Naukowcy określili prawdziwy wiek lodowców Antarktydy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zawsze uważano, że oblodzenie Antarktydy zaczęło się około 45,5 miliona lat temu, a kontynent był całkowicie pokryty lodem 34 miliony lat temu. Okazało się, że to nie prawda.

Naukowcy z University of Aberdeen przeprowadzili badania, według których lód powstał znacznie wcześniej - 60 mln lat temu (granica okresu kredy i paleogenu). To czas, w którym wyginęły wszystkie dinozaury. Średnia temperatura Ziemi w tamtej epoce była o 20°C wyższa niż obecnie, ale kontynent Antarktydy zbliżał się już do bieguna południowego planety, co pozwoliło na formowanie się lodu.

 

Odkrycia dokonano, gdy naukowcy badali zlodowacenie w Górach Transantarktycznych. Jest to pasmo górskie o długości 3500 km, które rozciąga się na całej Antarktydzie, ale jest w dużej mierze zasypane lodem.  Zanim ogłosili inny wiek lodu, eksperci przestudiowali setki zdjęć satelitarnych i przeanalizowali dziesiątki tysięcy form lodowcowych znanych jako kotły lodowcowe. 

 

Gdy klimat się ochłodził, Ziemia przekształciła się ze szklarni w lodówkę, co ostatecznie doprowadziło do wzrostu pokryw lodowych Antarktydy, które obecnie zakrywają większość Gór Transantarktycznych, co było głównym przedmiotem badań. Możliwe, że niektóre lodowce górskie były ponownie obecne podczas mioceńskiego optymalnego ocieplenia klimatu około 15 milionów lat temu, przed powszechnym przejściem na zlodowacenie pokrywy lodowej, które obserwujemy dzisiaj.

 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

CZYLI DO TERAŹNIEJSZOŚCI OD

CZYLI DO TERAŹNIEJSZOŚCI OD 60 MLN LAT LÓD POJAWIA SIĘ I ZNIKA. I JAKOŚ CZŁOWIEK SWOJĄ DZIAŁALNOŚCIĄ I EMISJĄ CO2, NIE MÓGŁ "SPIERDOLIĆ KLIMATU", BO CZŁOWIEKA PRZECIEŻ W OGÓLE NA ŚWIECIE NIE BYŁO. ( HOMO ERECTUS TO OSTATNIE 190 TYŚ LAT). TO JAK TO EKOTERRORYŚCI WYTŁUMACZYCIE ??? 

Skomentuj