Naukowcy określili po raz pierwszy prędkość obrotu czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy astrofizycy po raz pierwszy zdołali obliczyć prędkość obrotową supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Wyniki badań zostały opublikowane w The Astrophysical Journal Letters.


Drugi najważniejszy parametr, który charakteryzuje czarną dziurę i jest kluczowy w tworzeniu i ewolucji galaktyki to prędkość jej rotacji, czyli tak zwany spin. W pzypadku znajdującej się w centrum naszej galaktyki czarnej dziury Sagittarius A, był  on do niedawna nieznany.

Naukowcy z Center for Astrophysics w Harvard and Smithsonian Institution (CfA) oraz Center for Interdisciplinary Research and Astrophysics na Northwestern University (CIERA) zbadali orbity i przestrzenne rozmieszczenie gwiazd S - a zatem obiektów kosmicznych znajdujących się najbliżej tej supermasywnej czarnej dziury.

 

Autorzy odkryli, że są one zorganizowane w dwóch płaszczyznach, takich jak dyski gwiazdowe obracające się w różnych kierunkach. Zdaniem naukowców oznacza to, że sama prędkość obrotowa SgrA * nie jest wysoka. Gdyby miała ona znaczną rotację, płaszczyzny orbit gwiazd uległyby przesunięciu w czasie, ale nie jest to obserwowane.

„Spin czarnej dziury SgrA * jest mniejszy niż 10 procent jej maksymalnej wartości, co odpowiada wirowaniu z prędkością światła” - powiedział jeden z dwóch autorów badania „W przeciwnym razie wspólne płaszczyzny orbity tych gwiazd nie pozostałyby wyrównane przez całe ich życie, jak widzimy dzisiaj”.

Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie uzyskać dokładniejsze dane na temat prędkości obrotowej czarnej dziury SgrA *, gdy w pełni wdrożony zostanie projekt stworzenia globalnej sieci radioteleskopów Event Horizon Telescope. Jego celem jest między innymi obserwacja bezpośredniego otoczenia supermasywnej czarnej dziury w centrum Mlecznej.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Skomentuj