Naukowcy odwzorowali dystrybucję śmieci w oceanach

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Zespół naukowców kierowany przez ekologa, Andrésa Cozara Cabanasa stworzył pierwszą mapę zanieczyszczeń w oceanach. Można na niej zobaczyć, gdzie i ile znajduje się odpadów z tworzyw sztucznych, które wytworzyła ludzkość.

 

W oceanach znajduje się ogromna ilość plastikowych śmieci. Wielkość fragmentów to od mikroskopijnych cząstek o wielkości ziarna ryżu do butelek typu typu PET. Początkowo naukowcy badali bioróżnorodność oceanów jednak w badanych próbkach wody odnaleźli dużą liczbę plastiku i zmienili cel pracy.

 

Zaczęli gromadzić dane na temat rozprzestrzeniania się plastiku w oceanach, aby zwymiarować skalę problemu. Dane zebrane przez zespół Cabanasa uzupełnione zostały wynikami badań naukowych wykonanych wcześniej przez innych badaczy.

Plastik został wymyślony w XIX wieku, ale masową produkcję rozpoczęto w wieku XX i trwa to nadal. Od roku 1980 produkcja tworzyw sztucznych zwiększyła się czterokrotnie. Część tych śmieci prędzej czy później trafi do ekosystemów oceanicznych. 

 

Z najnowszej mapy wynika, że dziesiątki tysięcy ton odpadów z tworzyw sztucznych koncentrują się w ramach pięciu subtropikalnych konglomeratów prądów oceanicznych płynących dzięki efektowi Coriolisa w formie potężnych wirów. To właśnie w tych obszarach plastikowe zanieczyszczenia wirują dzięki prądom oceanicznym.

Na szczęście wyniki tej pracy naukowej sugerują, że w oceanie jest znacznie mniej odpadów plastikowych niż oczekiwano. Być może jakąś część szczątków zjadły ryby. Inne teorie zakładają taką dekompozycję plastiku, że sieci nie wyłapują tak małych molekuł.

Badania Andrésa Cozara Cabanasa zostały opublikowane w najnowszym wydaniu periodyku naukowego Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj