuje odpowiednich urządzeń do wykonywania operacji, a na leczenie pozwolić sobie mogą jedynie nieliczni. Wielu pacjentów nieuchronnie zmierza w kierunku całkowitej ślepoty. 

Możliwość zwalczania zaćmy za pomocą rewolucyjnych kropli do oczu, które zastąpiłyby zabieg chirurgiczny, naprawdę zrobiłoby niesamowitą różnicę dla wielu milionów chorych. Można mówić wręcz o rewolucyjnym odkryciu naukowców. Do tej pory terapia nie została jeszcze przetestowana na ludziach.

 

Badania przeprowadzono jedynie na królikach i psach, lecz w obu przypadkach zaćma została całkowicie lub niemal całkowicie zwalczona. Następnym krokiem dla naukowców jest przejście do etapu eksperymentów z pacjentami w roli głównej. Jeśli próby zakończą się sukcesem, to życie milionów ludzi może zmienić się na lepsze.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika anonim

DMSO również skutecznie

DMSO również skutecznie pomaga w walce z zaćmą, zwyrodnieniami plamki żółtej oraz jej degeneracją.

Przy czym jest całkowicie nieszkodliwe (to rozpuszczalnik organiczny). Ma jedną wadę - jest tanie.

Jest stosowany w wielu krajach jako lek medyczny ale nie w Polsce.

Nie można go przedawkować. W przypadku oczu stosuje się 10% roztwór DMSO z wodą destylowaną (nie może być w niej żadnych zanieczyszczeń, demineralizowana również odpada)

Portret użytkownika r.abin

"Choroba może zostać usunięta

"Choroba może zostać usunięta jedynie poprzez operację." - tzn implantują sztuczny narząd (soczewkę). Na pocieszenie - mogą skorygować geometrię rogówki. Mam to już (stabilnie)10 lat i czekam. Tylko z samochodu przesiadłem się na rower (ale za to - dziewczyny coraz piękniejsze) Ciekawe - ile kuracja będzie kosztować?

Portret użytkownika Medium

Pamietam, jak koleżanka 30

Pamietam, jak koleżanka 30 lat temu poszukiwała apteki, w której sprzedaje się jakieś rewelacyjne zachodnie krople do oczu na zaćmę dla babci. Drogie strasznie i choć nieskuteczne, były sprzedawane.

PC. Dziekuję moderacji za usunięcie "ogona", który był się przyczepił.

Skomentuj