Kategorie:
Specjaliści wzięli się za analizowanie zmian, jakie powstały u gatunku homo sapiens na przestrzeni ostatniego wieku. Postęp technologiczny wpływa na nasz styl życia, ale i na nas samych. W ciągu ostatniego wieku ludzie stają się zauważalnie wyżsi. Dodatkowo ludzie stają się znacznie grubsi niż dawniej i żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej w historii ludzkości. Czy to może być dowód zachodzących w nas zmian genetycznych?
Uczeni sądzą, że jest to mało prawdopodobne, aby nasz genom się zmieniał, bo 100 lat to zbyt mało czasu, aby takie zmiany mogły zostać wyśledzone. Jak twierdzi Stephen Stearns, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Yale, większość zmian w obrębie znanych nam gatunków, występuje w krótkim okresie czasie, tylko gdy związane jest to z dostosowaniem się do zmieniających się warunków ekosystemu.
Szczególnie ważny jest na tym tle czynnik w postaci dostępności żywności. Ale pochodzenie tych zmian może być znacznie głębsze i bardziej skomplikowane niż zakładano pierwotnie. Jako dowód Stearns, wskazuje na badania, z których wynika, że brytyjscy żołnierze stają się znacznie wyżsi niż w minionym stuleciu.
Zwolennicy teorii ewolucji twierdzą, że choć może się wydawać, iż dobór naturalny nie wpływa na ludzi, to tak nie jest. Takie mechanizmy ewolucyjne nadal odgrywają istotną rolę w kształtowaniu ludzi jako gatunku. Stearns twierdzi, że istotne są też takie czynniki jak kultura, medycyna, urbanizacja, czyste powietrze i woda. Wszystko to stanowi konglomerat przyczyn zmieniających ludzi i wpływających na ich rozwój.
Naukowcy ustalili, że w ciągu ostatnich 100 lat, człowiek stał się wyższy o prawie 10 centymetrów i grubszy średnio o kilka kilogramów. W 2000 r. średnia długość życia na świecie osiągnęła 77 lat. Inni specjaliści sugerują, że rychłych zmian powinniśmy się doszukiwać na przykład w naszej anatomii, która może próbować nadążyć za naszymi nowymi nawykami. Przyroda prawie na pewno będzie dążyła do sprawniejszych palców, zwłaszcza kciuków, które są teraz znacznie bardziej wykorzystywane dzięki smartfonom. To są zmiany, które można próbować badać w perspektywie kilku generacji.
Przeciwnicy teorii ewolucji, zwani kreacjonistami, twierdzą, że gatunki powstały takie, jakimi są, a nie wyewoluowały z prymitywnych organizmów. Jedyne na co zgadzają się kreacjoniści to przyznanie, że w pewnych warunkach następują dostosowania do otoczenia. Dla ewolucjonistów właśnie te dostosowania są dowodem poprawności ich teorii, ale nigdy jeszcze nie znaleziono żadnego gatunku, który miałby powstać niedawno na skutek działania ewolucji.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!
Strony
Skomentuj