Naukowcy odnaleźli brakującą materię Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: Illustris Collaboration

Po 20 latach badań, naukowcy rozwiązali jedną z największych zagadek współczesnej astrofizyki, określaną jako „problem zaginionych barionów”. Udało się bowiem odnaleźć brakującą materię Wszechświata.

 

Międzynarodowy zespół badawczy zlokalizował ostatnie pokłady brakujących barionów. Jest to materia, z której składają się wszystkie fizyczne obiekty w kosmosie. Dotychczas astrofizycy znali położenie tylko 2/3 materii, która zdaniem teoretyków, powstała w wyniku Wielkiego Wybuchu.

Brakujące bariony zostały namierzone dzięki obserwacji odległego kwazara 1ES 1553+113. Do badań wykorzystano Spektrograf Początków Wszechświata (COS), zainstalowany na Teleskopie Kosmicznym Hubble'a, oraz satelitę XMM-Newton, który służy do obserwacji Wszechświata w ultrafiolecie i promieniowaniu rentgenowskim. Naukowcy sprawdzali, czy emitowane przez kwazar promieniowanie zostanie zaabsorbowane przez materię. W ten sposób udało się zlokalizować wysoce zjonizowany tlen w gorącym gazie międzygalaktycznym, znajdującym się pomiędzy nami a odległym kwazarem.

 

Co więcej, odkryte bariony stanowią nieco ponad 30% brakującej dotychczas materii. Zgodnie z oczekiwaniami, odnaleziono ją między galaktykami i w takich ilościach, w jakich się spodziewano. Naukowcy potwierdzili również, że galaktyki stanowią około 10% całkowitej zwykłej materii, 60% jest rozproszonych w chmurach gazu wypełniającego rozległe przestrzenie między galaktykami, natomiast pozostałe 30% znajduje się w gorącym gazie międzygalaktycznym.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Portret użytkownika mojżesz

wszystko to sa bzdury

wszystko to sa bzdury satanistow, ateistow, niczego nie rozumieja a tworza tylko systemy do mordowania i manipulowania ludzmi.. chipowanie,  5g niebawem..

tyle co wiadomo o rzeczywistosci ze jest energia swiatlem...(nic nie jest rzeczywiste-pustka..)tak naprawde nikt nie rozumie ani grawitacji ani czasu, postuluje sie ze nie istnieja ze to zludzenie..(dokladnie po smierci materia nie istnieje..), pustka - buddyzm...a jednak wszystko istnieje..tak jak swiadomosc...niestety zeby chociaz troche zblizyc sie do poznania rzeczywistosci trzeba pozbyc sie ego-zludzenia (satanista nigdy tego nie zrobi bo jego puste ja jest czyms odwrotnym..)...w kazdym razie ci zydowscy satanisci robia cos przeciwnego..i daza do zniszczenia swiata i zniewolenia - 5g, cern  chipowanie, czarna dziura, a ci glupi goje sa kupowani za pare dolarow no coz zrobic zaloze sie ze bydlo w ciagu 15 lat da sie zachipowac i podlaczyc do systemu..tak jak to bylo z pierwszymi tel. komorkowymi..

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj